Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Gruzji o Solidarności

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 15 czerwca 2019 09:03

altTrzydzieści lat temu patrzyli na Polskę z niedowierzaniem i podziwem. Teraz zjechali się w Tbilisi żeby rozmawiać o tym, co oznaczał dla nich polski przykład walki z komuną. Okazało się, że dla dysydentów z krajów byłego ZSRS ta rozmowa jest potrzebna i nadal aktualna.


Ambasador RP w Tbilisi, Mariusz Maszkiewicz zorganizował w rocznicę 1989 roku konferencję, na której spotkali się dawni działacze polskiej opozycji z dysydentami z krajów byłego ZSRS. Obecni byli również badacze i politycy z innych krajów:  miedzy innymi Markus Meckel, z antykomunistycznej opozycji w NRD w latach 80., który po upadku wschodnioniemieckiego reżimu był od kwietnia do sierpnia 1990 roku ministrem spraw zagranicznych NRD, Alexander Podrabinek z Rosji, dysydent i więzień gułagów, który twierdzi, że to właśnie polityka historyczna jest obecnie ważnym elementem legitymizacji systemu władzy w Rosji: „Władze robią wszystko, aby społeczeństwo nie pamiętało czym był Związek Sowiecki i mitologizują jego historię". Wśród uczestników był John Micgiel z Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University oraz Piotr Hlebowicz z Solidarności Walczącej z Wrocławia, który w latach 80. współpracował z dysydentami gruzińskimi, a także przedstawiciele Ruchu Wolność i Pokój. Powstanie Solidarności wspominał jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych, Krzysztof Wyszkowski. O sytuacji na Białorusi mówił Aleksander Milinkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi.

alt


Szczególnie poruszająca była prezentacja dawnych dysydentów gruzińskich: takich jak między innymi: Tamar Baghdavadze, Levan Berdzenishvili, Tamar Chkheidze, którzy mówili o obecnej sytuacji dawnych dysydentów podkreślając, że obowiązkiem państwa jest pomoc dla ludzi, którzy walczyli w czasach komunizmu, a obecnie są często zapomniani i żyją w ubóstwie bez elementarnych środków do życia.

alt


Słowa ambasadora Mariusz Maszkiewicza, że nigdy nie przestaje się być dysydentem mogą posłużyć jako motto spotkania w Tbilisi. W krajach byłego ZSRS sytuacja jest nadal trudna i nasza solidarność ze społeczeństwami tych krajów jest nadal potrzebna. Wraz z 1989 rokiem nie skończył się przecież problem łamania praw człowieka czy braku demokracji. Kontynuujmy więc nasza rozmowę (może w Gdańsku?) i podejmujmy aktywne działania na rzecz pomocy społeczeństwom za wschodnią granicą.

Małgorzata Tarasiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież