Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Podwyżka czynszów – tłumy na spotkaniach

Grupa „Nic o Nas Bez Nas” kontynuuje serię spotkań z mieszkańcami na temat podwyżek czynszów. Mimo że miasto ostrzegało mieszkańców przed udziałem w spotkaniach, zainteresowanie jest duże.


alt


- Grupa ta nie posiada pełnych i wyczerpujących informacji dotyczących wprowadzanych zmian i tym samym nie ma legitymacji do prowadzenia jakiejkolwiek kampanii informacyjnej – przekonywali mieszkańców miejscy urzędnicy, na oficjalnej stronie internetowej Gdańska.

- Takie działanie zakrawa na kpinę, zwłaszcza, że wszystkie informacje, które przekazujemy pochodzą z oficjalnej uchwały przyjętej przez radę miasta – odpowiadali działacze.

Na spotkaniu w Dolnym Wrzeszczu pojawiło się około 80 osób.

- Tylko jedno ze spotkań cieszyło się mniejszym powodzeniem, pozostałe odbywają się przy wypełnionych salach - tłumaczą organizatorzy.

Na spotkaniach członkowie opowiadają o zapisach uchwały „w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013”.

- Nowe stawki to 10, 20 zł, niemal maksymalne możliwe, bo stanowiące 2,9% wartości odtworzeniowej zasobu mieszkaniowego, a ustawa mówi, że nie mogą wynieść więcej niż 3% - tłumaczy Mateusz Żuk. - Nie jest prawdą, że najbiedniejsi zapłacą mniej, jak twierdzi prezydent Adamowicz i wiceprezydent Lisicki – dodaje. Na dowód pokazuje wyliczenia uwzględniające przewidziane zniżki.

- Regulacja skończy się obniżką dla znikomej części mieszkańców, którzy spełnią warunki niemal nie do pogodzenia. Jak przy naprawdę niskich dochodach można w ogóle nie zalegać z czynszem? - pyta.

- Kiedy będzie podwyżka? - pytają mieszkańcy.

- Udaje się ją odwlec, póki co wygląda na to, że może wejść w życie w drugiej roku, ale wciąż nie wiadomo kiedy – tłumaczą działacze. - Jedyne co w Gdańsku wzięto z projektu, który przyjęto w Białymstoku to podstawy dochodów konieczne do przyznania zniżek, a przecież wiadomo, że Gdańsk to miasto z wyższymi pensjami – mówią. Mieszkańcy opowiadają o rosnących kosztach życia w mieście.

- Co możemy zrobić? - pytają goście spotkania.

- Przychodźcie na dyżury do radnych, oni są tam dla was, a wszyscy utrzymujemy ich z naszych podatków. Odwiedzajcie swoich rzekomych reprezentantów i pytajcie za co macie płacić te 10,20zł? - zachęca Łukasz Muzioł z NoNBN.

- Lokatorzy mają obowiązek płacenia czynszów, a miasto ma obowiązek utrzymywać budynki w odpowiednim stanie technicznym. Wiemy, że nie wywiązuje się z niego. Chcemy by domagali się państwo remontów budynków. Jeśli miasto odmawia będziemy mogli wystąpić z pozwem zbiorowym mieszkańców – tłumaczą działacze. Przekonują do podpisywania obywatelskiego projektu uchwały o wykreśleniu osiedli kontenerowych z przyjętego planu gospodarowania zasobem mieszkaniowym. Zapraszają na drugi Marsz Pustych Garnków, który przejdzie Śródmieściem w niedzielę 27 marca 2011. 

- Musimy pokazywać miastu sprzeciw - tłumaczy Muzioł. - Prezydent przestał spotykać się z mieszkańcami, a urzędnicy nie liczą się z ich zdaniem, czas to zmienić. 

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież