Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Dworzec PKP: taksówkarze walczą o miejsca

Trwa batalia o postój przed Dworcem Głównym w Gdańsku. Niezrzeszeni taksówkarze - mimo, iż nie mają prawa stać na dworcowym podjeździe - znaleźli sposób na ominięcie przepisów. Korporacje, które płacą za miejsca są zrozpaczone.


alt


- Robimy co możemy – tłumaczą Straż Miejska i policja. - To za mało. Walczymy o rozwiązanie problemu od ponad dwóch lat – skarżą się taksówkarze. Wreszcie pojawiła się szansa – przesunięcie postoju taksówek. Nie wiadomo jednak, kiedy do reorganizacji przed dworcem dojdzie.

Na podjeździe przed Dworcem Głównym od lat ustawiają się taksówkarze. „Zwykli” kierowcy nie mogą przez to wysadzić pasażerów, a korporacje taksówkarskie, które płacą za dzierżawę gruntu przy stacji kolejowej tracą klientów. W ubiegłym roku na podjeździe pojawił się zakaz zatrzymywania na dłużej niż 3 minuty, ale nie rozwiązał problemu.

- Od ponad dwóch lat domagamy się interwencji – tłumaczy Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi. - Wielokrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami miasta, policji i straży miejskiej. Bez odczuwalnych skutków. Sytuacja przed dworcem nie zmieniła się, mimo tablic zakazujących dłuższego postoju – dodaje.

Taksówkarze skarżą się także na niezrzeszonych przewoźników, którzy zatrzymują się „na dziko” przed głównym wejściem do Galerii Bałtyckiej i leżącego naprzeciw dworca hotelu Scandic. 

- To prawda, często taksówkarze po trzech minutach przejeżdżają dalej albo robią kółko i znów podjeżdżają w to samo miejsce – mówi o sytuacji przed dworcem Bartosz Kłodnicki, rzecznik prasowy gdańskiej Straży Miejskiej. Kłodnicki podkreśla, że strażnicy reagują na łamanie przepisów i w tym roku wystawili już 290 mandatów za nieprawidłowe parkowanie w okolicy dworca (w ubiegłym łącznie 163). Przyznaje jednak, że nie potrafi powiedzieć ile spośród mandatów zostało wystawione taksówkarzom. Dodaje, że pomocne są dworcowe kamery monitoringu.

- W celu eliminowania tego procederu, funkcjonariusze podejmują różne działania i stosując środki przewidziane prawem, dyscyplinują kierowców łamiących ten przepis -  tłumaczy podkomisarz Magdalena Michalewska, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Ponadto policjanci bardzo aktywnie angażują się w spotkania z przedstawicielami innych instytucji, celem wypracowania skutecznych rozwiązań odnoszących się do tego problemu – mówi Michalewska.

- Działania służb porządkowych nie rozwiązują problemu – tłumaczą taksówkarze. - Niezrzeszeni wciąż stoją przed wejściem dworca i „kradną” naszych klientów.

Nieoczekiwanie pojawiła się szansa na zmianę i poprawę dotychczasowej sytuacji. 

- Ostatnio odbyło się spotkanie z zarządcą dworca i mamy nowy pomysł, który chyba skutecznie rozwiąże problem: trzeba przenieść oficjalny postój taksówek właśnie przed wejście do dworca, natomiast tam, gdzie znajduje się obecny postój stworzyć dodatkowe miejsca parkingowe – wyjaśnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego gdańskiego Urzędu Miasta. -  Wymaga to jeszcze oficjalnej zgody zarządcy, no i poparcia samych taksówkarzy, ale z tego co mówił mi wiceprezydent Lisicki - w tej sprawie dobra wola wszystkich zainteresowanych stron jest. A to najważniejsze – podkreśla.

Piotrowski przyznaje, że obecnie stuprocentowa skuteczność zakazu postoju wymagałaby nieustannej obecności strażników miejskich.

- Bardzo się cieszę z planowanej reorganizacji. Pytanie tylko kiedy zapewnienia wiceprezydenta staną się faktem? – komentuje Siedlecki.

Zdaniem wiceprezydenta miasta, Macieja Lisickiego termin zależy wyłącznie od decyzji zarządcy terenu, czyli od PKP.
 
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież