“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Konkurs na dyrektora ECS

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 grudnia 2010 22:07

altPrezydent Miasta Gdańska ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Wśród wymagań stawianych przed kandydatem na to stanowisko jest m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych (preferowane instytucje kultury o profilu interdyscyplinarnym), znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury, umiejętność kierowania zespołem oraz zdolności menedżerskie i organizatorskie, biegła znajomość w mowie i piśmie co najmniej jednego języka obcego (preferowana znajomość  języka angielskiego) oraz ...dobry stan zdrowia. Przyszły dyrektor ECS-u powinien także posiadać stopień naukowy oraz udokumentowany autorski dorobek z dziedzin reprezentowanych w ECS (działalność muzealno-wystawiennicza, informacyjno-wydawnicza, naukowo-badawcza, kulturalna, edukacyjna w zakresie historii najnowszej, wychowania obywatelskiego i współczesnych stosunków międzynarodowych).

- Przede wszystkim powinien to być ktoś kto zna historię, ktoś kto w jakimś sensie uczestniczył w tej najnowszej historii, który czuje narodziny Solidarności, do tego powinien być dobrym menadżerem. Myślę, że bez znajomości języka nie da rady, bo to jest przecież Europejskie Centrum Solidarności – przekonuje Jerzy Borowczak, dyrektor Fundacji Centrum Solidarności, poseł na Sejm. 

Od kandydatów na to stanowisko wymaga się przedłożenia pisemnego opracowanie koncepcji kierowania ECS wraz z analizą dotychczasowej działalności, a także pisemne opracowanie na temat przygotowywanej koncepcji scenariusza i scenografii wystawy stałej ECS.

- Myślę, że tutaj nie ma partyjnego klucza, a jak znam Pawła Adamowicza on takiego klucza nie uznaje, stąd kiedyś powołanie Macieja Zięby. Myślę, że będzie on zabiegał o to, aby nie była to osoba jednoznacznie polityczna – dodaje Borowczak.

Przypomnijmy, że w sierpniu bieżącego roku w kontrowersyjnych okolicznościach z funkcji dyrektora ECS zrezygnował ojciec Maciej Zięba. Dominikanin był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie uznanego za nieudane widowiska na 30-lecie Porozumień Sierpniowych. Spektakl ten kosztował 9 mln złotych i właśnie nieracjonalne wydatkowanie publicznych środków w opinii prezydenta Gdańska, przypieczętowało decyzję o odwołaniu ojca Zięby ze stanowiska.

- Dla mnie to było przykre i bardzo złe ze strony Adamowicza, bo po to jest rada fundacji składająca się ze znakomitych osób, marszałka Borusewicza, ministra Dudy czy pana Wielowiejskiego. Trzeba było zebrać radę po tych uroczystościach, poprosić ojca Macieja o złożenia sprawozdania i wtedy ewentualnie zarekomendować radzie ECS odwołanie Macieja Zięby. Było to nieeleganckie – komenuje tamte wydarzenia Jerzy Borowczak.   

Rozpatrzenie wniosków przez komisję nastąpi w terminie do 45 dni, po upływie terminu ich złożenia, a czas na ich złożenie wynosi 45 od ogłoszenia konkursu, a więc nowego dyrektora ECS poznamy najpóźniej za trzy miesiące.

Rafał Szultk


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież