Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere... "Jesień w ogrodzie" po raz 10. » Pomorskie Centrum Hurtowe Rënk w dniach 11-12 września zorganizował jubileuszową 10. edycja kiermasz... Kacper Płażyński: Drogi „rozchodniaczek” z Francuzami w SNG » Z posłem PiS Kacprem Płażyńskim, gdańskim radnym 2018-19, kandydatem na prezydenta Miasta Gdańska w ... 99. rocznica powstania KS Gedania » 15 września przypada rocznica powstania KS Gedania. Obchody 99. rocznicy rozpoczęły się mszą świętą ... Historia musi odczytywać znaki czasu » 13 września 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki poinformował o utworzeniu w... Uroczystości upamiętniające ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu 1945 rok... » Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Pam... Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów » Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od francuskiej spółki i przejąć pełną ko... W tygodniku „Sieci”: Dlaczego TVN nadaje jak Łukaszenka? » W najnowszym numerze „Sieci”: Dlaczego białoruskie media i TVN zadziwiająco współbrzmią w pokazywany... Marek Biernacki: „Nie tędy droga” » Z Markiem Biernackim, w latach 80 w Ruchu Młodej Polski, ministrem spraw wewnętrznych i administracj... Gedania - życie pod terrorem » Nie ma opowieści o Polakach w Gdańsku bez Gedanii.Na pamięć miejsca składa się topografia i struktur...
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
wtorek, 14 września 2021 12:15
Gdańsk wykupi udziały SAUR Neptun od Francuzów
Miasto Gdańsk zamierza wykupić udziały w SAUR Neptun Gdańsk od
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
Prezes Obajtek: w Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen, odwiedził siedzibę klubu Energa
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
sobota, 18 września 2021 20:13
Zwycięski debiut trenera Kaczmarka przed gdańską publicznością
Trener Tomasz Kaczmarek odniósł pierwsze zwycięstwo jako trener

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
poniedziałek, 06 września 2021 15:13
Gdańsk przez pryzmat - odsłona druga
Pierwsza wystawy „Gdańsk przez pryzmat” odbyła się w grudniu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Ani kroku w tył!

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 września 2021 07:58

altKomisja Europejska zawnioskowała o nałożenie kar finansowych na Polskę, w związku z niewykonaniem wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 19 lipca br. Do tej pory nie było w Unii takiej sytuacji, żeby wnioskować o grube pieniądze nawet jeżeli dane państwo nie dostosowało się do orzeczenia TSUE. Taka Grecja zrobiła to nawet 12 razy. Jednym z efektów negocjacji rządu RP z przedstawicielami Unii Europejskiej w lipcu 2020 r. była formuła „pieniądze za praworządność”, która miała być używana wyłącznie dla ochrony budżetu, czyli ewentualnej reakcji Brukseli czy Luksemburga (TSUE) na źle wydawaną kasę z Funduszu Odbudowy.


Dwa: żaden traktat nie przewiduje możliwości ingerencji w system prawny obojętnie jakiego unijnego państwa tym bardziej, że takie kraje jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Rumunia cały czas głoszą wyższość prawa krajowego nad unijnym. Włos im z głowy jak do tej pory nie spadł. Czyli mamy do czynienia z precedensem precedensów. I nadal jeszcze nie ma ostatecznej decyzji jakiej wysokości ma być ta „kara”. De facto nie wiadomo za co i czy środki unijne z Funduszu Odbudowy (57 mld euro) nie zostaną zamrożone. Jedno jest pewne. Bruksela toczy z nami wojnę nerwów, kiedy my bronimy granic Wspólnoty. Nie wypalił plan postawienia Polski pod ścianą, gdyż konsekwencje pandemii okazały się dla nas nie takie straszne jak wyobrażała to sobie Bruksela. Ale teraz atakują są ze wszystkich stron bo i opozycja zachowuje się niczym Konfederacja Targowicka i szczuje na Polskę. Rozgrywa również problem emigrantów, grając z Putinem i Łukaszenką do jednej bramki. Ale czego się nie robi, by obalić rząd PiS. Za nimi stoją Niemcy. A Niemcy jak ich znam (a znam ich nieźle) nie mają w zwyczaju odpuszczać. Nie odpuszczali w 1945 bijąc się do pięć po dwunastej, nie odpuszczą i teraz. W tej sytuacji pozostaje tylko jedno. Żadnych ustępstw i w razie zarządzenia kar nie płacić ich, a wynegocjowane fundusze pomocowe potrącimy sobie ze składek, które rokrocznie płacimy Unii. To około 20 mld. Co do Niemiec można by się było zastanowić nad ewentualnymi restrykcjami handlowymi, które uderzyłyby w tamtejszą gospodarkę. Jedno jest pewne, ani kroku w tył! Lewicowo liberalne elity brukselskie, zdominowane przez ogarnięte obsesją pozbawienia władzy konserwatywny PiS rozumieją tylko ten język. Przykro to mówić, ale tak jest.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież