O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk świątecznie i ...ekologicznie!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 grudnia 2010 17:56

altAż 30 tysięcy lampek błyszczy na choince ustawionej na Długim Targu. Choinka na Długim Targu, choć imponująca, nie jest jedynym elementem świątecznej iluminacji Gdańska. Świąteczne lampki na przełomie listopada i grudnia pojawiły się również na ul. Długiej, a także wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta w Śródmieściu, we Wrzeszczu i w Oliwie.


W sumie świąteczna iluminacja składa się z kilkudziesięciu tysięcy lampek i prawie 200 elementów zamocowanych na słupach trakcyjnych i oświetleniowych. Będą one ozdabiać Gdańsk do końca stycznia.

Choinka, ma 27 metrów wysokości i przyjechała do Gdańska aż z Sulęczyna. Świąteczne drzewko zamontowane zostało w specjalnym "uchwycie", który sięga 3,5 metra poniżej poziomu ulicy. Oprócz tysięcy lampek choinka przystrojona jest w pół tysiąca bombek.

Cała iluminacja świąteczna Miasta Gdańska została wykonana w energooszczędnej technologii LED. Łączna moc zainstalowanych elementów świątecznej dekoracji wynosi 15 kW, co można porównać z 8 czajnikami elektrycznymi, będącymi w powszechnym użytku w gospodarstwach domowych.


alt


Choinka przy Wielkim Młynie


Ale to nie jedyna inicjatywa miasta na polu świąteczno - ekologicznym. Na szczególna uwagę zasługuje instalacja ustawiona w parku na ulicy Rajskiej nieopodal Wielkiego Młyna. Stoi tam bowiem choinka którą rozświetlić można samodzielnie ...za pomocą własnych nóg. Rowerek skonstruowali pracownicy Politechniki Gdańskiej, a jego powstanie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Gdańsku. Hasło przewodnie towarzyszące wystawieniu tej instalacji to "Rusz nogami, zapal gwiazdkę".

-Zasada działania rowerka jest prosta. Na dachu ma on 3 panele fotowoltaiczne. Padające na nie promienie słoneczne powodują powstanie energii elektrycznej. Panele zasilają akumulatory, a te z kolei oświetlenie choinki. Z kolei podczas pedałowania również wytwarzany jest prąd. Dzięki niemu zaczynają świecić żaróweczki i gwiazda umieszczona na ramie urządzenia. Czyli jeżeli chcemy je zapalić musimy ruszyć nogami – tłumaczą pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Główny cel to edukacja. Instalacja ma zaciekawić ludzi tematem odnawialnych źródeł energii. Gdy już podejdą, pokręcą korbą i przeczytają informacje na banerach, może będą chcieli zgłębić temat. Dodatkowo rowerek ma sprawić nieco radości korzystającym i ożywić placyk przy wielkim młynie. Ludzie już zresztą gratulowali i dziękowali nam za urozmaicenie okolicy - dodają.
 RS.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież