O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański Dworzec PKP: taksówkarze walczą o miejsca

Trwa batalia o postój przed Dworcem Głównym w Gdańsku. Niezrzeszeni taksówkarze - mimo, iż nie mają prawa stać na dworcowym podjeździe - znaleźli sposób na ominięcie przepisów. Korporacje, które płacą za miejsca są zrozpaczone.


alt


- Robimy co możemy – tłumaczą Straż Miejska i policja. - To za mało. Walczymy o rozwiązanie problemu od ponad dwóch lat – skarżą się taksówkarze. Wreszcie pojawiła się szansa – przesunięcie postoju taksówek. Nie wiadomo jednak, kiedy do reorganizacji przed dworcem dojdzie.

Na podjeździe przed Dworcem Głównym od lat ustawiają się taksówkarze. „Zwykli” kierowcy nie mogą przez to wysadzić pasażerów, a korporacje taksówkarskie, które płacą za dzierżawę gruntu przy stacji kolejowej tracą klientów. W ubiegłym roku na podjeździe pojawił się zakaz zatrzymywania na dłużej niż 3 minuty, ale nie rozwiązał problemu.

- Od ponad dwóch lat domagamy się interwencji – tłumaczy Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi. - Wielokrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami miasta, policji i straży miejskiej. Bez odczuwalnych skutków. Sytuacja przed dworcem nie zmieniła się, mimo tablic zakazujących dłuższego postoju – dodaje.

Taksówkarze skarżą się także na niezrzeszonych przewoźników, którzy zatrzymują się „na dziko” przed głównym wejściem do Galerii Bałtyckiej i leżącego naprzeciw dworca hotelu Scandic. 

- To prawda, często taksówkarze po trzech minutach przejeżdżają dalej albo robią kółko i znów podjeżdżają w to samo miejsce – mówi o sytuacji przed dworcem Bartosz Kłodnicki, rzecznik prasowy gdańskiej Straży Miejskiej. Kłodnicki podkreśla, że strażnicy reagują na łamanie przepisów i w tym roku wystawili już 290 mandatów za nieprawidłowe parkowanie w okolicy dworca (w ubiegłym łącznie 163). Przyznaje jednak, że nie potrafi powiedzieć ile spośród mandatów zostało wystawione taksówkarzom. Dodaje, że pomocne są dworcowe kamery monitoringu.

- W celu eliminowania tego procederu, funkcjonariusze podejmują różne działania i stosując środki przewidziane prawem, dyscyplinują kierowców łamiących ten przepis -  tłumaczy podkomisarz Magdalena Michalewska, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Ponadto policjanci bardzo aktywnie angażują się w spotkania z przedstawicielami innych instytucji, celem wypracowania skutecznych rozwiązań odnoszących się do tego problemu – mówi Michalewska.

- Działania służb porządkowych nie rozwiązują problemu – tłumaczą taksówkarze. - Niezrzeszeni wciąż stoją przed wejściem dworca i „kradną” naszych klientów.

Nieoczekiwanie pojawiła się szansa na zmianę i poprawę dotychczasowej sytuacji. 

- Ostatnio odbyło się spotkanie z zarządcą dworca i mamy nowy pomysł, który chyba skutecznie rozwiąże problem: trzeba przenieść oficjalny postój taksówek właśnie przed wejście do dworca, natomiast tam, gdzie znajduje się obecny postój stworzyć dodatkowe miejsca parkingowe – wyjaśnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego gdańskiego Urzędu Miasta. -  Wymaga to jeszcze oficjalnej zgody zarządcy, no i poparcia samych taksówkarzy, ale z tego co mówił mi wiceprezydent Lisicki - w tej sprawie dobra wola wszystkich zainteresowanych stron jest. A to najważniejsze – podkreśla.

Piotrowski przyznaje, że obecnie stuprocentowa skuteczność zakazu postoju wymagałaby nieustannej obecności strażników miejskich.

- Bardzo się cieszę z planowanej reorganizacji. Pytanie tylko kiedy zapewnienia wiceprezydenta staną się faktem? – komentuje Siedlecki.

Zdaniem wiceprezydenta miasta, Macieja Lisickiego termin zależy wyłącznie od decyzji zarządcy terenu, czyli od PKP.
 
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież