Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Szczyt w Davos - Polska ofensywa dyplomatyczna

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 stycznia 2023 18:41

alt„Ukrainie potrzebna jest broń, broń i jeszcze raz broń”; tak powiedział nam prezydent Wołodymyr Zełenski na samym początku inwazji. Jeżeli dalej będziemy przekazywać dużo nowoczesnego sprzętu, to Ukraińcy będą mieli potencjał, by powstrzymać Rosję – takim przekazem rozpoczął prezydent Andrzej Duda swoje wystąpienie w debacie „In defence of Europe” w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Razem z nim w dyskusji wzięli udział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski, liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska oraz hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares. Wystąpienie głowy państwa Rzeczpospolitej Polskiej wpisuje się w zakrojoną na szeroką skalę akcję dyplomatyczną przekazania Ukrainie przez państwa europejskie czołgów Leopard II (co najmniej w sile brygady – ok. 90-100 sztuk). Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdziło, że do przełamania frontu i skutecznej kontrofensywy brakuje im 300 czołgów i ok. pół tysiąca armat. Po rozmowie Biden-Scholz Niemcy zgodziły się przekazać 40 wozów bojowych piechoty typu Marder. Pierwszy krok został zrobiony.

Kuć żelazo póki gorące, jak głosi stare powiedzenie. Rząd RP natychmiast podjął się inicjatywy przekazania Ukraińcom kompanii (13-15 sztuk) pojazdów bojowych Leopard 2. Choć włożyliśmy miliardy złotych w modernizacje tego sprzętu, to jednak lepiej, żeby walczył on na dalekim froncie niż u nas w kraju. Oczywiście wszystkich 248 supernowoczesnych Leopardów przekazać nie możemy, ale żeby zachęcić inne państwa, dając dobry przykład, jedna kompania mniej w polskich siłach pancernych niewiele zmieni. Pierwsi podjęli pałeczkę Finowie, którzy stwierdzili, że w szerokiej europejskiej koalicji mogą przekazać również jakąś część z zasobu swoich Lampartów. Pomysł podchwyciły na dziś jeszcze 4 państwa z UE plus Wielka Brytania, która sama z siebie przekaże na „Front Wschodni” swoje tanki - Challenger.

W sumie państwa europejskie posiadają ok. 2 tys. sztuk Leopardów. Potrzeba tylko zgody Niemiec na wysyłkę, bo tak zostały wcześniej zawarte kontrakty z Berlinem. Scholz, co prawda, cały czas się waha, ale polska inicjatywa sięgnęła już szczytu w Davos i przy amerykańskim wsparciu może uda się „złamać” kanclerza Niemiec. Rosja jak widać szykuje się na długą wojnę, ale solidne lanie na froncie jeszcze nigdy jej nie zaszkodziło, bowiem w konsekwencji dopiero wtedy zaczynali rozmawiać o pokoju. Tak było w Wojnie Krymskiej i Polsko-Bolszewickiej 1920 roku. Niestety Niemcy mają problem ze zrozumieniem tej prawidłowości, ale są coraz bliżej przełamania doktryny współpracy z Rosją za wszelką cenę. A rząd RP konsekwentnie wbija im w bok ostrogi, żeby zmienili swoje podejście do Moskwy. Im szybciej tym lepiej.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież