"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Stępniak: Znaczenie swobody w przepływie pracowników w Unii Europejskiej dla Polski

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 kwietnia 2014 07:19

altPrawo do swobodnego przepływu osób wszyscy obywatele UE uzyskali 22 lat temu, wraz z wejściem w życie traktatu z Maastricht (1992). Obecnie każdy obywatel UE, może korzystać z tej wolności bez żadnych dodatkowych warunków czy formalności przez okres pierwszych 3 miesięcy.


Migracje międzynarodowe nabrały współcześnie specyficznego znaczenia, takiego jakiego nie miały nigdy wcześniej, w dużej mierze dzięki otwartości UE. UE dała nam możliwość podejmowania pracy za granicą. W UE mieszka blisko 506 mln osób. Szacuje się, że w 2012 r. aż 14 mln obywateli UE na stałe mieszkało w innym państwie członkowskim. Pod koniec 2011 roku za granicą mieszkało 2,02 mln Polaków. To prawie 3 razy tyle co mieszkańcy Trójmiasta. Niemcy, Wielka Brytania oraz Skandynawia (Norwegia, Szwecja, Dania) to kraje do których najczęściej wyjeżdżają polscy pracownicy. Obecnie Polacy mogą pracować w 27 krajach UE, do tego w Islandii i Norwegii. Od 31 maja 2014 r. również Szwajcaria ma otworzyć rynek pracy dla obywateli UE.


Szacuje się, że 1,5 mln polskich emigrantów już nigdy na stałe nie wróci do kraju. Co więcej, z badań wynika, że aż 64% młodych Polaków uważa, iż jedynie praca i życie za granicą stwarzają jakakolwiek szanse na przyszłość. Ci ludzie, jeśli do kraju przyjadą, to na wakacje a nie na stałe. Poza tym osoby, które są za granicą ponad rok, zakładają rodziny lub ściągają je z Polski, mimo wcześniej deklarowanej chęci powrotu w momencie wyjazdu.


Z migracjami zawsze zbiega się nasilenie różnych czynników działających w przeciwnych kierunkach. Z jednej strony zniechęcających z drugiej zachęcających do migracji w atrakcyjnych krajach docelowych. Do jednych z ważniejszych czynników zaliczyć możemy pogorszenie się sytuacji na rynku pracy czy luki w poziomie życia między grupą krajów najzamożniejszych a krajami uboższymi. Migracje zarobkowe budziły i nadal budzą kontrowersje polityczne prowadzące często do fobii i przekonania społeczeństwa, że przyczyną kłopotów z zatrudnieniem lub świadczeniami państwa opiekuńczego jest imigracja. Argumenty polityków oddziałują na świadomość społeczną, jednak jej badanie pod tym względem powinno być ostrożne. Mniejsze lub większe fobie i dystanse pozostają w ścisłym związku z marginalizacją migrantów – ważnym problemem badawczym. Przedmiotem wielu badań naukowych badających wpływ integracji krajów Europy Środkowej i Wschodniej, na rynki pracy dawnej piętnastki - głównie w Niemczech i Austrii - szczególnie przed piątym rozszerzeniem UE było oddziaływanie integracji na rynki pracy państw członkowskich. Wyniki tych analiz nie były jednak jednoznaczne. Niektórzy zachodni specjaliści zwracali uwagę na potencjalnie szkodliwy wpływ imigracji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej na poziom bezrobocia i płac wśród pracowników o niskich kwalifikacjach na rynkach pracy UE-15. Kraje UE-15 obawiały się zalania swoich rynków przez pracowników „biedniejszych krajów”, które miały właśnie doczekać akcesji. Obawy te dotyczyły przede wszystkim kraju o największej liczbie ludności tj. Polski.


Emigracja zarobkowa ponad dwóch milionów Polaków skłania wiele osób do emocjonalnej krytyki rządu, który „do tego dopuścił”. Jednak jakie skutki miał wyjazd tylu pracowników za granicę? Bilans pozytywnych stron wydaje się przeważać nad negatywnymi skutkami. Trudno jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi, albowiem migracje to nie tylko skutki ekonomiczne, ale także, niezwykle ważne kwestie społeczne. Warto jednak pokusić się o podsumowanie.


Do korzyści dla Polski jako kraju emigracyjnego bez wątpienia należy zaliczyć między innymi:
- złagodzenie bezrobocia, a tym samym zmniejszenia obciążenia budżetu z tytułu zasiłków dla bezrobotnych
- łagodniejszy przebieg kryzysu, bo sporo ludzi odpłynęło z krajowego rynku pracy,
- poprawa standardu świadczenia niektórych usług
- podniesienie kompetencji pracowników (pracownicy, którzy wrócili po zdobyciu przez nich umiejętności za granicą – większe kwalifikacje, naukę języka, poznanie świata, przełamanie oporów przed mobilnością zawodową w przyszłości, wzrost zamożności).


Poza tym pracujący emigranci przesyłają do Polski miliardy zł. Napływ transferów do Polski uległ znacznej intensyfikacji po 2004 roku, czyli po akcesji do Unii Europejskiej. Jest to oczywiście rezultatem zwiększonej mobilności zagranicznej naszych rodaków. Szacuje się, że w kulminacyjnym momencie fali emigracyjnej w 2007 roku ok. 2,27 mln Polaków przebywało czasowo za granicą. Rok ten był rekordowy jeśli chodzi o oficjalne transfery netto, które wyniosły wówczas 25,5 mld. zł. Polska jest w grupie krajów UE najbardziej korzystających na transferach pieniężnych od imigrantów. Udział tych środków w polskim PKB wyniósł wówczas 2,5% - więcej niż maksymalna wielkość napływu środków strukturalnych z Unii Europejskiej (2% PKB) chociaż Polska należy do krajów najlepiej wykorzystujących przyznane środki z funduszy UE.


Napływy netto z wynagrodzeń pracowników i przekazów zarobków wyglądają imponująco jeśli porównamy transfery pieniężne od emigrantów z napływem netto z bezpośrednich inwestycji zagranicznych


alt

Transfery pieniężne od emigrantów a bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Polsce w latach 2000-2011 (w mln zł)

źródło: raport Centrum im. Adama Smitha Transfery pieniężne emigrantów a rozwój gospodarczy Polski na podstawie danych NBP



Środki z pracy zarobkowej rodaków za granicą kryją w sobie niezwykle duży potencjał dla rozwoju naszego kraju. Od 2008 roku Narodowy Bank Polski ujmuje w statystyce bilansu płatniczego wielkości przekazów zarobków migrantów oraz wynagrodzeń pracowników. Z drugiej strony zaś, dobra materialne i środki finansowe, przywiezione przez samych emigrantów podczas podróży powrotnych do kraju pochodzenia, pozostają "białą plamą" w statystyce, a często to właśnie te środki mają największe znaczenie dla emigranckiego gospodarstwa domowego, regionu, w którym mieszka, a nawet całej gospodarki kraju.


Według danych Banku Światowego rok później nadal byliśmy w pierwszej dziesiątce krajów o najwyższych transferach od emigrantów do państwa wysyłającego. Raport Centrum im. Adama Smitha podkreśla, iż nawet w perspektywie finansowej UE na lata 2007-2013 realna wielkość środków dostępnych dla naszego kraju to ok. 5,6 mld euro rocznie. Wiele uwagi poświęcane jest pozyskiwaniu środków unijnych, a korzyściom z transferów migrantów już nie.


Spadek wielkości transferów powodowany kryzysem gospodarczym nie był aż tak gwałtowny, jak w przypadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Podkreślił także, iż w 2010 r. doszło do sytuacji, w której łączny napływ netto wynagrodzeń pracowników i przekazów zarobków (18,1 mld zł) był wyższy od napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (10,2 mld zł).


prof. zw. dr hab. Andrzej Stępniak


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież