Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kardiologia i zmowa cenowa na Komisji Zdrowia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 stycznia 2011 17:45

altNa środowych obradach Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny Sejmiku Województwa Pomorskiego pojawiła się, p.o. dyrektor pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Barbara Kawińska. Właśnie, budzące wiele emocji, kontrakty podpisane przez NFZ, zwłaszcza te dotyczące kardiologii, zdominowały obrady.

- Akty prawne obowiązują wszystkich oferentów bez względu na to czy chodzi o publicznych, czy prywatnych - tłumaczyła Kawińska. - Są dokładnie określone przez rozporządzenia Ministra Zdrowia i zarządzenia prezesa NFZ. Te zarządzenia są zamieszczone na stronie Funduszu, więc nie może być mowy o tym, że ktoś nie zdawał sobie z nich sprawy. Mało tego, umieszczamy tam także przybliżone, oczekiwane przez nas stawki. Wszystko jest jasne. - podkreślała. 

Dyrektor wyjaśniła na czym polega przydzielanie kontraktów. Jak tłumaczyła, kryteria cenowe dają tylko 30 punktów ze 105 możliwych do uzyskania, więc zdobycie kontraktu przez daną klinikę nie bierze się z jakiejś niewielkiej obniżki.
- Nie przyjmujemy ofert o rażąco niskich cenach - podkreślała Kawińska. - Jako podmiot publiczny nie możemy pozwolić na dumpingowanie cen, na które często stać prywatnych usługodawców.
- Muszę też powiedzieć, że spotkaliśmy się ze zmową cenową w dziedzinie psychiatrii. Najpierw pojawiły się różniące się cenowo oferty, później oferty różnych świadczeniodawców zostały ujednolicone. Sprawa jest jeszcze nierozwiązana, ale skierowaliśmy ją do UOKiK - mówiła Kawińska.

P.o. dyrektor NFZ broniła pomorski oddział Funduszu przed oskarżeniami o odsyłanie niewykorzystanych pieniędzy do Warszawy.
-  Słyszałam, że podobno wysłałam 70 milionów złotych prezesowi [NFZ, Jackowi Paszkiewiczowi - dop. JW] z pieniędzy zaoszczędzonych w ubiegłym roku. To nieprawda. Z tego, co wiem, rzeczywiście będę musiała wysłać 2 mln złotych zaoszczędzonych na niewydanych lekach, ale obiecuję, że te pieniądze wrócą. Ja po te pieniądze do NFZ jeszcze zapukam - zaznaczyła.
 
- To sytuacja bez precedensu - komentował sytuację niepodpisanych umów z funkcjonującymi dotychczas oddziałami kardiologii, komentował radny Przemysław Marchlewicz (PiS).
Andrzej Bartnicki (PO) proponował dodatkowe spotkanie, na którym radni mogliby zadać p.o. dyrektor NFZ więcej pytań.
- Czy Fundusz nie popełnił błędu nie rozdzielając procedur inwazyjnych i nieinwazyjnych? - pytał Mariusz Falkowski (SLD).
Radni zarzucili NFZ-owi nieczytelność procedur przyznawania kontraktów.
- Pozostałe (oprócz cenowego) aspekty oceny ofert są mało klarowne - narzekali.

- Nie mamy możliwości podważenia wyników konkursu dotyczącego kardiologii - tłumaczyła Hanna Zych-Cisoń (PO), wicemarszałek województwa zajmująca się służbą zdrowia, która poparła ubiegłotygodniowy protest związków zawodowych przeciw braku kontraktów dla trójmiejskich szpitali. Rzeczywiście kardiologia inwazyjna (np. ratunek w przypadku zawałów serca - dop. JW) jest preferowana przez dostawców usług medycznych, na przyszłość musimy rozdzielić ją od kontraktów nieinwazyjnych, zwłaszcza, że liczba zawałów serca się zmniejsza, a potrzebna jest pomoc długofalowa. Nie wyobrażam sobie, żeby Pomorskie Centrum Traumatologii było pozbawione kardiologii - podkreśliła Zych-Cisoń.
 
(wie)

Fot. Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież