Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Amerykanie chcą pomóc w budowie polskiej elektrowni jądrowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 stycznia 2011 19:42


 altGE Hitachi podpisał umowę ze Stocznią Gdańską oraz firmą Rafako. Amerykański koncern zamierza wspierać budowę pierwej elektrowni atomowej w Polsce. To, czy dostanie taką szansę, zależy od władz PGE.


Podpisanie umowy między amerykańskim gigantem branży nuklearnej, a Stocznią Gdańską i firmą Rafako odbyło się 26 stycznia na terenie gdańskiej Stoczni. Zabrakło przedstawicieli rządu - w spotkaniu uczestniczyć miał minister gospodarki Waldemar Pawlak, który jednak w ostatniej chwili odwołał przyjazd.


Ta sytuacja nie popsuła jednak humoru przedstawicielowi GEH.- Jestem zaskoczony profesjonalizmem zarówno przedstawicieli polskich firm, jak i władz – zapewnia Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy. – To właśnie my wybudowaliśmy pierwszą elektrownię atomową w Stanach Zjednoczonych. Teraz mamy nadzieję stworzyć pierwszy taki obiekt w Polsce – dodaje.


Amerykanin zapewniał także, że rozwiązania proponowane przez jego koncern nie stanowią żadnego zagrożenia. – Nasze elektrownie są właściwie w  stu procentach bezpieczne. Oczywiście słyszy się od czasu do czasu o awariach elektrowni jądrowych, lecz takie problemy dotyczą właściwie tylko tak zwanych elektrowni ciśnieniowych. My natomiast nie korzystamy z tej technologii – tłumaczy Roderick.


Przedstawiciele polskich firm nie ukrywają, że nawiązanie współpracy jest dla nich wielką szansą. – Od dwóch lat inwestujemy w nowoczesny i zaawansowany zakład produkcyjny. Jesteśmy przygotowani na podjęcie współpracy z GE Hitachi w realizacji przyszłych projektów nuklearnych – mówi Andrzej Stokłosa, prezes Stoczni Gdańsk S.A. – Mam nadzieję, że za kilka lat do długiej listy zasług Stoczni Gdańskiej zostanie dopisana też pomoc w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej.alt


W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Rafako, producentem kotłów. – Jesteśmy w miejscu, które kojarzone jest ze strajków solidarności, w tym z 21 postulatami komitetu strajkującego. Myślę , że dla nas jest to też symboliczna liczba. Dokładnie 21 lat temu zaprzestaliśmy budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Dziś natomiast zamierzamy zrobić wszystko, aby zbudować dużo nowocześniejszą elektrownię do 2021 roku – mówił Mariusz Różacki prezes Rafako.


Zawarte porozumienie nie oznacza wcale, że to właśnie GE Hitachi zbuduje pierwsze polskie reaktory atomowe. Ostateczna decyzja należy do Polskiej Grupy Energetycznej, która prócz oferty GEH rozważa też propozycje współpracy od amerykańsko-japońskiego Westinghouse Electric Company LLC oraz francuskiego konsorcjum EDF/Areva. Ostateczny wybór partnera PGE zamierza podjąć do końca tego roku.


Nie wiadomo też, gdzie powstanie nowa elektrownia, ale przygotowanym przez PGE rankingu na najlepszą lokalizację pierwsze miejsce zajął Żarnowiec. To oznacza, że leżąca w województwie pomorskim miejscowość ma ogromne szanse stać się miejscem, gdzie znajdzie się pierwsza polska elektrownia jądrowa.


Adrian Dampc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież