Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Są wśród nas osoby, które przeżyły holokaust"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 stycznia 2011 17:18

altRozmowa z Michałem Sametem, przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Gdańsku i Michałem Ruckim, wiceprzewodniczącym Gminy Żydowskiej w Gdańsku.

 

27 stycznia jest Dniem Pamięci o Holokauście. Czy Państwa gmina przygotowuje się do tego wydarzenia w jakiś szczególny sposób? 

MS: Nie będzie oficjalnych uroczystości. Odbędzie się jedynie spotkanie seniorów. W przypadku naszej gminy są wśród nich osoby, które przeżyły holokaust. To dla naszej gminy ważne wydarzenie, bo to holokaust jest wciąż żywą częścią ich życiorysu. Dla nas każde spotkanie, każde święto poniekąd łączy się z tymi wydarzeniami. Dobrze jednak, że taki dzień istnieje, jest to moment, w którym się zatrzymujemy i niemal słyszymy niemy krzyk tych 6 milionów zamordowanych. Naszym obowiązkiem jest żyć normalnie, ale też pamiętać. Gdybyśmy zapomnieli, oznaczałoby to, że Hitler osiągnąłby swój cel.


MR: Dzień pamięci o holokauście jest chyba ważniejszy dla społeczności nieżydowskiej. Oni nie żyją na co dzień tą wielką tragedią, ale taki czas może być dobrą okazją na zadumę i przypomnienie sobie o tym okropnym wydarzeniu, które dotyczyło ich sąsiadów.


Czy pamięć o holokauście jest wciąż żywa w środowisku żydowskim?

MS: Oczywiście, to jest wiecznie żywe, nie można tego zamknąć za drzwiami. W czasie holokaustu zamordowano sześć milionów Żydów w tym trzy miliony Żydów polskich. Nie można tu nawet mówić o powodzie - zginęli tylko dlatego, że byli Żydami. To niewyobrażalne, nie jesteśmy w stanie ogarnąć tego rozumem, jakoś to sobie wytłumaczyć. Naszym obowiązkiem jest dążenie do zrozumienia tego wydarzenia. Zadajemy sobie też pytanie, czy to się może kiedyś powtórzyć. Wprawdzie wiele osób jest przekonana, że to niemożliwe, aby znów doszło do holokaustu, ale nastroje w części krajach arabskich, na przykład w Iranie, wskazują na coś innego. Dlatego bardzo ważna jest dla nas edukacja i przybliżanie szczególnie ludziom młodych zarówno prawdy o holokauście, jak i kultury żydowskiej. Na szczęście, w ostatnich latach dużo zmieniło się na lepsze.


Wciąż jednak zdarzają się antysemickie wybryki, jak na przykład dewastacje żydowskich cmentarzy.

MR: Byłbym ostrożny nadając wszystkim sytuacjom dewastacji antysemicki charakter. Czasem, na przykład w przypadku zniszczenia płotu cmentarza, aby skrócić sobie przejście, mamy raczej do czynienia z czystym wandalizmem, a nie świadomym antysemityzmem. Oczywiście, w żaden sposób nie usprawiedliwia to ich działania, ale to zachowanie nie wynika z antysemityzmu. Nie wiem, czy bardziej niebezpieczny od chuligaństwa nie jest „salonowy” antysemityzm. Takie osoby nie nawołują bezpośrednio do nienawiści, ale są sceptyczne wobec Żydów, naszej kultury i religii. Starają się to jednak robić ładnie dobranymi słowami lub nawet podpierać swoje zdanie badaniami naukowymi.


alt


Takim przykładem są na przykład historycy, którzy negują sam holokaust lub jego skalę. Jak podchodzą Państwo do takich teorii?

MR: Ich poglądy w żaden sposób nie dotykają naszego życia, nie odczuwamy tego. Ludzie zawsze mieli własne zdanie, czasem przelewali je na papier. Nie powinno też dziwić, że osoby o podobnych poglądach łączą swoje siły i próbują przekonać do swoich racji innych. To jednak wciąż marginalna grupa, która nie zyskała większego uznania. Szersza świadomość jest jednak inna. Wręcz takie działania skutkują tym, że częściej jesteśmy zapraszani na przykład do szkół.


Ile osób należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku?

MR: W tej chwili jesteśmy jedyną gminą w trójmieście. Łącznie jest nas kilkadziesiąt osób, jeśli liczyć osoby niepełnoletnie to trochę ponad stu. Do tego dochodzą sympatycy, którzy formalnie nie należą do gminy, lecz pojawiają się na spotkaniach, są naszymi przyjaciółmi.


A czy gmina nie odczuwa pewnych zmian kulturowych, które zmieniają zachodnią Europę? Ludzie coraz więcej czasu spędzają w pracy i na rozrywkach, żyją bardziej samotnie. Jak odbija się to na wspólnotach żydowskich?

MR: Nie odczuwamy skutków tych zmian. Sam judaizm, jako religia, zakłada wspólnotę. Oczywiście, każdy z nas ma swoje zajęcia poza naszą wspólnotą, ale tutaj, w naszej synagodze, zawsze jesteśmy razem. Jest to nasze miejsce, zawsze można tutaj przyjść jak do domu, to jest nasz dom.


Dziękuję za rozmowę.

 

Adrian Dampc

fot.Marek FedorowiczRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież