W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Polski "interes własności" - liberałowie upupieni

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 września 2023 07:20

altGrabież Lotosu, powiada J. Karnowski, prezydent Sopotu, choć teatr, którym się opiekuje, z "grabieży" korzysta. "Grabieżców", uważa lider sopockiej demokracji autorytarnej, postawić należy przed jakimś trybunałem.

"Wątek prywatyzacyjny nadal uważamy za węzłowy dla całej zmiany systemu gospodarczego na wszystkich jej etapach(...) Szybkie pobudzenie "INTERESÓW WŁASNOŚCI" jest przede wszystkim niezbędnym warunkiem racjonalnych zachowań jednostek gospodarczych(...) Udział kapitału zagranicznego jest absolutnie niezbędny".


Zachowując się nieracjonalnie rząd D. Tuska, dysponenta politycznych awansów J.Karnowskiego, nie okazał się podatny na pobudzenie "interesów własności" i wyprzedał majątek publiczny za 56 mld złotych, które wydał na sfinansowanie własnej pracy.


Zainspirowany "interesem własności" skarbu państwa koncern Orlen wpłacił do budżetu państwa w pierwszym półroczu 2023 roku 36 mld złotych danin podatkowych. Jeśli pod rządami Daniela Obajtka firma nadal będzie tak świetnie inspirowana, skarb państwa, ogół Polaków, otrzyma w tym roku drugą, podobna transzę. W portfelach akcjonariuszy pojawiła się już dywidenda za 2022 rok na godziwym poziomie - 5,5 zł na akcję, ponad 3 mld dla akcjonariusza państwowego - w sumie ponad 6,4 mld złotych.


"(...)Widzimy konieczność uruchomienia(...) prywatyzacji selektywnej dotyczącej dużych, atrakcyjnych przedsiębiorstw państwowych(...) rząd zaryzykuje publiczną ogólnie dostępną i dobrze reklamowaną prywatyzację dużych rentownych przedsiębiorstw państwowych".


W ramach takich kampanii reklamowych premier Tusk mógł sobie wymarzyć sprzedaż Lotosu rosyjskim oligarchom. Niebezpodstawnie, bo jego minister, A. Grad, poczynił w tej sprawie konkretne kroki umowne z prezesem Grupy Lotos, Pawłem Olechnowiczem. Ten zaś ledwo objął swoją funkcję już poleciał z prezesem Nafty Polskie, Maciejem Gierejem, do Wołgogradu na pogawędkę z Łukoilem. W archiwach rządowych zachowały się uprzejmości polityczne, które na temat wspólnej polityki energetycznej wymieniali premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin.


Niestety, z woli ogółu - "wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu" - doszło w Polsce do zmiany. Jak wieszczył prezes P.Olechnowicz, warunkiem zachowanie niezależności sektora petrochemicznego w Polsce miała być jego konsolidacja. Mówił o tym wcześniej prezes płockiego koncernu Zbigniew Wróbel, ale słuchacze się nie pokapowali.


Domagając się kar za "grabież" Lotosu, którą ich szef polityczny realnie planował, ale nie potrafił na szczęście zrealizować, pomorscy spekulanci standardami liberalnymi, winni rządowi Morawieckiego oraz akcjonariuszom Orlenu i Lotosu ufundować kanister benzyny. Zarząd prezesa Obajtka doprowadził bowiem do polepszenia parametrów "interesów własności", polskiej własności, w sektorze petrochemicznym. Orlen w nowej scenografii ma blisko 50 proc. udział skarbu państwa, a Saudi Aramco ma raptem 30 proc. udziału w rafinerii gdańskiej. Witając przed laty z nabożnym szacunkiem jeden tankowiec z ropą saudi extra light, ekipa Tuska może teraz podziwiać co można osiągnąć w "warunkach własności państwowej czyli niczyjej".


"Po roku 1992 powinny zaistnieć warunki dla podjęcia szerokiej (masowej) prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych(...) Zasadniczym jej celem będzie poddanie dotychczasowych przedsiębiorstw państwowych rygorom rynku kapitałowego i samodzielnych decyzji udziałowców-akcjonariuszy'.


Akapit ten dr inż. Jacek Karnowski i magister Agnieszka Pomaska powinni przeczytać dwukrotnie ze zrozumieniem. Zgodnie bowiem z wykładnią liberalna, im bliską, to akcjonariusze Grupy Lotos i ówczesnego PKN Orlen niemal w 100 proc. wyrazili wolę połączenia firm. Czyli dostrzegli na tym specyficznym globalnym rynku korzyść dla własnych kapitałów - odwrotnie niż kapitał polityczny Karnowskiego i Pomaskiej, który ucierpiał z powodu uzyskanej synergii. Jak wiadomo z publicznych raportów spółki, efekty synergii i korzyści uzyskanych w wyniku połączenia Orlenu z Lotosem i PGNiG przekroczą do 2032 roku 20 mld złotych. To dwukrotnie więcej niż szacowano w projekcie fuzji.


"Wyobrażamy sobie, że animatorami rozwoju oddolnego, spontanicznego ruchu pieniężnego mogliby być ludzie, którzy zdobyli kapitał założycielski w kantorach walutowych, następny krok polegałby na tolerowanym przez państwo przekształceniu się kantorów w pieniężno-walutowe instytucje pośredniczące, będące namiastką zachodnich instytucji pośredniczących".


Takim osiągnięciem mógł pochwalić się Andrzej Rzeźniczak, senator KLD, partii Janusza Lewandowskiego i Donalda Tuska. Jego "Prywatna Agencja Lokacyjna" robiła na początku lat 90.furorę jako namiastka... zachodnich instytucji pośredniczących. Sukcesy piramidy finansowej polityka KLD odnotowała prokuratura a potwierdził sąd, natomiast nie zauważył magazyn "Fortune", ani agencje ratingowe Moody`s i Fitch.


Za to zauważyły Orlen. Według magazynu "Fortune" zmiany przeprowadzane w Polsce wyniosły polska firmę do grupy 5 najszybciej rosnących przedsiębiorstw, a w światowym rankingu spółka awansowała o 208 pozycji i jest obecnie na 216 miejscu.
"Rodzimy kapitał musi jeszcze okrzepnąć zanim będzie mógł konkurować z zagranicznym na równych prawach".


Budując polski koncern o międzynarodowej architekturze aktywów zarząd D. Obajtka "upupił" farmazony głoszone przez kustoszy rajskiego liberalizmu. W walce o podział dóbr i dostatku, którą opisał Thomas Piketty w "Kapitalizmie XXI wieku", państwo polskie zaczęło od 2015 roku budować własne narzędzia gospodarcze ograbiając przy okazji J. Karnowskiego i A. Pomaską ze zwietrzałych przyzwyczajeń.

Marek Formela

PS. Cytaty wydłubane z referatu Jana Szomburga i Janusza Lewandowskiego przedstawionego na II Gdańskim Kongresie Liberałów w listopadzie 1989. Sądząc po ostatnich wypowiedziach D. Tuska, J. Lewandowskiego, L. Balcerowicza, B. Grabowskiwego, A. Domańskiego myśli te towarzyszą im we dnie i w nocy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież