Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Ani kroku w tył!

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 września 2021 07:58

altKomisja Europejska zawnioskowała o nałożenie kar finansowych na Polskę, w związku z niewykonaniem wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 19 lipca br. Do tej pory nie było w Unii takiej sytuacji, żeby wnioskować o grube pieniądze nawet jeżeli dane państwo nie dostosowało się do orzeczenia TSUE. Taka Grecja zrobiła to nawet 12 razy. Jednym z efektów negocjacji rządu RP z przedstawicielami Unii Europejskiej w lipcu 2020 r. była formuła „pieniądze za praworządność”, która miała być używana wyłącznie dla ochrony budżetu, czyli ewentualnej reakcji Brukseli czy Luksemburga (TSUE) na źle wydawaną kasę z Funduszu Odbudowy.


Dwa: żaden traktat nie przewiduje możliwości ingerencji w system prawny obojętnie jakiego unijnego państwa tym bardziej, że takie kraje jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Rumunia cały czas głoszą wyższość prawa krajowego nad unijnym. Włos im z głowy jak do tej pory nie spadł. Czyli mamy do czynienia z precedensem precedensów. I nadal jeszcze nie ma ostatecznej decyzji jakiej wysokości ma być ta „kara”. De facto nie wiadomo za co i czy środki unijne z Funduszu Odbudowy (57 mld euro) nie zostaną zamrożone. Jedno jest pewne. Bruksela toczy z nami wojnę nerwów, kiedy my bronimy granic Wspólnoty. Nie wypalił plan postawienia Polski pod ścianą, gdyż konsekwencje pandemii okazały się dla nas nie takie straszne jak wyobrażała to sobie Bruksela. Ale teraz atakują są ze wszystkich stron bo i opozycja zachowuje się niczym Konfederacja Targowicka i szczuje na Polskę. Rozgrywa również problem emigrantów, grając z Putinem i Łukaszenką do jednej bramki. Ale czego się nie robi, by obalić rząd PiS. Za nimi stoją Niemcy. A Niemcy jak ich znam (a znam ich nieźle) nie mają w zwyczaju odpuszczać. Nie odpuszczali w 1945 bijąc się do pięć po dwunastej, nie odpuszczą i teraz. W tej sytuacji pozostaje tylko jedno. Żadnych ustępstw i w razie zarządzenia kar nie płacić ich, a wynegocjowane fundusze pomocowe potrącimy sobie ze składek, które rokrocznie płacimy Unii. To około 20 mld. Co do Niemiec można by się było zastanowić nad ewentualnymi restrykcjami handlowymi, które uderzyłyby w tamtejszą gospodarkę. Jedno jest pewne, ani kroku w tył! Lewicowo liberalne elity brukselskie, zdominowane przez ogarnięte obsesją pozbawienia władzy konserwatywny PiS rozumieją tylko ten język. Przykro to mówić, ale tak jest.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież