Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk świątecznie i ...ekologicznie!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 grudnia 2010 17:56

altAż 30 tysięcy lampek błyszczy na choince ustawionej na Długim Targu. Choinka na Długim Targu, choć imponująca, nie jest jedynym elementem świątecznej iluminacji Gdańska. Świąteczne lampki na przełomie listopada i grudnia pojawiły się również na ul. Długiej, a także wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta w Śródmieściu, we Wrzeszczu i w Oliwie.


W sumie świąteczna iluminacja składa się z kilkudziesięciu tysięcy lampek i prawie 200 elementów zamocowanych na słupach trakcyjnych i oświetleniowych. Będą one ozdabiać Gdańsk do końca stycznia.

Choinka, ma 27 metrów wysokości i przyjechała do Gdańska aż z Sulęczyna. Świąteczne drzewko zamontowane zostało w specjalnym "uchwycie", który sięga 3,5 metra poniżej poziomu ulicy. Oprócz tysięcy lampek choinka przystrojona jest w pół tysiąca bombek.

Cała iluminacja świąteczna Miasta Gdańska została wykonana w energooszczędnej technologii LED. Łączna moc zainstalowanych elementów świątecznej dekoracji wynosi 15 kW, co można porównać z 8 czajnikami elektrycznymi, będącymi w powszechnym użytku w gospodarstwach domowych.


alt


Choinka przy Wielkim Młynie


Ale to nie jedyna inicjatywa miasta na polu świąteczno - ekologicznym. Na szczególna uwagę zasługuje instalacja ustawiona w parku na ulicy Rajskiej nieopodal Wielkiego Młyna. Stoi tam bowiem choinka którą rozświetlić można samodzielnie ...za pomocą własnych nóg. Rowerek skonstruowali pracownicy Politechniki Gdańskiej, a jego powstanie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Gdańsku. Hasło przewodnie towarzyszące wystawieniu tej instalacji to "Rusz nogami, zapal gwiazdkę".

-Zasada działania rowerka jest prosta. Na dachu ma on 3 panele fotowoltaiczne. Padające na nie promienie słoneczne powodują powstanie energii elektrycznej. Panele zasilają akumulatory, a te z kolei oświetlenie choinki. Z kolei podczas pedałowania również wytwarzany jest prąd. Dzięki niemu zaczynają świecić żaróweczki i gwiazda umieszczona na ramie urządzenia. Czyli jeżeli chcemy je zapalić musimy ruszyć nogami – tłumaczą pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Główny cel to edukacja. Instalacja ma zaciekawić ludzi tematem odnawialnych źródeł energii. Gdy już podejdą, pokręcą korbą i przeczytają informacje na banerach, może będą chcieli zgłębić temat. Dodatkowo rowerek ma sprawić nieco radości korzystającym i ożywić placyk przy wielkim młynie. Ludzie już zresztą gratulowali i dziękowali nam za urozmaicenie okolicy - dodają.
 RS.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież