Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Konkurs na dyrektora ECS

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 grudnia 2010 22:07

altPrezydent Miasta Gdańska ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Wśród wymagań stawianych przed kandydatem na to stanowisko jest m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych (preferowane instytucje kultury o profilu interdyscyplinarnym), znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury, umiejętność kierowania zespołem oraz zdolności menedżerskie i organizatorskie, biegła znajomość w mowie i piśmie co najmniej jednego języka obcego (preferowana znajomość  języka angielskiego) oraz ...dobry stan zdrowia. Przyszły dyrektor ECS-u powinien także posiadać stopień naukowy oraz udokumentowany autorski dorobek z dziedzin reprezentowanych w ECS (działalność muzealno-wystawiennicza, informacyjno-wydawnicza, naukowo-badawcza, kulturalna, edukacyjna w zakresie historii najnowszej, wychowania obywatelskiego i współczesnych stosunków międzynarodowych).

- Przede wszystkim powinien to być ktoś kto zna historię, ktoś kto w jakimś sensie uczestniczył w tej najnowszej historii, który czuje narodziny Solidarności, do tego powinien być dobrym menadżerem. Myślę, że bez znajomości języka nie da rady, bo to jest przecież Europejskie Centrum Solidarności – przekonuje Jerzy Borowczak, dyrektor Fundacji Centrum Solidarności, poseł na Sejm. 

Od kandydatów na to stanowisko wymaga się przedłożenia pisemnego opracowanie koncepcji kierowania ECS wraz z analizą dotychczasowej działalności, a także pisemne opracowanie na temat przygotowywanej koncepcji scenariusza i scenografii wystawy stałej ECS.

- Myślę, że tutaj nie ma partyjnego klucza, a jak znam Pawła Adamowicza on takiego klucza nie uznaje, stąd kiedyś powołanie Macieja Zięby. Myślę, że będzie on zabiegał o to, aby nie była to osoba jednoznacznie polityczna – dodaje Borowczak.

Przypomnijmy, że w sierpniu bieżącego roku w kontrowersyjnych okolicznościach z funkcji dyrektora ECS zrezygnował ojciec Maciej Zięba. Dominikanin był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie uznanego za nieudane widowiska na 30-lecie Porozumień Sierpniowych. Spektakl ten kosztował 9 mln złotych i właśnie nieracjonalne wydatkowanie publicznych środków w opinii prezydenta Gdańska, przypieczętowało decyzję o odwołaniu ojca Zięby ze stanowiska.

- Dla mnie to było przykre i bardzo złe ze strony Adamowicza, bo po to jest rada fundacji składająca się ze znakomitych osób, marszałka Borusewicza, ministra Dudy czy pana Wielowiejskiego. Trzeba było zebrać radę po tych uroczystościach, poprosić ojca Macieja o złożenia sprawozdania i wtedy ewentualnie zarekomendować radzie ECS odwołanie Macieja Zięby. Było to nieeleganckie – komenuje tamte wydarzenia Jerzy Borowczak.   

Rozpatrzenie wniosków przez komisję nastąpi w terminie do 45 dni, po upływie terminu ich złożenia, a czas na ich złożenie wynosi 45 od ogłoszenia konkursu, a więc nowego dyrektora ECS poznamy najpóźniej za trzy miesiące.

Rafał Szultk


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież