Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Od stycznia za wodę zapłacimy więcej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 grudnia 2010 09:22

altPo poniedziałkowej sesji Rady Miasta, mieszkańcy muszą przygotować się na 11 procentowe podwyżki cen wody i ścieków. Do góry idzie również uposażenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zgodnie z uchwałą popartą przez radnych PO prezydent będzie zarabiał prawie 500 zł więcej niż obecnie – jego uposażenie wzrośnie do 12 tys. 847 zł.


Zapowiadane podwyżki od wtorku stają się prawomocne. W wyniku przeprowadzonych przez obecnego prezydenta negocjacji z Saur Neptun Gdańsk, ceny wody od stycznia następnego roku wrosną z 8,07 zł za metr sześcienny, do 8,95 zł, czyli o prawie 11 procent więcej niż dotychczas.


Radni Platformy Obywatelskiej tak jak w zeszłym roku rozkładają w sprawie podwyżek cen wody i ścieków bezradnie ręce.
- Zgodnie z ustawą (Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – dop. TW) Rada Miasta Gdańska nie ma wpływu na wysokość opłat za wodę. Koszt taryfy przygotowanych przez Saur Neptun Gdańsk weryfikuje prezydent Gdańska. Rada może odrzucić taryfy jedynie w przypadku gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na zaproponowaną cenę wody. W poprzednich latach uznaliśmy, że rozpatrywanie przez nas sprawy jest w tej sytuacji bezprzedmiotowe, w tym roku zachowamy się podobnie – mówił przed sesją Rady Miasta Maciej Krupa, radny Platformy Obywatelskiej.


Inaczej widzą tą sprawę radni Prawa i Sprawiedliwości.
- Wynegocjowaną przez prezydenta taryfę rada może przyjąć lub odrzucić. Rada Miasta powinna wykazać się większą asertywnością niż do tej pory. Przykładem może być Sopot, gdzie radni nie zgodzili się na wynegocjowane stawki. Efekt? Sopocianie płacą obecnie za ścieki mniej niż gdańszczanie, mimo że do oczyszczalni mają dużo dalej. Rada Miasta Gdańska, głosami PO, unika odpowiedzialności za kształt cen wody w mieście, a konsekwencje tego ponoszą wszyscy mieszkańcy miasta – przekonuje Kazimierz Koralewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.


W poniedziałek na sesji Rady Miasta, rajcy mogli zapoznać się z pismem według którego, nowe taryfy zaczną obowiązywać od początku następnego roku. Zarówno radni PiS-u, jak i radna SLD chcieli wywołać dyskusję nad tym tematem. Zostali jednak zablokowani przez swoich kolegów z Platformy Obywatelskiej. Wywołało to oburzenie wśród radnych opozycyjnych, którzy zarzucają swoim kolegom z PO bierność w tej kwestii. Dodatkowej pikanterii sytuacji dodał fakt, że chociaż Rada Miasta nie zajęła się uchwałą w sprawie podwyżek cen wody, to już na pierwszej „roboczej” sesji przeszedł wniosek o podwyższeniu uposażenia prezydenta o 500 złotych do 12 tys. 847 zł.


Zdziwiona tą sytuacją była radna SLD Jolanta Banach, która poprosiła o wcześniejsze przesłanie do komisji projektu uchwały podwyższającej uposażenie prezydenta. Jej postulat został odrzucony.
- Czuję się w dużym dyskomforcie, że na pierwszej, roboczej sesji, przegłosowano podwyżkę pensji dla aktualnego prezydenta. W sytuacji kiedy Rada Miasta nie chcę zająć się podwyżkami cen wody w mieście, takie działania są po prostu nieprzyzwoite. Nie zgadzam się też z tezą, że z podwyżek cen wody powinniśmy modernizować infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w mieście. Jeżeli nas stać na budowę i utrzymanie tak drogich i nierentownych obiektów jak Ergo Arena, czy PGE Arena, to tym bardziej powinno nas być stać na remont infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gdańsku  – twierdzi Jolanta Banach, radna SLD.


W podobny sposób widzą tą sytuację radni Prawa i Sprawiedliwości.
- To bulwersujące, że w dniu w którym klub PO nie miał skrupułów zająć się podwyżką pensji prezydenta, nie chciał się zająć podwyżkami wody. Nasze postulaty w tej sprawie zostały po raz kolejny odrzucone. Nie zamierzamy jednak odpuścić i do tej dyskusji jeszcze wrócimy, jeżeli nie na posiedzeniu rady, to za pośrednictwem mediów – dodaje Kazimierz Koralewski.


Sprzeciwy radnych opozycji na niewiele może się tu jednak zdać. Według ustawy, niepodjęcie przez Radę Miasta uchwały zatwierdzającej taryfy oznacza, że po weryfikacji ich przez prezydenta, automatycznie wchodzą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o ich zatwierdzenie. Termin ten minął we wtorek. Brak decyzji rajców nie powoduje jednak żadnych sankcji w stosunku do nich. Taryfy, niezależnie od sposobu wdrożenia (tj. albo przez zatwierdzenie przez Radę, albo zweryfikowanie przez prezydenta), obowiązują przez cały rok.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież