Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Dobry dzień dla pomorskich zabytków

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 lipca 2012 08:35

altPrzeczytałem ostatnio w jednej z gazet wywiad z byłym już, na szczęście, wojewódzkim konserwatorem zabytków. Otóż, Pan Marian Kwapiński zdaje się nie rozumieć tego, co się niedawno stało. Zdymisjonowany przez wojewodę konserwator, uważa, że stał się ofiarą nagonki na własną osobę i odchodzi w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. A, że zastąpił zabytkową latarnię, kopią, to nic. Przecież gdańskie Stare Miasto to też kopia, bo oryginał został zrównany z ziemią… A, że nie zdążył przez kilka lat wpisać na listę zabytków, zabudowań Stoczni Gdańskiej, przez co właśnie tracimy budynek wzorcowni, to też niewielka strata…


Na forach internetowych nie brak głosów, że Kwapiński położył głowę, bo blokował miejskie pomysły na rozwój i „nie siedział” w kieszeni u deweloperów. Otóż prawda wydaje się nieco inna. Jeszcze w ubiegłej kadencji sejmu, zaalarmowany przez środowiska historyczne i konserwatorskie, po przeanalizowaniu sytuacji, zawnioskowałem o odwołanie Kwapińskiego. Moim zdaniem, postawa konserwatora w wielu przypadkach budziła ogromne kontrowersje. Osobiście bardzo bym chciał, aby urzędnik mający strzec naszego dziedzictwa, bronił zabytków, jak niepodległości, nawet ku wściekłości miejskich planistów i całej rzeszy deweloperów. Odwołanie Kwapińskiego, które nastąpiło w poniedziałek było następstwem przeprowadzonej kontroli zleconej przez generalnego konserwatora na mój wniosek.


Kiedy blisko rok zwróciłem się z wnioskiem o tę kontrolę, stawiając konkretne zarzuty, było dużo głosów, że robię to po to aby zaistnieć w mediach na potrzeby kampanii wyborczej. Kampania przeminęła i dzisiaj okazuje się, że konserwatora należy odwołać. Z tego co nieoficjalnie wiem, to wiele zarzutów postawionych przeze mnie się potwierdziło. Mam nadzieję, że w niedługim czasie MKiDN opublikuje wyniki kontroli w gdańskim urzędzie konserwatorskim. Jeśli „przecieki” się potwierdzą i rzeczywiście będzie można przedstawić konserwatorowi całą litanię zarzutów, obawiam się, że Pan Kwapiński nie będzie miał spokojnej emerytury. Wówczas będę się domagał jego rozliczenia.


Teraz czas na wybór kompetentnego i uznanego w środowisku fachowca, który zaproponuje najlepszy program opieki nad zabytkami, ale też otoczy się współpracownikami, którym będzie się chciało strzec pomorskich zabytków. Mam nadzieję że zostanie ogłoszony konkurs, który wyłoni najlepszego kandydata. Takiego, który będzie akceptowany przez środowiska historyczne i stowarzyszenia zajmujące się ochroną zabytków. Poprzedni konserwator pełnił swą funkcję przez 8 lat. Myślę, że należałoby się poważnie zastanowić nad wprowadzeniem kadencyjności tego urzędu. Mogło by to mieć duży wpływ na zdecydowane działania konserwatorów w całej Polsce i utrudnić ewentualne działania korupcyjne.


W tym wypadku sprawdziła się poselska kontrola na urzędem państwowym. Dlatego zwracam się do moich kolegów posłów i senatorów z koalicji, aby również korzystali ze swych uprawnień kontrolnych w wypadkach, które budzą wątpliwości, kiedy nadużywana jest władza w stosunku do wyborców. Nie bójmy  się przeciwstawiać złu, szczególnie, gdy pochodzi z naszego środowiska, bo po to zostaliśmy wybrani posłami i senatorami RP.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież