Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Od stycznia za wodę zapłacimy więcej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 grudnia 2010 09:22

altPo poniedziałkowej sesji Rady Miasta, mieszkańcy muszą przygotować się na 11 procentowe podwyżki cen wody i ścieków. Do góry idzie również uposażenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zgodnie z uchwałą popartą przez radnych PO prezydent będzie zarabiał prawie 500 zł więcej niż obecnie – jego uposażenie wzrośnie do 12 tys. 847 zł.


Zapowiadane podwyżki od wtorku stają się prawomocne. W wyniku przeprowadzonych przez obecnego prezydenta negocjacji z Saur Neptun Gdańsk, ceny wody od stycznia następnego roku wrosną z 8,07 zł za metr sześcienny, do 8,95 zł, czyli o prawie 11 procent więcej niż dotychczas.


Radni Platformy Obywatelskiej tak jak w zeszłym roku rozkładają w sprawie podwyżek cen wody i ścieków bezradnie ręce.
- Zgodnie z ustawą (Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – dop. TW) Rada Miasta Gdańska nie ma wpływu na wysokość opłat za wodę. Koszt taryfy przygotowanych przez Saur Neptun Gdańsk weryfikuje prezydent Gdańska. Rada może odrzucić taryfy jedynie w przypadku gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na zaproponowaną cenę wody. W poprzednich latach uznaliśmy, że rozpatrywanie przez nas sprawy jest w tej sytuacji bezprzedmiotowe, w tym roku zachowamy się podobnie – mówił przed sesją Rady Miasta Maciej Krupa, radny Platformy Obywatelskiej.


Inaczej widzą tą sprawę radni Prawa i Sprawiedliwości.
- Wynegocjowaną przez prezydenta taryfę rada może przyjąć lub odrzucić. Rada Miasta powinna wykazać się większą asertywnością niż do tej pory. Przykładem może być Sopot, gdzie radni nie zgodzili się na wynegocjowane stawki. Efekt? Sopocianie płacą obecnie za ścieki mniej niż gdańszczanie, mimo że do oczyszczalni mają dużo dalej. Rada Miasta Gdańska, głosami PO, unika odpowiedzialności za kształt cen wody w mieście, a konsekwencje tego ponoszą wszyscy mieszkańcy miasta – przekonuje Kazimierz Koralewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.


W poniedziałek na sesji Rady Miasta, rajcy mogli zapoznać się z pismem według którego, nowe taryfy zaczną obowiązywać od początku następnego roku. Zarówno radni PiS-u, jak i radna SLD chcieli wywołać dyskusję nad tym tematem. Zostali jednak zablokowani przez swoich kolegów z Platformy Obywatelskiej. Wywołało to oburzenie wśród radnych opozycyjnych, którzy zarzucają swoim kolegom z PO bierność w tej kwestii. Dodatkowej pikanterii sytuacji dodał fakt, że chociaż Rada Miasta nie zajęła się uchwałą w sprawie podwyżek cen wody, to już na pierwszej „roboczej” sesji przeszedł wniosek o podwyższeniu uposażenia prezydenta o 500 złotych do 12 tys. 847 zł.


Zdziwiona tą sytuacją była radna SLD Jolanta Banach, która poprosiła o wcześniejsze przesłanie do komisji projektu uchwały podwyższającej uposażenie prezydenta. Jej postulat został odrzucony.
- Czuję się w dużym dyskomforcie, że na pierwszej, roboczej sesji, przegłosowano podwyżkę pensji dla aktualnego prezydenta. W sytuacji kiedy Rada Miasta nie chcę zająć się podwyżkami cen wody w mieście, takie działania są po prostu nieprzyzwoite. Nie zgadzam się też z tezą, że z podwyżek cen wody powinniśmy modernizować infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w mieście. Jeżeli nas stać na budowę i utrzymanie tak drogich i nierentownych obiektów jak Ergo Arena, czy PGE Arena, to tym bardziej powinno nas być stać na remont infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gdańsku  – twierdzi Jolanta Banach, radna SLD.


W podobny sposób widzą tą sytuację radni Prawa i Sprawiedliwości.
- To bulwersujące, że w dniu w którym klub PO nie miał skrupułów zająć się podwyżką pensji prezydenta, nie chciał się zająć podwyżkami wody. Nasze postulaty w tej sprawie zostały po raz kolejny odrzucone. Nie zamierzamy jednak odpuścić i do tej dyskusji jeszcze wrócimy, jeżeli nie na posiedzeniu rady, to za pośrednictwem mediów – dodaje Kazimierz Koralewski.


Sprzeciwy radnych opozycji na niewiele może się tu jednak zdać. Według ustawy, niepodjęcie przez Radę Miasta uchwały zatwierdzającej taryfy oznacza, że po weryfikacji ich przez prezydenta, automatycznie wchodzą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o ich zatwierdzenie. Termin ten minął we wtorek. Brak decyzji rajców nie powoduje jednak żadnych sankcji w stosunku do nich. Taryfy, niezależnie od sposobu wdrożenia (tj. albo przez zatwierdzenie przez Radę, albo zweryfikowanie przez prezydenta), obowiązują przez cały rok.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież