Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowy taryfikator mandatów – 500 zł za śmiecenie w miejscu publicznym!

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 26 stycznia 2011 17:29

altDnia 20 stycznia weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów  zmieniające regulacje w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

W porównaniu do starego taryfikatora należy odnotować wyższe kary za łamanie przepisów dotyczących przewozu osób - to jeden z zapisów nowego taryfikatora mandatów. Co może zainteresować kierowców - nie zmieniły się stawki mandatów za przekroczenie prędkości.

Zwiększy się za to wysokość mandatów za łamanie przepisów związanych z przewozem ludzi. Być może jest to związane z wydarzeniem z dnia 12 października 2010 r., kiedy to w tragicznym wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło 18 osób jadących przepełnionym i nieprzystosowanym do przewozu tej liczby pasażerów pojazdem. Za przewóz większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym lub pojazdem nieprzystosowanym czy nieprzeznaczonym do tego celu, grozi od 100 zł mandatu w górę. W taryfikatorze nie została oznaczona górna granica kary, a więc maksymalnie za to wykroczenie policjant może przyznać mandat wysokości 500zł. Najwyższa kara stosowana przy tym wykroczeniu ma być przyznawana w sytuacjach gdy pojazdem będzie podróżować o 5 osób lub więcej niż jest to wpisane w dowodzie pojazdu.

Nowelizacja wprowadza także kilka zmian istotnych z punktu widzenia niezmotoryzowanego obywatela. Przykładowo, wzrośnie minimalna kara za zakłócanie porządku publicznego. Obecnie jest to kwota od 100 do 500 zł (było 20-500 zł).

500 zł mandatu za śmiecenie w miejscu publicznym – dużo czy mało?

Zdania są podzielone. - To duża przesada gdyż może to prowadzić do nadużyć, ale też wynikająca z relatywnie małej ilości śmietników na mieście. Choć z drugiej strony może wreszcie polskie społeczeństwo w ten sposób przekona się o tym, że warto nie śmiecić – mówi pan Leszek, mieszkaniec Gdańska. Są też i tacy którzy uznają tak drastyczną zmianę za uzasadnioną. - Uważam, że w skrajnych przypadkach owszem taka kara na pewno byłaby adekwatna do popełnionego czynu, wiec jeśli ufać sprawiedliwej ocenie skali zdarzenia strażnika miejskiego to uważam że taka kara jest słuszna – tłumaczy pan Cezary, również zamieszkały w Gdańsku.

Największą zmianą jest jednak kara za zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności. Osoby mające problem z zlokalizowaniem śmietnika zapłacą od 50, aż do 500 zł kary! (Wcześniej wynosiła ona po prostu 50 zł.) Jednocześnie rozporządzenie obniża kwoty grzywny za niektóre wykroczenia. Na przykład zmniejszyła się kara za używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym. Od 20 stycznia obowiązuje niższy mandat - od 50 do 100 zł (było 20-500 zł).

Pełny taryfikator dostępny jest na witrynie internetowej gdańskiej straży miejskiej pod adresem: http://www.strazmiejska.gda.pl

Rafał Szultk


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież