Bezpłatne spacery muzealne w 80. rocznicę japońskiego ataku na Pearl H... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w bezpłatnych spacerach muzealnych, nawiązuj... Więcej prasy w Gdańsku - od piątku tygodnik "Zawsze Pomorze" » Nowa inicjatywa redakcyjna w Gdańsku. Od dziś w niektórych kioskach pojawi się - w cenie 5,39 zł - t... Uczennica mistrza - Teresa Miszkin » Warszawa ma nagrodę im. Jana Cybisa, Kraków nagrodę im. Witolda Wojtkiewicz a Gdańsk - im. Kazimierz... Grupa ORLEN wprowadza dobrą energię do domów dziecka » Rusza projekt Domy Dobrej Energii, w ramach którego na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zam... Radny Rafał Traks pyta prezydenta Elbląga: co pan robi... » Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną osiągnęła półmetek. Ta inwestycja to ogromna szansa... I Pomorskie Forum Wolontariatu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku... W tygodniku „Sieci”: Granica – jak na froncie, jak na wojnie » Nowy numer „Sieci” wiele miejsca poświęca aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie z... Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu » Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym ... 20 tys. zł pensji dla Dulkiewicz » W czwartek gdańscy radni przegłosowali podwyżki wynagrodzeń dla prezydent Gdańska i gdańskich radnyc... Murem za mundurem » Msza w intencji Wojska Polskiego i pozostałych służb mundurowych, zajmujących się ochroną wschodniej...
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
czwartek, 18 listopada 2021 17:51
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
Były premier, a dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej
Trefl kontynuuje złą passę
niedziela, 28 listopada 2021 19:27
Trefl kontynuuje złą passę
Czwarty mecz z rzędu przegrali siatkarze Trefla. Podopieczni
Lechia rozbita w Szczecinie
sobota, 27 listopada 2021 18:49
Lechia rozbita w Szczecinie
W meczu drużyn z czołówki PKO Ekstraklasy Lechia została rozbita

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
niedziela, 21 listopada 2021 15:23
Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
Nie pierwsza i pewnie nie ostatnia po dwunastu latach od śmierci

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
wtorek, 19 października 2021 12:42
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
33 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Ani kroku w tył!

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 września 2021 07:58

altKomisja Europejska zawnioskowała o nałożenie kar finansowych na Polskę, w związku z niewykonaniem wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 19 lipca br. Do tej pory nie było w Unii takiej sytuacji, żeby wnioskować o grube pieniądze nawet jeżeli dane państwo nie dostosowało się do orzeczenia TSUE. Taka Grecja zrobiła to nawet 12 razy. Jednym z efektów negocjacji rządu RP z przedstawicielami Unii Europejskiej w lipcu 2020 r. była formuła „pieniądze za praworządność”, która miała być używana wyłącznie dla ochrony budżetu, czyli ewentualnej reakcji Brukseli czy Luksemburga (TSUE) na źle wydawaną kasę z Funduszu Odbudowy.


Dwa: żaden traktat nie przewiduje możliwości ingerencji w system prawny obojętnie jakiego unijnego państwa tym bardziej, że takie kraje jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Rumunia cały czas głoszą wyższość prawa krajowego nad unijnym. Włos im z głowy jak do tej pory nie spadł. Czyli mamy do czynienia z precedensem precedensów. I nadal jeszcze nie ma ostatecznej decyzji jakiej wysokości ma być ta „kara”. De facto nie wiadomo za co i czy środki unijne z Funduszu Odbudowy (57 mld euro) nie zostaną zamrożone. Jedno jest pewne. Bruksela toczy z nami wojnę nerwów, kiedy my bronimy granic Wspólnoty. Nie wypalił plan postawienia Polski pod ścianą, gdyż konsekwencje pandemii okazały się dla nas nie takie straszne jak wyobrażała to sobie Bruksela. Ale teraz atakują są ze wszystkich stron bo i opozycja zachowuje się niczym Konfederacja Targowicka i szczuje na Polskę. Rozgrywa również problem emigrantów, grając z Putinem i Łukaszenką do jednej bramki. Ale czego się nie robi, by obalić rząd PiS. Za nimi stoją Niemcy. A Niemcy jak ich znam (a znam ich nieźle) nie mają w zwyczaju odpuszczać. Nie odpuszczali w 1945 bijąc się do pięć po dwunastej, nie odpuszczą i teraz. W tej sytuacji pozostaje tylko jedno. Żadnych ustępstw i w razie zarządzenia kar nie płacić ich, a wynegocjowane fundusze pomocowe potrącimy sobie ze składek, które rokrocznie płacimy Unii. To około 20 mld. Co do Niemiec można by się było zastanowić nad ewentualnymi restrykcjami handlowymi, które uderzyłyby w tamtejszą gospodarkę. Jedno jest pewne, ani kroku w tył! Lewicowo liberalne elity brukselskie, zdominowane przez ogarnięte obsesją pozbawienia władzy konserwatywny PiS rozumieją tylko ten język. Przykro to mówić, ale tak jest.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież