Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem europosła: Wyższa szkoła negocjacji

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 18 kwietnia 2014 18:03

altWróciłem z ostatniej w tej kadencji sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Słowo "ostatni" często skłania do refleksji. Tak było i w moim przypadku - kilkugodzinny powrót do Sopotu upłynął mi na podsumowaniach.


Te pięć lat kadencji to ogromna liczba często trudnych i emocjonujących głosowań. Z zadowoleniem stwierdzam jednak, że bardzo wiele ważnych kwestii udało się przeprowadzić. Mam tu na myśli m.in. tak kluczowe kwestie jak bardzo  dobry dla Polski budżet na lata 2014-2020, korzystne regulacje w sprawie gazu łupkowego, czy też zniesienie opłat roamingowych od roku 2015.


Warto mieć świadomość, że za tymi sukcesami stoi jednak cały szereg często naprawdę trudnych negocjacji. Trudnych, bo należy zmierzyć się nie tylko z różnicami politycznymi, jak to ma miejsce na scenie krajowej, ale również z różnicami międzykulturowymi. Zawsze w czasie prac nad raportami, których byłem sprawozdawcą lub opiniodawcą starałem się pamiętać, że na przykład Niemiec raczej przedstawi mi w schematyczny wręcz sposób swoje argumenty, ale już Włoch czy Francuz obudują je kwiecistym językiem, z którego trzeba wydobyć to, co jest naprawdę ważne. Do tego dochodzi jeszcze wielopoziomowość negocjacji- dyskusje zaczynają się już na poziomie grup politycznych, każdy poseł reprezentuje bowiem inny kraj, a co za tym idzie inne interesy gospodarcze, uwarunkowania ekonomiczne czy sytuację społeczną. Osiągnięcie kompromisu na tym etapie to jednak dopiero początek- następnie należy przekonać do swoich racji inne grupy polityczne, a na koniec jeszcze Radę, czyli przedstawicieli Państw Członkowskich.


Dodatkowym utrudnieniem są kwestie językowe. Sesje plenarne czy posiedzenia komisji tłumaczone są na wszystkie 24 języki oficjalne Unii Europejskiej, bądź też na kilka wybranych, najczęściej angielski, francuski, niemiecki. Jednak spotkania robocze, często najważniejsze dla ustalenia stanowiska, a także rozmowy kuluarowe odbywają się bez wsparcia tłumaczy. Na tym poziomie króluje język angielski, choć warto podkreślić, iż przybiera on tu specjalną, unijną formę, naszpikowaną charakterystycznymi dla instytucji unijnych określeniami i zwrotami.


Ten skomplikowany system bez wątpienia uczy trudnej sztuki kompromisu, wsłuchiwania się w racje innych stron, skutecznego przekonywania do swoich argumentów, czy wreszcie szacunku wobec interlokutora. Sądzę, że bez tego Unia Europejska byłaby w wiecznym pacie, a co za tym idzie, nie miałaby szansy na przetrwanie. Warto pamiętać, iż na świecie było już jedenaście prób powołania struktur politycznych podobnych do Unii. Jedynie w Europie projekt ten zakończył się powodzeniem. Myślę, że jest z czego być dumnym.
Jan Kozłowki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież