Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Amerykanie chcą pomóc w budowie polskiej elektrowni jądrowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 stycznia 2011 19:42


 altGE Hitachi podpisał umowę ze Stocznią Gdańską oraz firmą Rafako. Amerykański koncern zamierza wspierać budowę pierwej elektrowni atomowej w Polsce. To, czy dostanie taką szansę, zależy od władz PGE.


Podpisanie umowy między amerykańskim gigantem branży nuklearnej, a Stocznią Gdańską i firmą Rafako odbyło się 26 stycznia na terenie gdańskiej Stoczni. Zabrakło przedstawicieli rządu - w spotkaniu uczestniczyć miał minister gospodarki Waldemar Pawlak, który jednak w ostatniej chwili odwołał przyjazd.


Ta sytuacja nie popsuła jednak humoru przedstawicielowi GEH.- Jestem zaskoczony profesjonalizmem zarówno przedstawicieli polskich firm, jak i władz – zapewnia Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy. – To właśnie my wybudowaliśmy pierwszą elektrownię atomową w Stanach Zjednoczonych. Teraz mamy nadzieję stworzyć pierwszy taki obiekt w Polsce – dodaje.


Amerykanin zapewniał także, że rozwiązania proponowane przez jego koncern nie stanowią żadnego zagrożenia. – Nasze elektrownie są właściwie w  stu procentach bezpieczne. Oczywiście słyszy się od czasu do czasu o awariach elektrowni jądrowych, lecz takie problemy dotyczą właściwie tylko tak zwanych elektrowni ciśnieniowych. My natomiast nie korzystamy z tej technologii – tłumaczy Roderick.


Przedstawiciele polskich firm nie ukrywają, że nawiązanie współpracy jest dla nich wielką szansą. – Od dwóch lat inwestujemy w nowoczesny i zaawansowany zakład produkcyjny. Jesteśmy przygotowani na podjęcie współpracy z GE Hitachi w realizacji przyszłych projektów nuklearnych – mówi Andrzej Stokłosa, prezes Stoczni Gdańsk S.A. – Mam nadzieję, że za kilka lat do długiej listy zasług Stoczni Gdańskiej zostanie dopisana też pomoc w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej.alt


W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Rafako, producentem kotłów. – Jesteśmy w miejscu, które kojarzone jest ze strajków solidarności, w tym z 21 postulatami komitetu strajkującego. Myślę , że dla nas jest to też symboliczna liczba. Dokładnie 21 lat temu zaprzestaliśmy budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Dziś natomiast zamierzamy zrobić wszystko, aby zbudować dużo nowocześniejszą elektrownię do 2021 roku – mówił Mariusz Różacki prezes Rafako.


Zawarte porozumienie nie oznacza wcale, że to właśnie GE Hitachi zbuduje pierwsze polskie reaktory atomowe. Ostateczna decyzja należy do Polskiej Grupy Energetycznej, która prócz oferty GEH rozważa też propozycje współpracy od amerykańsko-japońskiego Westinghouse Electric Company LLC oraz francuskiego konsorcjum EDF/Areva. Ostateczny wybór partnera PGE zamierza podjąć do końca tego roku.


Nie wiadomo też, gdzie powstanie nowa elektrownia, ale przygotowanym przez PGE rankingu na najlepszą lokalizację pierwsze miejsce zajął Żarnowiec. To oznacza, że leżąca w województwie pomorskim miejscowość ma ogromne szanse stać się miejscem, gdzie znajdzie się pierwsza polska elektrownia jądrowa.


Adrian Dampc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież