“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Pastusiak: Przekleństwo drugiej kadencji

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 maja 2014 14:52

altAmerykańscy specjaliści od prezydentury na ogół zgodnie stwierdzają, że od czasu prezydentury Dwight D. Eisenhowera (1953-1961), kiedy konstytucyjną poprawką ograniczono liczbę kadencji do dwóch, prezydenci amerykańscy przyjęli nową strategię polityczną. W pierwszej kadencji postępują ostrożnie, schlebiają wyborcom by nie zrazić do siebie poważniejszego segmentu elektoratu i tym samym zapewnić sobie zwycięstwo na drugą czteroletnią kadencję. W drugiej kadencji prezydent staje się odważniejszy, by zapracować na swoje miejsce w historii Stanów Zjednoczonych.

Odwaga jednak oznacza gotowość podjęcia ryzykowanych decyzji. To ryzyko prowadziło wielu prezydentów do uwikłania się w drugiej kadencji w różne skandale. Tych skandali było na tyle dużo, że powstało pojęcie przekleństwa drugiej kadencji Wymienię kilka przykładów.

Richard Nixon (1969-1974) w wyniku afery „Watergate” w drugiej kadencji stanął przed groźbą „impeachment”, usunięcia z urzędu w wyniku naruszenia prawa. Gdyby do tego doszło straciłby wszystkie przywileje, a są one nie małe, przysługujące byłym prezydentom. Nixon postanowił więc w sierpniu 1974 r. ustąpić ze stanowiska, co pozwoliło mu zachować wspomniane przywileje. Był on jedynym spośród 43 osób, które dotąd zasiadały na fotelu prezydenckim, który wyprowadził się z Białego domu przed upływem kadencji

Ronald Reagan (1981-1989) miał tzw. aferę „Irangate”. Mimo, że Stany Zjednoczone nie utrzymywały z Iranem stosunków dyplomatycznych, były doradca prezydenta Reagana Robert C. McFarlane we wrześniu 1989 r. przybył do Iranu przywożąc prezenty od prezydenta. Ujawniono również, że Stany Zjednoczone za pośrednictwem Izraela dostarczały broń i części zamienne Iranowi w zamian za pomoc w uwolnieniu kilku obywateli amerykańskich przetrzymywanych w Iranie. Reagan wcześniej wielokrotnie zapewniał, że Stany Zjednoczone nie będą pertraktować z Iranem i żądał od wszystkich państw by przestrzegały embarga na dostawy broni dla Iranu. Kiedy wybuchł skandal Reagan przyznał się, że osobiście wydał polecenie dostarczenia armii irańskiej pewnej ilości broni kierując się przy tym interesem narodowym Stanów Zjednoczonych. Kiedy komisje Izby Reprezentantów i Senatu potwierdziły zarzuty, Reagan zdymisjonował swych bliskich doradców odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa narodowego.

Bill Clinton (1993-2001) z kolei uwikłał się w drugiej kadencji w tzw. aferę rozporkową. Ponieważ składał kłamliwe oświadczenia przed specjalnym prokuratorem uruchomiono w Kongresie procedurę impeachment, usunięcia prezydenta z zajmowanego stanowiska. Akt oskarżenia został sformułowany przez Izbę Reprezentantów, ale do usunięcia Clintona ze stanowiska w Senacie zabrakło wymaganej większości 2/3 głosów.

Również George W. Bush (2011-2009) w drugiej kadencji miał problemy. Wprawdzie nie tak poważne, że groziły mu usunięciem z urzędu prezydenta, ale w znacznym stopniu przyczyniły się do spadku poparcia dla jego prezydentury. Zarzucono m.in. prezydentowi, że nie poradził sobie ze skutkami huraganu „Katrina”, który poważnie zniszczył w sierpniu 2005r. piękne miasto Nowy Orlean. W drugiej kadencji większość społeczeństwa była przeciwna interwencjom zbrojnym USA zagranicą, zwłaszcza w Iraku. Nic więc dziwnego, że George W. Bush kończył w styczniu 2009 r. swój urząd mając poparcie zaledwie 23% elektoratu amerykańskiego.

Dziś Amerykanie zastanawiają się, czy druga kadencja Baracka Obamy, która zaczęła się w styczniu 2013 r. nie będzie dla niego przekleństwem. Wszystkie potknięcia, niepowodzenia i trudności na jakie Obama napotyka w realizacji swojego programu wyborczego, zarówno tego z 2008 r. jak i z 2012 r. próbuje się tłumaczyć przekleństwem drugiej kadencji. Byłoby to jednak zbyt proste wyjaśnienie aby było prawdziwe.

Faktem jest, że popularność i poparcie dla jego prezydentury wyraźnie spadło. Były okresy, że wynosiło ono ok. 70%. Obecnie spadło daleko poniżej 50%. Jest klika przyczyn tego spadku.

Stany Zjednoczone dziś są potężne, ale nie wszechpotężne. Słabnie relatywna pozycja tego kraju w międzynarodowym układzie sił. Waszyngton nie może dziś narzucić swej woli innym krajom. Wiek XXI nie jest już „Wiekiem Ameryki”, jak określono minione XX stulecie. Stany Zjednoczone wychodzą z głębokiej recesji, która zaczęła się w 2007 r. Polityka gospodarcza Obamy stopniowo wyprowadza kraj z głębokiego dołka. Jeszcze 4 lata temu bezrobocie przekraczało 10%, dziś spadło do 6,7%. Ale to nie jest jeszcze prosperity, której oczekuje społeczeństwo amerykańskie. Obama politycznie nie korzysta jeszcze z dobrodziejstwa tej powolnej, ale systematycznej poprawy w gospodarce USA. Kolejnym problemem Obamy jest silny wzrost partyjniactwa w stosunkach obu największych partii, Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej. Szczególnie wyraźnie to widać w postawie republikanów, którzy w wielu ważnych sprawach odmawiają pójścia na kompromis. Sytuację w Partii Republikańskiej pogarsza fakt, że jest ona podzielona. Jej skrajnie konserwatywne skrzydło zwane Partią Herbacianą jest nieprzejednanie przeciwne wszelkim propozycjom jakie wychodzą z obecnego Białego domu. Ponieważ w Izbie Reprezentantów większość posiadają republikanie, a w Senacie demokraci mamy w Stanach Zjednoczonych polityczny klincz, który paraliżuje amerykańską scenę polityczną. Ta sytuacja siłą rzeczy czyni prezydenta mniej skutecznym, a tym samym trzyma go w dolnych częściach tabeli popularności.

Longin Pastusiak*
*Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, posłem na Sejm (1991-2001) i marszałkiem Senatu (2001-2005).


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież