Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Są wśród nas osoby, które przeżyły holokaust"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 stycznia 2011 17:18

altRozmowa z Michałem Sametem, przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Gdańsku i Michałem Ruckim, wiceprzewodniczącym Gminy Żydowskiej w Gdańsku.

 

27 stycznia jest Dniem Pamięci o Holokauście. Czy Państwa gmina przygotowuje się do tego wydarzenia w jakiś szczególny sposób? 

MS: Nie będzie oficjalnych uroczystości. Odbędzie się jedynie spotkanie seniorów. W przypadku naszej gminy są wśród nich osoby, które przeżyły holokaust. To dla naszej gminy ważne wydarzenie, bo to holokaust jest wciąż żywą częścią ich życiorysu. Dla nas każde spotkanie, każde święto poniekąd łączy się z tymi wydarzeniami. Dobrze jednak, że taki dzień istnieje, jest to moment, w którym się zatrzymujemy i niemal słyszymy niemy krzyk tych 6 milionów zamordowanych. Naszym obowiązkiem jest żyć normalnie, ale też pamiętać. Gdybyśmy zapomnieli, oznaczałoby to, że Hitler osiągnąłby swój cel.


MR: Dzień pamięci o holokauście jest chyba ważniejszy dla społeczności nieżydowskiej. Oni nie żyją na co dzień tą wielką tragedią, ale taki czas może być dobrą okazją na zadumę i przypomnienie sobie o tym okropnym wydarzeniu, które dotyczyło ich sąsiadów.


Czy pamięć o holokauście jest wciąż żywa w środowisku żydowskim?

MS: Oczywiście, to jest wiecznie żywe, nie można tego zamknąć za drzwiami. W czasie holokaustu zamordowano sześć milionów Żydów w tym trzy miliony Żydów polskich. Nie można tu nawet mówić o powodzie - zginęli tylko dlatego, że byli Żydami. To niewyobrażalne, nie jesteśmy w stanie ogarnąć tego rozumem, jakoś to sobie wytłumaczyć. Naszym obowiązkiem jest dążenie do zrozumienia tego wydarzenia. Zadajemy sobie też pytanie, czy to się może kiedyś powtórzyć. Wprawdzie wiele osób jest przekonana, że to niemożliwe, aby znów doszło do holokaustu, ale nastroje w części krajach arabskich, na przykład w Iranie, wskazują na coś innego. Dlatego bardzo ważna jest dla nas edukacja i przybliżanie szczególnie ludziom młodych zarówno prawdy o holokauście, jak i kultury żydowskiej. Na szczęście, w ostatnich latach dużo zmieniło się na lepsze.


Wciąż jednak zdarzają się antysemickie wybryki, jak na przykład dewastacje żydowskich cmentarzy.

MR: Byłbym ostrożny nadając wszystkim sytuacjom dewastacji antysemicki charakter. Czasem, na przykład w przypadku zniszczenia płotu cmentarza, aby skrócić sobie przejście, mamy raczej do czynienia z czystym wandalizmem, a nie świadomym antysemityzmem. Oczywiście, w żaden sposób nie usprawiedliwia to ich działania, ale to zachowanie nie wynika z antysemityzmu. Nie wiem, czy bardziej niebezpieczny od chuligaństwa nie jest „salonowy” antysemityzm. Takie osoby nie nawołują bezpośrednio do nienawiści, ale są sceptyczne wobec Żydów, naszej kultury i religii. Starają się to jednak robić ładnie dobranymi słowami lub nawet podpierać swoje zdanie badaniami naukowymi.


alt


Takim przykładem są na przykład historycy, którzy negują sam holokaust lub jego skalę. Jak podchodzą Państwo do takich teorii?

MR: Ich poglądy w żaden sposób nie dotykają naszego życia, nie odczuwamy tego. Ludzie zawsze mieli własne zdanie, czasem przelewali je na papier. Nie powinno też dziwić, że osoby o podobnych poglądach łączą swoje siły i próbują przekonać do swoich racji innych. To jednak wciąż marginalna grupa, która nie zyskała większego uznania. Szersza świadomość jest jednak inna. Wręcz takie działania skutkują tym, że częściej jesteśmy zapraszani na przykład do szkół.


Ile osób należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku?

MR: W tej chwili jesteśmy jedyną gminą w trójmieście. Łącznie jest nas kilkadziesiąt osób, jeśli liczyć osoby niepełnoletnie to trochę ponad stu. Do tego dochodzą sympatycy, którzy formalnie nie należą do gminy, lecz pojawiają się na spotkaniach, są naszymi przyjaciółmi.


A czy gmina nie odczuwa pewnych zmian kulturowych, które zmieniają zachodnią Europę? Ludzie coraz więcej czasu spędzają w pracy i na rozrywkach, żyją bardziej samotnie. Jak odbija się to na wspólnotach żydowskich?

MR: Nie odczuwamy skutków tych zmian. Sam judaizm, jako religia, zakłada wspólnotę. Oczywiście, każdy z nas ma swoje zajęcia poza naszą wspólnotą, ale tutaj, w naszej synagodze, zawsze jesteśmy razem. Jest to nasze miejsce, zawsze można tutaj przyjść jak do domu, to jest nasz dom.


Dziękuję za rozmowę.

 

Adrian Dampc

fot.Marek Fedorowicz







Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież