Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Potulski: Przedszkola raz jeszcze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 25 maja 2012 12:49

altGdy gminy przejęły wychowanie przedszkolne jako zadanie własne, wszystkich wychowanków przedszkoli i dzieci realizujących prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego było  łącznie 1200 tys. Było też 12 tysięcy obiektów przedszkolnych. I na tę wielkość realizowanego zadania otrzymały środki. Przedszkola były czynne 11 godzin dziennie, nauczyciele byli zatrudnianymi na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela i pobierano niewielkie opłaty jedynie za wyżywienie.


Potem lawinowo rosło bezrobocie, a także były naciski, w tym Kościoła, na przejęcie wychowania przez rodzinę. Kościół wycofał się ze swoich zastrzeżeń po wprowadzeniu płatnych zajęć z religii w placówkach oświatowych.


Obecnie jst (jednostki samorządu terytorialnego) realizują przejęte zadanie w wymiarze 2/3 ówczesnego stanu. Z różnych powodów obecnie następuje wzrost ilości placówek przedszkolnych ale w tempie zbyt małym. W Gdańsku powstają osiedla mające wielotysięczne liczby mieszkańców i nie ma w nich przedszkola, ani w ogóle żadnej placówki oświatowo – kulturalnej jaką były peerelowskie domy kultury. (Kto dziś pamięta o klubo-kawiarniach z jedynym telewizorem we wsi?) Tymczasem dla mieszkańców staje się coraz bardziej uciążliwe dowożenie dzieci do odległych placówek. Stąd wniosek, aby środki uzyskane ze sprzedaży terenów deweloperom w pierwszej kolejności przeznaczyć na infrastrukturę społeczną w nowopowstałych osiedlach. Warto też skorzystać z doświadczeń instytucji biegłej w rozpoznawaniu potrzeb społecznych czyli wymienionego wyżej Kościoła, który buduje obiekty sakralne może nawet ponad miarę. Pójdźmy tym tropem i niech będzie przedszkole i szkoła co najmniej podstawowa wszędzie tam, gdzie kościół. Tym bardziej, że do szkoły chodzi się 5 dni w tygodniu a nie tylko w niedzielę.


Rośnie liczba przedszkoli niepublicznych, bo teraz placówki oświatowe to biznes. Miasto daje na każdego przedszkolaka co najmniej 75%  stawki jaka ma w swoich przedszkolach, a czesne wynosi od 600 do ponad tysiąca złotych. Może jestem niemodnym socjalistą ale uważam, że do 18 roku życia warunki jakie stwarza państwo na rozwój dzieci i młodzieży powinny być dla wszystkich równe.
Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież