Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Gorące lato z in vitro

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 lipca 2012 13:05

altNajgorętszym tematem tego lata wydaje się być in vitro. Przynajmniej dla dziennikarzy, którzy w kłótni o tę metodę zapłodnienia już wypatrywali początku końca Platformy Obywatelskiej. Czy aby na pewno?


Nie ukrywam, że „mojej” Platformie – od Arłukowicza do Gowina - będzie ciężko będzie wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Nie uważam jednak, że in vitro może być miną, na którą wdepnęli politycy PO, a obawy, że jej wybuch może rozsadzić naszą formację są bezzasadne. Nie ma co ukrywać, że różnimy się w tej kwestii, jak w wielu innych. Jednak są to różnice, które uwidaczniają się przy każdym ważnym temacie. Ale nic poza tym. Rozłam na pewno nam nie grozi.


Przy okazji in vitro  ujawnił się co prawda podział na Platformę konserwatywną i liberalną. Niedawne spotkanie naszego klubu w Jachrance, pokazało dobitnie, że nie będzie wcale łatwo tę „żabę” zjeść. Najbardziej konserwatywni, a zarazem nieliczni, posłowie już straszą odejściem z partii, jeśli Platforma nakaże dyscyplinę przy głosowaniu bardziej liberalnego projektu autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Spotkanie w Jachrance pokazało jednak, że posłowie PO są w większości przeciwni zaostrzania prawa tej dziedzinie. Nikt oczywiście nikogo z Platformy nie wypycha. Nie wyobrażam sobie jednak, aby przez in vitro doszło do exodusu posłów z PO. Bo niby dokąd mieliby pójść? Do PiS? Nie żartujmy… Nie stworzą również własnego bytu politycznego, bo utoną w politycznym bagienku, jak wiele konserwatywnych ugrupowań.


Osobiście znam wielu szczęśliwych rodziców, którzy dzięki nauce i metodzie in vitro mogą cieszyć się z posiadania własnych dzieci. Ktoś, kogo ten temat nigdy nie dotyczył, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele determinacji i poświęcenia ten cel kosztował. A nie mówię tutaj o pieniądzach, bo w naszych warunkach na takie zabiegi stać niewielu, gdyż koszt zapłodnienia in vitro i potrzebnych do tego kuracji hormonalnych waha się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Nie trzeba dodawać, że ta metoda to nie fanaberia przyszłych rodziców, ale ostateczność. W ich wypadku mówienie o innych, rzekomo naturalnych metodach zapłodnienia, jest po prostu zwykłym oszustwem. Przecież in vitro nie jest dla nikogo nakazem. Jeśli ktoś uważa, że ta metoda godzi w jego światopogląd, nie musi jej stosować. Ale dlaczego zabraniać tego innym?


Nie ma wątpliwości, że problem in vitro trzeba unormować. Zgadzam się, że w chwili obecnej jest to dziki biznes bez ograniczeń i trzeba to zmienić. Wierzę w to, że dla dobra bezdzietnych małżeństw uda nam się wypracować kompromis. Nie potrzeba nam do tego okrągłych stołów, które proponuje nam Jarosław Kaczyński. Zresztą, o czym przy nim rozmawiać z ludźmi, którzy chcą za in vitro wsadzać za kratki?


Każde unormowanie jest krokiem w dobrym kierunku. Osobiście nie ukrywam, że poprę projekt Kidawy-Błońskiej, który chce dać dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć. Projekt zakazuje selekcji zarodków i handlu nimi
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież