Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Dworzec PKP: taksówkarze walczą o miejsca

Trwa batalia o postój przed Dworcem Głównym w Gdańsku. Niezrzeszeni taksówkarze - mimo, iż nie mają prawa stać na dworcowym podjeździe - znaleźli sposób na ominięcie przepisów. Korporacje, które płacą za miejsca są zrozpaczone.


alt


- Robimy co możemy – tłumaczą Straż Miejska i policja. - To za mało. Walczymy o rozwiązanie problemu od ponad dwóch lat – skarżą się taksówkarze. Wreszcie pojawiła się szansa – przesunięcie postoju taksówek. Nie wiadomo jednak, kiedy do reorganizacji przed dworcem dojdzie.

Na podjeździe przed Dworcem Głównym od lat ustawiają się taksówkarze. „Zwykli” kierowcy nie mogą przez to wysadzić pasażerów, a korporacje taksówkarskie, które płacą za dzierżawę gruntu przy stacji kolejowej tracą klientów. W ubiegłym roku na podjeździe pojawił się zakaz zatrzymywania na dłużej niż 3 minuty, ale nie rozwiązał problemu.

- Od ponad dwóch lat domagamy się interwencji – tłumaczy Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi. - Wielokrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami miasta, policji i straży miejskiej. Bez odczuwalnych skutków. Sytuacja przed dworcem nie zmieniła się, mimo tablic zakazujących dłuższego postoju – dodaje.

Taksówkarze skarżą się także na niezrzeszonych przewoźników, którzy zatrzymują się „na dziko” przed głównym wejściem do Galerii Bałtyckiej i leżącego naprzeciw dworca hotelu Scandic. 

- To prawda, często taksówkarze po trzech minutach przejeżdżają dalej albo robią kółko i znów podjeżdżają w to samo miejsce – mówi o sytuacji przed dworcem Bartosz Kłodnicki, rzecznik prasowy gdańskiej Straży Miejskiej. Kłodnicki podkreśla, że strażnicy reagują na łamanie przepisów i w tym roku wystawili już 290 mandatów za nieprawidłowe parkowanie w okolicy dworca (w ubiegłym łącznie 163). Przyznaje jednak, że nie potrafi powiedzieć ile spośród mandatów zostało wystawione taksówkarzom. Dodaje, że pomocne są dworcowe kamery monitoringu.

- W celu eliminowania tego procederu, funkcjonariusze podejmują różne działania i stosując środki przewidziane prawem, dyscyplinują kierowców łamiących ten przepis -  tłumaczy podkomisarz Magdalena Michalewska, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Ponadto policjanci bardzo aktywnie angażują się w spotkania z przedstawicielami innych instytucji, celem wypracowania skutecznych rozwiązań odnoszących się do tego problemu – mówi Michalewska.

- Działania służb porządkowych nie rozwiązują problemu – tłumaczą taksówkarze. - Niezrzeszeni wciąż stoją przed wejściem dworca i „kradną” naszych klientów.

Nieoczekiwanie pojawiła się szansa na zmianę i poprawę dotychczasowej sytuacji. 

- Ostatnio odbyło się spotkanie z zarządcą dworca i mamy nowy pomysł, który chyba skutecznie rozwiąże problem: trzeba przenieść oficjalny postój taksówek właśnie przed wejście do dworca, natomiast tam, gdzie znajduje się obecny postój stworzyć dodatkowe miejsca parkingowe – wyjaśnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego gdańskiego Urzędu Miasta. -  Wymaga to jeszcze oficjalnej zgody zarządcy, no i poparcia samych taksówkarzy, ale z tego co mówił mi wiceprezydent Lisicki - w tej sprawie dobra wola wszystkich zainteresowanych stron jest. A to najważniejsze – podkreśla.

Piotrowski przyznaje, że obecnie stuprocentowa skuteczność zakazu postoju wymagałaby nieustannej obecności strażników miejskich.

- Bardzo się cieszę z planowanej reorganizacji. Pytanie tylko kiedy zapewnienia wiceprezydenta staną się faktem? – komentuje Siedlecki.

Zdaniem wiceprezydenta miasta, Macieja Lisickiego termin zależy wyłącznie od decyzji zarządcy terenu, czyli od PKP.
 
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież