Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Latarką w półmrok: Zdrowie to nie towar na ladzie

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 lipca 2012 08:45

altKolejne dwa szpitale - Miejski w Gdyni i zakaźny w Gdańsku mają być przekształcone w spółki prawa handlowego. Projekt taki forsuje wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń i rządząca niepodzielnie sejmikiem Platforma Obywatelska.


Przedłożone argumenty kompromitują zarząd województwa. Jeśli bowiem jego członkowie uznają, że tzw. komercjalizacja ma zapewnić przejrzysty nadzór właścicielski, efektywne zarządzanie i poprawić jakość usług medycznych, to podpisując takie uzasadnienie wicemarszałek Zych-Cisoń powinna jednocześnie złożyć swoją dymisję. W ten sposób bowiem jednoznacznie i własnoręcznie opisuje swoją nieudolność.


Szpital zakaźny, którego sytuacja finansowa jest skomplikowana, wchodzi na ścieżkę prywatyzacyjną, by zarząd województwa mógł skorzystać z dofinansowania na pokrycie strat w wysokości ok. 8 mln zł. Żeby taką kwotę uzyskać, rekomenduje się przeniesienie z majątku publicznego do spółki prawa handlowego działki o powierzchni ponad 6 hektarów i wartości szacunkowej 41 mln zł. Co oznacza, że za złotówkę długu wicemarszałek gotowa jest zapłacić 6 złotych! Czy to aby nie jest karalna niegospodarność?


Otwieranie drogi do prywatyzacji publicznych placówek służby zdrowia, to nie fanaberia obecnego zarządu, ale wybór ideologiczny jak kiedyś nacjonalizacja albo przewodnia rola partii. Dziś partia przewodnia celuje w dobro i bezpieczeństwo pacjenta wywłaszczając obywateli Pomorza z uprawnień zapisanych w Konstytucji RP, w szczególności w rozdziale II, który w art. 68 nakazuje władzom publicznym zapewnić obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.


Rolą spółek opisaną w kodeksie handlowym nie jest wypełnianie postanowień art. 68 tylko generowanie zysku. Spółki, które sobie nie radzą z tym zajęciem zgłaszają upadłość. W pierwszym półroczu tego roku do sądu w Gdańsku wpłynęło ponad 100 takich wniosków, w pierwszych tygodniach lipca już ponad 30! Spółka, wbrew temu co mętnie tłumaczy wicemarszałek, to nie jest wehikuł dostatku. Ginie pod ciężarem strat - co opisuje "Głos Słupski" na przykładzie zadłużonej spółki szpitalnej w Bytowie.


Szpital to nie fabryka, a zdrowie to nie towar na sprzedaż. Kategoria zysku i straty, którymi Hanna Zych-Cisoń posługuje się w opisie uchwał to rekwizyty z innej rekwizytorni, to raptem jeden z elementów społecznej kompozycji, a nie jej elementarna substancja. Zdrowa pani wicemarszałek nie będzie generowała strat w jakiejkolwiek spółce szpitalnej.
Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież