Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
środa, 04 maja 2022 18:31
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
Politycy KO i PSL, tworzący zarząd województwa pomorskiego

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
sobota, 07 maja 2022 20:46
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
W niedzielę o godz. 14.00 w Landshut rozpocznie się mecz Trans MF
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
sobota, 14 maja 2022 21:24
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
W ostatnim meczu w sezonie 2021/2022 przed swoją publicznością

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
poniedziałek, 09 maja 2022 14:41
Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
W końcu po 83 latach nastąpi niebawem powrót do Polski obrazów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Co z tą segregacją odpadów?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 stycznia 2011 14:33

altOd 1 stycznia 10 dzielnic Gdańska,  miało zostać objętych szeroko promowanym w radiu, na billboardach i ulotkach programem dualnego systemu segregacji odpadów. Tymczasem w niektórych dzielnicach gdańska nie zmieniło się zupełnie nic. Wielu mieszkańców tak jak w poprzednich latach wrzuca wszystkie, zarówno mokre jak i suche śmieci do kubła i wystawia go raz w tygodniu przed domem. Inni pytają zaś: co z ta segregacją?

Przypomnijmy. Od 1 stycznia obowiązek podpisania nowej umowy na wywóz śmieci ciąży na administratorze budynku i przewoźniku odpadów. Administratorzy budynków oraz osoby indywidualne zainteresowane segregacją odpadów powinny skontaktować się z firmą wywożącą ich śmieci. Nowa umowa na odbiór nieczystości powinna zawierać podpunkty:

- Odbierania odpadów w systemie dwupojemnikowym z podziałem na odpady mokre i suche.
-Minimalna częstotliwość odbierania odpadów mokrych z urządzeń służących do ich gromadzenia – nie rzadziej niż raz w tygodniu. W zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się minimalną częstotliwość odbierania odpadów mokrych raz na 2 tygodnie.
-Częstotliwość odbierania odpadów suchych z urządzeń służących do ich gromadzenia powinno odbywać się w miarę potrzeb – ale nie rzadkiej niż raz na dwa tygodnie.

Do podpisania nowych umów zobowiązani są mieszkańcy dzielnic: Matarnia, Bysewo, Kokoszki, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Szadółki, Rębowo, Zakoniczyn i  Ujeścisko

Wielu mieszkańców mimo iż styczeń już się kończy nie podpisało jeszcze nowych umów. Jak zmobilizować ich by zastosowali się do nowych wytycznych? O to zapytaliśmy się pracowników Urzędu Miasta.
- Segregacja odpadów z podziałem na mokre i suche jest obowiązkiem regulowanym przepisami i konieczne jest jej stosowanie w praktyce od wyznaczonego terminu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to dość duża zmiana, że potrzeba czasu na wypracowanie nowych nawyków. Początki bywają trudne. Dlatego naszego działania obecnie koncentrują się  na informowaniu i pouczaniu, nie na karaniu – tłumaczy Anna Dobrowolska, z biura prasowego prasowy Urzędu Miasta.

Strażnicy miejscy ostrożni z kontrolami
Póki co strażnicy miejscy podchodzą do sprawy raczej ostrożnie. – Kontrola umów na odbiór nieczystości to jest jedno z naszych głównych zadań od wielu lat. Jeśli chodzi o ten system dualny to staramy się dać mieszkańcom czas na zawarcie nowych umów z firmami wywożącymi odpadów – mówi Bartłomiej Kłodnicki z biura prasowego gdańskiej straży miejskiej. Urzędnicy nie wykluczają jednak, że w przyszłości za brak dostosowania się do nowych wytycznych mogą zostać nakładane kary. 

Zatem jak przebiega proces wdrażania nowego systemu wśród mieszkańców? Czy Gdańszczanie dają się  przekonać do zainstalowania u siebie w domu dwóch koszy na śmieci? Pracownicy gdańskiego magistratu twierdzą, że tak.
- Nowy system segregacji odpadów funkcjonuje już z powodzeniem w kilku dzielnicach Gdańska od kwietnia 2010 roku. I sprawdza się. Liczby świadczą same za siebie - do kompostowania do końca 2010 roku  trafiło ponad 1000 ton odpadów mokrych czystych, a zakładaliśmy, że będzie to 500 ton. Jak widać mieszkańcy bardzo sprawnie weszli w nowy system i umiejętnie segregują odpady na dwie frakcje. Dlatego jesteśmy dobrej myśli, co do powodzenia nowego systemu segregacji w dzielnicach, które systemem objęte zostały w tym roku, a docelowo na terenie całego Gdańska – mówi Anna Dobrowolska.

Wątpliwości mieszkańców

Wielu mieszkańców ma jednak co do tego wątpliwości. Często dochodzą nas pytania o związek pomiędzy codzienną segregacją śmieci a infrastrukturą którą dysponuje przyjmujące odpady wysypisko. –Z tego co wiem sortownia odpadów na wysypisku ma ruszyć w kwietniu. W takim razie co dzieje się z tymi śmieciami które niektórzy mieszkańcy sortują dzisiaj? – irytuje się pan Rafał, mieszkaniec Szadółek.

- Mimo, że nie posiadamy jeszcze sortowni odpadów, Zakład Utylizacyjny kompostuje już frakcję mokrą, w związku z czym nie mamy powodów do kar za niezrealizowanie dyrektywy 91/31/WE.  ZUT odzyskuje odpady „bio” poprzez tymczasowe kompostowanie pryzmowe, posiadanie kompostowani typu Kner oraz prowadzenie szkółki leśnej na wyprodukowanym kompoście – uspokaja Maciej Lorek, dyrektor wydziału środowiska Urzędu Miasta.
 
Urzędnicy zdają sobie jednak sprawę, że aby zdopingować zarówno mieszkańców jak i firmy obsługujące odpady do nowego systemu nie wystarczy poklepać ich po plecach ani pogrozić palcem. Dlatego też zakład utylizacyjny wraz z miastem wprowadził dodatkowo bodziec cenowy. Cena za przyjęcie na wysypisko wysegregowanej frakcji  mokrej jest dużo niższa niż dla odpadów zmieszanych. Dodatkowo firmy które przywożą na wysypisko ponad 15% odpadów wysegregowanych mogą liczyć na 6% rabatu na przyjęcie ich na wysypisko.

Za rok cały Gdańsk

Od początku następnego roku dualnym systemem segregacji odpadów objęty ma już być cały Gdańsk. Główną przyczyną całej rewolucji są naturalnie wytyczne Unii Europejskiej. Obecnie niemal połowę ceny za przyjęcie mieszanych odpadów na wysypisko stanowią opłaty środowiskowe, które będą sukcesywnie wzrastać. Wysegregowane odpady mokre są od tej opłaty wolne.

- Powodów wprowadzenia nowego systemu segregacji odpadów jest kilka, główny to zahamowanie gwałtownego wzrostu cen odpadów. Obowiązek zmniejszania ilości śmieci deponowanych  na składowiskach  nakłada na nas Unia Europejska - to nakaz obowiązujący w całej UE. Za niewypełnienie jej dyrektywy Unia nałożyć może na Polskę kary finansowe sięgające nawet do 400 mln zł rocznie - wyjaśnia Maciej Lorek, dyrektor wydziału środowiska Urzędu Miasta.

Co, z punktu widzenia mieszkańca, potrzebne jest do segregowania śmieci na mokre i suche? Co zrobić, żeby selektywna zbiórka była jak najmniej uciążliwa?

W domu potrzebne są nam przede wszystkim dwa pojemniki pod zlewem - na odpady mokre i suche lub jeden pojemnik i worek. Praktycznym jest gromadzenie odpadów mokrych  w mniejszym pojemniku, ze szczelną pokrywką, wówczas nie będzie nam dokuczać ich zapach. Śmieci mokre z racji swoich właściwości w domu powinny być trzymane możliwie jak najkrócej.

Więcej informacji o nowym systemie segregacji odpadów można uzyskać na specjalnie utworzonej do tego stronie - www.gdansk.pl/systemdualny, oraz pod bezpłatną infolinią informacyjną - 0800 47 00 57.


Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 name 2011-01-28 20:18
już widzę jak ta zbiórka ruszy...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież