"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem europosła: Unia Europejska MŚP stoi

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 16 maja 2014 17:37

altKryzys ekonomiczny, który rozpoczął się w 2008 roku w USA wstrząsnął całą światową gospodarką. I choć Polska, powtarzając słowa premiera Tuska, pozostała w tym czasie "zieloną wyspą" Unii Europejskiej, z dodatnim wzrostem PKB, globalne trendy i na nas odcisnęły swoje piętno. Na szczęście w gospodarce Unii Europejskiej zaczęło już być widoczne ożywienie. 


I choć szereg wskaźników ekonomicznych w państwach Unii wskazuje, że "idzie ku lepszemu", jeden niezmiennie przypomina nam miniony kryzys - jest to wciąż wyskoki poziom bezrobocia. Przywrócenie wysokiego poziomu zatrudnienia jest obecnie najważniejszym wyzwaniem Unii. Problem jest złożony, więc i dla rozwiązania tej sytuacji potrzebne są działania kompleksowe w wielu obszarach. Chciałbym jednak omówić dziś jeden z ważniejszych - przedsiębiorczość.


W Unii Europejskiej dominują małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające do 250 osób) - jest ich aż 23 miliony, co stanowi 98% wszystkich firm! Już teraz zatrudniają 67% wszystkich pracowników w Unii, a ponadto ¾ wszystkich nowotworzonych miejsc pracy pojawia się właśnie w MŚP. Cechuje je duża elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających warunków rynkowych. To od kondycji tych firm więc zależy, czy na rynku dostępne będą oferty dobrej, stabilnej pracy. Nic dziwnego więc, że Komisja, Rada i Parlament Europejski przykładają kluczową rolę do wspierania przedsiębiorców. W jaki sposób? Przede wszystkim, poprzez wsparcie finansowe. Pomoc dostępna jest w różnych formach, takich jak granty, pożyczki oraz, w niektórych przypadkach, poręczenia. O pieniądze ubiegać mogą się zarówno istniejące firmy, jak i osoby dopiero pragnące założyć własną działalność. W ramach takich unijnych programów jak COSME, Horyzont 2020 czy instrument PROGRESS dostępne jest na lata 2014-2020 prawie 100 mld euro.


Bariery w dostępie do finansowania są wskazywane przez przedsiębiorców, jako największa przeszkoda w prowadzeniu działalności. Czy więc stworzenie dobrze funkcjonującego systemu dotacji i pożyczek na szczeblu unijnym wystarczy, aby firmy się rozwijały, zwiększały zatrudnienie, aby pojawiały się nowe przedsiębiorstwa? Absolutnie nie!  Musimy także pracować nad zniesieniem barier administracyjnych i maksymalnie uprościć przepisy regulujące zakładanie i prowadzenie firm. Aby MŚP mogły w pełni korzystać z wspólnego rynku UE, należy także ujednolicać zasady we wszystkich krajach członkowskich. Choć w tym obszarze następuje stopniowa poprawa, to zdaję sobie sprawę, że mamy jeszcze wiele do zrobienia.
Na końcu chcę zwrócić uwagę na często niedocenianą kwestię - promowanie postaw przedsiębiorczych. Tak, tak, edukacja to podstawa! Żadne pieniądze z Unii Europejskiej nie pomogą, jeśli nie będziemy mieć w kraju kapitału w postaci ludzi przedsiębiorczych, chcących podjąć wyzwanie prowadzenia własnej firmy. Od najmłodszych lat musimy uczyć nasze dzieci kreatywności, twórczego myślenia, zaradności a także wytrwałości. Bo prowadzenie firmy, choć przynosi satysfakcję, jest przede wszystkim ciężką pracą, w którą wpisane jest ogromne ryzyko. Porażki i upadki biznesów zdarzają się często. Wiele firm, nawet tych prowadzonych w warunkach dobrej koniunktury, plajtuje. Czy powinniśmy przed tym przestrzegać potencjalnych przedsiębiorców? Skądże! Zamiast tego należy, jak to ma miejsce w USA czy wielu krajach Unii, pokazać, że jest to normalne zjawisko, z którym trzeba się liczyć, nie zrażać i próbować dalej. Mam nadzieję, że Unia i rządy państw narodowych połączą siły także w tym celu.
Jan Kozłowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież