Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorscy kandydaci do Europarlamentu zaprezentowali się studentom UG

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 07 maja 2014 16:27

altW ramach Dni Europejskich, które miały miejsce na Uniwersytecie Gdańskim, odbyła się debata, w której udział wzięli pomorscy kandydaci do Parlamentu Europejskiego.



Trzeba przyznać, że wydarzenie cieszyło się całkiem sporym zainteresowaniem studentów. Duża aula była niemal w całości zapełniona. Sama debata nie była jednak zbytnio gorąca. Składała się z trzech części – pytań moderatorów, pytań z sali i podsumowań kandydatów. Jednak w żadnej z nich atmosfera specjalnie się nie zaogniła. Ale to chyba dobry prognostyk, że pomorscy kandydaci nie są skłonni do kłótni, a raczej do – mniej lub bardziej – merytorycznej wymiany zdań.


W debacie udział wzięli Krzysztof Steckiewicz (Solidarna Polska), Tomasz Pałasz (Ruch Narodowy), Dorota Gardias (Europa Plus), Artur Dziambor (Nowa Prawica), Andrzej Stępniak (PSL), Krystyna Strzała (SLD-UP), Jarosław Sellin (PiS), Stefan Hambura (Polska razem), Jan Kozłowski (PO) oraz Elżbieta Jachlewska (Partia Zieloni).


Pierwsza część, w trakcie której moderatorzy debaty zadawali pytania, nie była nadto interesująca. Bo też i pytania nie były jak szpilki, a raczej pełniły funkcję rozgrzewającą. Pierwsze, o co zapytano, były cele, pomysły i konkrety z jakimi ubiegają się o mandat europosła zaproszeni kandydaci. Konkretów, niestety, było jak na lekarstwo. Padały raczej ogólne stwierdzenia. - Chcielibyśmy bronić polskiego przemysłu, oprzeć gospodarkę na polskim węglu, zawetować pakiet energetyczny oraz bronić wartości rodziny – mówił lakonicznie Steckiewicz. W podobnym tonie wypowiadał się Pałasz. - To nasza pierwsza próba wyborcza. Jeśli się uda, będziemy się starali odrzucić pakiet klimatyczny, poza tym ważnym jest, aby inwestować w atom.


- Aż sto sześć miliardów euro trafi do Polski, w tym dziewiętnaście na program Erasmus+, czyli na młodych ludzi – podkreślił Jan Kozłowski. - Ponadto będę walczył o małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to aż 75 procent całego zatrudnienia. No i oczywiście trzeba się zająć sprawą łupków.


Trochę utopijną wizję przedstawił natomiast kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Sellin. - W trakcie zbliżającej się kadencji należy starać się, żeby Polska była beneficjentem równie dużych środków, jak dotychczas. Ważne jest także prowadzenie polityki spójności i, tak zwanej, prorodzinnej czy demograficznej – mówił. - Trzeba w końcu dobrnąć do momentu, kiedy Polacy będą zarabiać równie dobrze, co ludzie na zachodzie Europy. Inną ważną dla mnie kwestią jest budowanie chrześcijańskiej opinii publicznej.


Drugie pytanie moderatorów dotyczyło samego pójścia do wyborów. Dlaczego warto i czy w ogóle warto. W tej części było oczywiście dużo pustych frazesów. Jednak w tym wszystkim znalazło się kilka ciekawych słów. - Jeśli nie pójdziemy i nie zagłosujemy, nie mamy prawa później narzekać – stwierdziła Krystyna Strzała. Odnośnie niskiej frekwencji ciekawą opinię miał Artur Dziambura. - Mamy wyuczone schematy wyborcze, którymi karmią nas media – zauważył. - Według mnie, im niż frekwencja, tym lepiej, bo to świadczy o tym, że do urn idą ludzie świadomi.


Do świadomości zgromadzonych swoją wypowiedź skierowała także Gardias. - Jeśli nie będziecie chodzić na wybory, zapisywać się do partii politycznych, uczestniczyć w życiu publicznym, to nikt nie załatwi waszych spraw. W całym Parlamencie Europejskim jest tylko dziewięć osób przed trzydziestym rokiem życia – apelowała kandydatka Europy Plus.


Zdecydowanie najbarwniejszą postacią debaty był Stefan Hambura, którego wypowiedzi często wywoływały salwy śmiechu wśród zgromadzonych. - Jeden głos może ważyć bardzo wiele, dlatego głosujcie na mnie – powiedział. - Nie marnujcie głosów na moich kolegów. Jestem ponadto prawnikiem, nie urzędnikiem, dlatego z problemami mogą się zgłosić państwo bezpośrednio do mnie – przekonywał.


Dużo ciekawiej zrobiło się, kiedy pytania zaczęli zadawać sami studenci. Tu już nie było kurtuazji. Jeden z nich zapytał Jana Kozłowskiego dlaczego Platforma Obywatelska uprawia w Unii politykę służalczo-żebraczą. Były prezydent Sopotu odpowiedział trochę na około: - Nie wydaje mi się, że tak jest. W sytuacji, kiedy budżet europejski się zmniejsza, majstersztykiem było uzyskać tyle pieniędzy.


Najistotniejsze pytanie jakie padło z sali dotyczyło tego, jak daleko leży granica rządzenia Unii. Kiedy możemy mówić o tym, że jej ingerencja zaszła za daleko. Tutaj bardzo ożywił się Artur Dziambor. - Dobrym przykładem jest lotnisko w Gdyni, w które zostały zainwestowane publiczne pieniądze – stwierdził. - Wtedy wtrąciła się Komisja Europejska, która kazała zwrócić pieniądze, uznane przez nią za niedozwoloną pomoc publiczną. To jest bez sensu, bo była to wewnętrzna sprawa miasta, a nie Europy – mówił z przekonaniem. Kontrargument na to znalazł Kozłowski. - Wynikało to z faktu, że lotnisko w Gdańsku jest w tej chwili wystarczające, stąd też i interwencja Komisji, która uznała, że jest to bezsensowne wydawanie pieniędzy.


Pod włos kandydatów na europosłów wzięła jedna ze studentek, która zapytała w języku angielskim, co sądzą o relacjach Ukraina-Rosja. Ci jednak nie dali się sprowokować i bardzo płynnie (chociaż część z nich) odpowiedzieli. - To nie nasza sprawa – tłumaczył Dziambor. - Unia powinna zostawić ich sprawy w spokoju. Znów do dyskusji włączył się Jan Kozłowski, który stwierdził, że jest to szerszy problem geopolityczny i należy go monitorować.
Ogniskiem zapalnym nie był nawet wywołany do tablicy „potwór gender”, którego już chyba wszyscy mają dość. - Redefiniowanie płci w kontekście kulturowym jest zagrożeniem – uargumentował Pałasz. - Potwora żadnego nie ma, każdy wie, kto jest kobietą, a kto mężczyzną, reszta to fanaberie – dodał Krzysztof Steckiewicz.


Debatę zakończyło podsumowanie każdego z kandydatów. Nie powiedzieli jednak nic nowego. Podsumowali po prostu to, co mówili wcześniej, no i oczywiście przypominali swoje numery na listach wyborczych. Całość wydarzenia zwieńczyły prawybory, których wyniki są bardzo zaskakujące. Chociaż patrząc na reakcję sali, nie aż tak bardzo. Widać, że młodzi ludzie zaczynają szerzej otwierać polityczne oczy i końcowy wynik prawdziwych wyborów, które już 25 maja, może być zaskakujący. Poniżej prezentujemy jak głosowali studenci.
1. KW Nowa Prawica Janusz Korwin-Mikke - 33,9%
2. KWW Ruch Narodowy - 17,3%
3. KW Platforma Obywatelska - 10%
4. KW Prawo i Sprawiedliwość - 8,3%
5. KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy - 8,3%
6. KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 6,6%
7. KKW Europa Plus Twój Ruch - 5,8%
8. KW Partia Zieloni - 4,9%
9. KW Polska Razem Jarosława Gowina - 3,3%
10. KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 0%

Na 121 oddanych głosów, 2 głosy były nieważne (1,6%)

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież