Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Wolne Miasto nie takie wolne

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 04 września 2020 17:10

altUff… Koniec sierpnia i początek września to ciężki okres dla mieszkańców Gdańska i Sopotu ze względu na dwie ważne rocznice: Powstania „Solidarności” i wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Ciężko zwykłemu człowiekowi odnaleźć się w gąszczu różnych interpretacji tego co się wydarzyło w sierpniu 1980 roku. Coś co wydawało się kiedyś prostą walką o prawdę i wolność okazuje się teraz mieć multum ojców, matek i spadkobierców.


Podobnie, skoro już mówimy o spadku i dziedzictwie, wielu osobom nie jest łatwo wyrobić sobie opinię co do własności Westerplatte. Ostatecznie to chyba dobrze, że tym skrawkiem ziemi będzie zarządzało Muzeum Drugiej Wojny Światowej, ale władze miasta twierdzą, że tylko one powinny mieć do niego prawo. I bądź tu mądry skoro nawet niektórzy teraz twierdzą, że na Polskę napadli, atakując gdańskie Westerplatte nie Niemcy, a Naziści. A może Hitlerowcy?

alt


Czytam na lokalnych forach dyskusyjnych na Facebooku, że obecnym mieszkańcom Sopotu czy Gdańska nie mieści się w głowie, że Wolne Miasto Gdańsk w ogóle nie było wolne w latach 30. ubiegłego stulecia. Powszechne jest wyobrażenie jakoby wszystko co złe, brunatne i krwawe jakimś cudem omijało to wielokulturowe, szczęśliwe i tolerancyjne miejsce jakim jawi się Gdańsk (razem z Sopotem). Tymczasem to nieprawda.


Można to próbować wytłumaczyć psychologicznie. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że miejsce naszego dzieciństwa (piszę o pokoleniach urodzonych wkrótce po wojnie), piękne parki i kamienice, zamieszkiwali kiedyś ludzie wywieszający w oknach flagi ze swastyką. A jednak tak było, a nasi dziadkowie i rodzice przyjechali do Sopotu i Gdańska bo znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji bez wyjścia. Stracili podczas wojny najbliższych, dach nad głową i cały dorobek życia. Nie mieli po co wracać na Wileńszczyznę, która stała się częścią Związku Sowieckiego lub do całkowicie zniszczonej Warszawy.

alt


Dlatego być może idealizujemy Wolne Miasto Gdańsk próbując uwierzyć, że tu mieszkali ludzie dobrzy i otwarci, a my zachowując dziedzictwo kulturowe tego miejsca kontynuujemy niejako jego europejskość i kosmopolityzm. Jesteśmy może nawet w naszym wyobrażeniu z tego powodu trochę lepsi od reszty kraju.


Ale wbrew mylącej nazwie to nie „wolność” przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska doprowadziła do powstania „Solidarności” w Gdańsku w 1980 roku, tylko dynamika tego miejsca, do którego po wojnie ściągnęły tysiące Polaków, z różnych regionów przedwojennej Polski. Niezwykła mieszanka osiadłych na brzegu Bałtyku ludzi wywodzących się z bardzo odmiennych miejsc i różnych klas społecznych zmusiła ich do tworzenia nowej wspólnoty, w konfrontacji z zakłamaną ideologią komunistycznej władzy.

alt


Nasza zbiorowa tożsamość, próba odnalezienia korzeni, odnosi się dzisiaj bardziej do marzenia o wolności, którą dzielili przybyli do Gdańska i Sopotu repatrianci z Wileńszczyzny czy poszukiwacze nowego miejsca na ziemi ze zrujnowanej przez Niemców Polski po 1945 roku, niż mitu o Wolnym Mieście Gdańsku, autonomicznym mieście-państwie pod kuratelą Ligii Narodów.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież