Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk świątecznie i ...ekologicznie!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 grudnia 2010 17:56

altAż 30 tysięcy lampek błyszczy na choince ustawionej na Długim Targu. Choinka na Długim Targu, choć imponująca, nie jest jedynym elementem świątecznej iluminacji Gdańska. Świąteczne lampki na przełomie listopada i grudnia pojawiły się również na ul. Długiej, a także wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta w Śródmieściu, we Wrzeszczu i w Oliwie.


W sumie świąteczna iluminacja składa się z kilkudziesięciu tysięcy lampek i prawie 200 elementów zamocowanych na słupach trakcyjnych i oświetleniowych. Będą one ozdabiać Gdańsk do końca stycznia.

Choinka, ma 27 metrów wysokości i przyjechała do Gdańska aż z Sulęczyna. Świąteczne drzewko zamontowane zostało w specjalnym "uchwycie", który sięga 3,5 metra poniżej poziomu ulicy. Oprócz tysięcy lampek choinka przystrojona jest w pół tysiąca bombek.

Cała iluminacja świąteczna Miasta Gdańska została wykonana w energooszczędnej technologii LED. Łączna moc zainstalowanych elementów świątecznej dekoracji wynosi 15 kW, co można porównać z 8 czajnikami elektrycznymi, będącymi w powszechnym użytku w gospodarstwach domowych.


alt


Choinka przy Wielkim Młynie


Ale to nie jedyna inicjatywa miasta na polu świąteczno - ekologicznym. Na szczególna uwagę zasługuje instalacja ustawiona w parku na ulicy Rajskiej nieopodal Wielkiego Młyna. Stoi tam bowiem choinka którą rozświetlić można samodzielnie ...za pomocą własnych nóg. Rowerek skonstruowali pracownicy Politechniki Gdańskiej, a jego powstanie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Gdańsku. Hasło przewodnie towarzyszące wystawieniu tej instalacji to "Rusz nogami, zapal gwiazdkę".

-Zasada działania rowerka jest prosta. Na dachu ma on 3 panele fotowoltaiczne. Padające na nie promienie słoneczne powodują powstanie energii elektrycznej. Panele zasilają akumulatory, a te z kolei oświetlenie choinki. Z kolei podczas pedałowania również wytwarzany jest prąd. Dzięki niemu zaczynają świecić żaróweczki i gwiazda umieszczona na ramie urządzenia. Czyli jeżeli chcemy je zapalić musimy ruszyć nogami – tłumaczą pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Główny cel to edukacja. Instalacja ma zaciekawić ludzi tematem odnawialnych źródeł energii. Gdy już podejdą, pokręcą korbą i przeczytają informacje na banerach, może będą chcieli zgłębić temat. Dodatkowo rowerek ma sprawić nieco radości korzystającym i ożywić placyk przy wielkim młynie. Ludzie już zresztą gratulowali i dziękowali nam za urozmaicenie okolicy - dodają.
 RS.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież