Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański Dworzec PKP: taksówkarze walczą o miejsca

Trwa batalia o postój przed Dworcem Głównym w Gdańsku. Niezrzeszeni taksówkarze - mimo, iż nie mają prawa stać na dworcowym podjeździe - znaleźli sposób na ominięcie przepisów. Korporacje, które płacą za miejsca są zrozpaczone.


alt


- Robimy co możemy – tłumaczą Straż Miejska i policja. - To za mało. Walczymy o rozwiązanie problemu od ponad dwóch lat – skarżą się taksówkarze. Wreszcie pojawiła się szansa – przesunięcie postoju taksówek. Nie wiadomo jednak, kiedy do reorganizacji przed dworcem dojdzie.

Na podjeździe przed Dworcem Głównym od lat ustawiają się taksówkarze. „Zwykli” kierowcy nie mogą przez to wysadzić pasażerów, a korporacje taksówkarskie, które płacą za dzierżawę gruntu przy stacji kolejowej tracą klientów. W ubiegłym roku na podjeździe pojawił się zakaz zatrzymywania na dłużej niż 3 minuty, ale nie rozwiązał problemu.

- Od ponad dwóch lat domagamy się interwencji – tłumaczy Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi. - Wielokrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami miasta, policji i straży miejskiej. Bez odczuwalnych skutków. Sytuacja przed dworcem nie zmieniła się, mimo tablic zakazujących dłuższego postoju – dodaje.

Taksówkarze skarżą się także na niezrzeszonych przewoźników, którzy zatrzymują się „na dziko” przed głównym wejściem do Galerii Bałtyckiej i leżącego naprzeciw dworca hotelu Scandic. 

- To prawda, często taksówkarze po trzech minutach przejeżdżają dalej albo robią kółko i znów podjeżdżają w to samo miejsce – mówi o sytuacji przed dworcem Bartosz Kłodnicki, rzecznik prasowy gdańskiej Straży Miejskiej. Kłodnicki podkreśla, że strażnicy reagują na łamanie przepisów i w tym roku wystawili już 290 mandatów za nieprawidłowe parkowanie w okolicy dworca (w ubiegłym łącznie 163). Przyznaje jednak, że nie potrafi powiedzieć ile spośród mandatów zostało wystawione taksówkarzom. Dodaje, że pomocne są dworcowe kamery monitoringu.

- W celu eliminowania tego procederu, funkcjonariusze podejmują różne działania i stosując środki przewidziane prawem, dyscyplinują kierowców łamiących ten przepis -  tłumaczy podkomisarz Magdalena Michalewska, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Ponadto policjanci bardzo aktywnie angażują się w spotkania z przedstawicielami innych instytucji, celem wypracowania skutecznych rozwiązań odnoszących się do tego problemu – mówi Michalewska.

- Działania służb porządkowych nie rozwiązują problemu – tłumaczą taksówkarze. - Niezrzeszeni wciąż stoją przed wejściem dworca i „kradną” naszych klientów.

Nieoczekiwanie pojawiła się szansa na zmianę i poprawę dotychczasowej sytuacji. 

- Ostatnio odbyło się spotkanie z zarządcą dworca i mamy nowy pomysł, który chyba skutecznie rozwiąże problem: trzeba przenieść oficjalny postój taksówek właśnie przed wejście do dworca, natomiast tam, gdzie znajduje się obecny postój stworzyć dodatkowe miejsca parkingowe – wyjaśnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego gdańskiego Urzędu Miasta. -  Wymaga to jeszcze oficjalnej zgody zarządcy, no i poparcia samych taksówkarzy, ale z tego co mówił mi wiceprezydent Lisicki - w tej sprawie dobra wola wszystkich zainteresowanych stron jest. A to najważniejsze – podkreśla.

Piotrowski przyznaje, że obecnie stuprocentowa skuteczność zakazu postoju wymagałaby nieustannej obecności strażników miejskich.

- Bardzo się cieszę z planowanej reorganizacji. Pytanie tylko kiedy zapewnienia wiceprezydenta staną się faktem? – komentuje Siedlecki.

Zdaniem wiceprezydenta miasta, Macieja Lisickiego termin zależy wyłącznie od decyzji zarządcy terenu, czyli od PKP.
 
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież