Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzień Jedności Kaszubów

„Gduńsk - stolëca Kaszëb witô” – taki napis zobaczyli wczoraj kierowcy wjeżdżający do Gdańska. Wszystko z okazji Dnia Jedności Kaszub.


alt


Zobacz galerię z sobotnich obchodów Dnia Jedności Kaszubów w Gdańsku  - http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=106


Dzień Jedności Kaszubów przypada na 19 marca. Nie jest to przypadkowa data – właśnie tego dnia miał powstać pismo z 1238 roku, w którym po raz pierwszy pojawia się zmianka o Kaszubach. Był to dokument wystawiony papieża Grzegorza IX, który nadawał książętom Zachodniego Pomorza tytuł "dux Slavorum et Cassubia" (książę Słowian i Kaszub).

Święto postanowili uczcić władze Gdańska. Wczoraj zamontowano przy drogach wjazdowych do Gdańska dziewięć tablic z napisem „Gduńsk - stolëca Kaszëb witô”. Postawiono też dziewięć dodatkowych tablic przy ulicach: Świętokrzyskiej, Trakcie Św. Wojciecha, Grunwaldzkiej, Elbląskiej, Starogardzkiej, Kielnieńskiej, Kartuskiej, Nowatorów – Słowackiego, Spacerowej.

Obchody święta planowane są na 20 marca w Słupsku. Podczas imprezy uczestnicy podejmą próbę pobicia kaszubskiego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie – w tej chwili wynosi on 270 muzyków.

Święto rozpocznie się od porannej mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego, w czasie której wystąpi Rada Chórów Kaszubskich.

Następnie Kaszubi udadzą się pod pomnik Bogusława X przy Zamku Książąt Pomorskich, aby złożyć kwiaty.

Podczas kaszubskiego święta obędzie się też tradycyjny karciany turniej w "Kaszubską Baśkę". Z kolei na scenie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 będą występować kaszubskie, litewskie, ukraińskie, i rosyjskie zespoły ludowe.Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież