Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

10 stycznia: WOŚP po raz osiemnasty

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 stycznia 2010 09:12

Po raz osiemnasty w najbliższą niedzielę, 10 stycznia, odbędzie się w Gdańsku, jak w całej Polsce, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dochód z tegorocznej akcji przeznaczony zostanie na onkologię dziecięcą. Zachorowalność w województwie Pomorskiem na choroby nowotworowe jest – niestety – wyższa niż średnia krajowa.


Potrzeby są więc bardzo duże. Sztab WOŚP w Gdańsku tworzą w tym roku: Ognisko Związku Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA” w Gdyni oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku - Wrzeszczu.


Światowe hity, Maleńczuk, Leszcze
Tegoroczny finał rozpocznie się o godz. 13 na Długim Targu występami znanych zespołów. Zakończy – tradycyjne Światełko do Nieba o godz. 19.35. Duża scena będzie pod Zieloną Bramą, kameralna koło Studni Neptuna.
- W tworzeniu artystycznego programu przyświecało nam hasło z kultowego filmu „Rejs”: „Lubimy piosenki, które znamy, przy nich się świetnie bawimy” – powiedział Piotr Jankowski z firmy Eurekaart zajmującej się organizacją programu. - I dlatego na scenie usłyszymy przeboje począwszy od Queen, Elvisa Presleya, poprzez Beatlesów kończąc na hitach grup polskich takich jak Czerwone Gitary, Breakout.
Nie zabraknie gwiazd – zaproszono Macieja Maleńczuka i zespół Leszcze. Szykuje się fantastyczny koncert dla wszystkich. Organizatorzy mają nadzieję, że mieszkańcy Trójmiasta i tym razem nie zawiodą i pojawią się na Długim Targu i że uda się zebrać rekordową sumę pieniędzy.


6 tysięcy litrów Żuru po Gdańsku
- W okolicy Studni Neptuna ustawimy największy w Polsce, a najprawdopodobniej też w Europie, gar o pojemności 6 tysięcy litrów, w którym kucharze ze Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników gotować będą Żur po Gdańsku – kontynuuje Jankowski. – Ciepłej strawy więc nie zabraknie. Nie bójmy się mrozów, zupa na pewno nas rozgrzeje podobnie jak muzyka, atmosfera, która tego dnia na pewno na Długim Targu zagości. Wszystko, co się odbędzie zawdzięczamy wsparciu finansowemu wielu firm i osób prywatnych, którym serdecznie dziękujemy.
Złotym sponsorem gdańskiego finału WOŚP jest Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.


- W ramach wspierania walki z cukrzycą, profilaktyki organizujemy w ramach finału WOŚP Pierwszy Wielkoorkiestrowy Marsz Nordic Walking „Policz się z cukrzycą” – dodaje Radosław Daruk, szef sztabu z ramienia gdyńskiej YMCA. – Zachęcamy w ten sposób społeczeństwo do ruchu a producentów żywności do drukowania na etykietach informacji dla cukrzyków o wartości energetycznej wyrobów.


500 wolontariuszy, 5 bursztynowych serduszek
Organizatorzy wybrali Nornic Walking, ponieważ jest to forma dla każdego bez względu na wiek i stan zdrowia. Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, dla tych, którzy nie mają kijków, przygotowano punkt wypożyczania sprzętu. Półgodzinny marsz rusza o godz. 14 ulicami Gdańska spod Studni Neptuna i kończy się w tym samym miejscu. Instruktorzy będą uczyć podstaw Nornic Walking, to naprawdę proste! Podobny bieg odbywać się będzie w Gdyni.


Na terenie Gdańska działać będzie około 500 wolontariuszy w pomarańczowych koszulkach z napisem „Gdańsk dla orkiestry”, z identyfikatorami i numerowanymi zielonymi puszkami.


- Wolontariusze będą przede wszystkim kwestować na Długim Targu, wyjdą też do mieszkańców różnych dzielnic - powiedziała Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Postaraliśmy się o zgodę na kwestowanie niektórych centrach handlowych. – Staraliśmy się, żeby pozyskać wolontariuszy nie tylko na niedzielną akcję, ale na dłużej, aby na co dzień zarażali innych ofiarnością i dobrocią.
- Wyjątkowa licytacja pięciu serduszek ufundowanych przez YMCA, z czego trzy będą numerowane, odbędzie się na dużej scenie w Gdańsku – dodaje Daruk. - Nie złotych, bo to robi Owsiak, tylko bursztynowych oprawionych w szkło artystyczne. Będzie to, miejmy nadzieję, kolejna manifestacja jedności społeczeństwa, które staje do walki o dobro.


Skok na spadochronie, rejs z Mateuszem Kusznierewiczem
Trwają aukcje internetowe na stronie aukcje.wosp.org.pl (użytkownik Miasto_Gdańsk). Przygotowano niezliczoną liczbę atrakcji. I tak na przykład chętni będą mogli powiosłować z Adamem Korolem. W specjalnym namiocie będą licytowane różne rzeczy, miedzy innymi: skok na spadochronie w tandemie, rejs z Mateuszem Kusznierewiczem po Zatoce Gdańskiej, zestawy talarów gdańskich.


- Chcemy w nietypowy sposób dowieźć mieszkańców na Długi Targ - powiedział Adam Kaszubowski z Pomorskiego Stowarzyszenia Transportu Miejskiego. – Uruchomimy dwie specjalne linie: tramwajową nr „XVIII” – trzy zabytkowe tramwaje i autobusową „Orkiestrobus” – jeden zabytkowy autobus jelcz 043 zwany „Ogórkiem”. Zamiast biletów pasażerowie będą wrzucali dowolne składki na rzecz Fundacji Jurka Owsiaka. Będą dodatkowe atrakcje w pojazdach – muzyka z głośników, wesoła atmosfera.


Przebieg wydarzeń w Gdańsku będzie transmitować TVP Gdańsk.
Szczegóły na plakatach i na www.gdanskdlaorkiestry.pl
Katarzyna Korczak

 

 

 


Konferencja przed WOŚP. Fot: Maciej Kostun

 

 


Tak kwestowano rok temu. Fot: Marek Zarzecki

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież