Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Dworzec PKP: taksówkarze walczą o miejsca

Trwa batalia o postój przed Dworcem Głównym w Gdańsku. Niezrzeszeni taksówkarze - mimo, iż nie mają prawa stać na dworcowym podjeździe - znaleźli sposób na ominięcie przepisów. Korporacje, które płacą za miejsca są zrozpaczone.


alt


- Robimy co możemy – tłumaczą Straż Miejska i policja. - To za mało. Walczymy o rozwiązanie problemu od ponad dwóch lat – skarżą się taksówkarze. Wreszcie pojawiła się szansa – przesunięcie postoju taksówek. Nie wiadomo jednak, kiedy do reorganizacji przed dworcem dojdzie.

Na podjeździe przed Dworcem Głównym od lat ustawiają się taksówkarze. „Zwykli” kierowcy nie mogą przez to wysadzić pasażerów, a korporacje taksówkarskie, które płacą za dzierżawę gruntu przy stacji kolejowej tracą klientów. W ubiegłym roku na podjeździe pojawił się zakaz zatrzymywania na dłużej niż 3 minuty, ale nie rozwiązał problemu.

- Od ponad dwóch lat domagamy się interwencji – tłumaczy Marek Siedlecki, wiceprezes Hallo Taxi. - Wielokrotnie spotykaliśmy się z przedstawicielami miasta, policji i straży miejskiej. Bez odczuwalnych skutków. Sytuacja przed dworcem nie zmieniła się, mimo tablic zakazujących dłuższego postoju – dodaje.

Taksówkarze skarżą się także na niezrzeszonych przewoźników, którzy zatrzymują się „na dziko” przed głównym wejściem do Galerii Bałtyckiej i leżącego naprzeciw dworca hotelu Scandic. 

- To prawda, często taksówkarze po trzech minutach przejeżdżają dalej albo robią kółko i znów podjeżdżają w to samo miejsce – mówi o sytuacji przed dworcem Bartosz Kłodnicki, rzecznik prasowy gdańskiej Straży Miejskiej. Kłodnicki podkreśla, że strażnicy reagują na łamanie przepisów i w tym roku wystawili już 290 mandatów za nieprawidłowe parkowanie w okolicy dworca (w ubiegłym łącznie 163). Przyznaje jednak, że nie potrafi powiedzieć ile spośród mandatów zostało wystawione taksówkarzom. Dodaje, że pomocne są dworcowe kamery monitoringu.

- W celu eliminowania tego procederu, funkcjonariusze podejmują różne działania i stosując środki przewidziane prawem, dyscyplinują kierowców łamiących ten przepis -  tłumaczy podkomisarz Magdalena Michalewska, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Ponadto policjanci bardzo aktywnie angażują się w spotkania z przedstawicielami innych instytucji, celem wypracowania skutecznych rozwiązań odnoszących się do tego problemu – mówi Michalewska.

- Działania służb porządkowych nie rozwiązują problemu – tłumaczą taksówkarze. - Niezrzeszeni wciąż stoją przed wejściem dworca i „kradną” naszych klientów.

Nieoczekiwanie pojawiła się szansa na zmianę i poprawę dotychczasowej sytuacji. 

- Ostatnio odbyło się spotkanie z zarządcą dworca i mamy nowy pomysł, który chyba skutecznie rozwiąże problem: trzeba przenieść oficjalny postój taksówek właśnie przed wejście do dworca, natomiast tam, gdzie znajduje się obecny postój stworzyć dodatkowe miejsca parkingowe – wyjaśnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego gdańskiego Urzędu Miasta. -  Wymaga to jeszcze oficjalnej zgody zarządcy, no i poparcia samych taksówkarzy, ale z tego co mówił mi wiceprezydent Lisicki - w tej sprawie dobra wola wszystkich zainteresowanych stron jest. A to najważniejsze – podkreśla.

Piotrowski przyznaje, że obecnie stuprocentowa skuteczność zakazu postoju wymagałaby nieustannej obecności strażników miejskich.

- Bardzo się cieszę z planowanej reorganizacji. Pytanie tylko kiedy zapewnienia wiceprezydenta staną się faktem? – komentuje Siedlecki.

Zdaniem wiceprezydenta miasta, Macieja Lisickiego termin zależy wyłącznie od decyzji zarządcy terenu, czyli od PKP.
 
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież