Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Nobel 2010 dla Janusza Rachonia i Jana Burnewicza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 stycznia 2011 09:49

alt28 stycznia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku po raz 23. wręczone zostały nagrody im. Jana Heweliusza. Tak zwane Gdańskie Noble  w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymali dwaj wybitni trójmiejscy naukowcy - prof. Janusz Rachoń, wykładowca na Wydziale Chemicznym PG i jednocześnie senator RP oraz prof. Jan Burnewicz z Wydziału Ekonomicznego UG.

Tradycja przyznawania tej bez wątpienia najbardziej prestiżowej, gdańskiej nagrody sięga roku 1987. Początkowo nagrodą ta honorowano wyjątkowe osiągniecia w dziedzinach nauk ścisłych, jednak od roku 2001 także humanistycznych. Prezydent Miasta Gdańsk, podkreślał w swej prelekcji, iż ten rok  jest wyjątkowy, jeśli chodzi o odbieranie zaszczytu, przyznania nagrody Jana Heweliusza, gdyż w bieżącym roku przypada 400 rocznica urodzin naukowca.


alt


Decyzję, komu przyznać nagrodę powierza się Kapitule Nagrody Naukowej, której przewodniczy prezes Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Ostatecznie przyznanie nagrody spoczywa na Prezydencie Gdańska, jednak na wniosek Kapituły.


alt


alt


Prof. Janusz Rachoń to chemik, nauczyciel akademicki oraz rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002–2008. Od ponad dziesięciu lat kieruje Katedrą Chemii Organicznej. Profesor to także specjalista z zakresu syntezy organicznej, chemii organicznej fosforu – syntezy związków biologicznie czynnych stosowanych w medycynie, rolnictwie i przemyśle. Bada mechanizmy reakcji. Ma na swoim koncie kilkanaście patentów oraz cztery oryginalne wdrożone technologie, w tym opracowane oryginalne technologie leków, produkowanych w Polpharmie. Ostemax 70 Comfort – nowej generacji lekarstwo przeciw osteoporozie to także dzieło jego zespołu. Pytany o misję naukowca, pracującego w obszarze nauk technicznych odpowiada, cytując swoje ulubione powiedzenie: - Inżynier może być poetą, ale poeta nie może być inżynierem. Odwrotna kombinacja jest mało prawdopodobna – dodaje.


alt


Kolejnym uhonorowanym był prof. Jan Burnewicz, kierownik Katedry Badan Porównawczych Systemów Transportowych na Wydziale Ekonomii UG, który nagrodę otrzymał  za "stworzenie szkoły ekonomicznych badań porównawczych i podstaw ekonomii innowacji oraz za wkład w tworzenie programów rozwoju polskiego systemu transportowego". Profesor podkreślał interdyscyplinarny charakter swojej działalności naukowej – mówił, iż bez współpracy z innymi naukowcami, oraz otwarcia na inne dziedziny, nie mógłby nic osiągnąć - „bez tej współpracy stworzylibyśmy sterylną księgowość.”


alt


Uroczystości uświetniał akompaniament muzyczny na żywo. Nie brakło podziękowań,wzruszeń jak i dowcipu. Uroczystość utrzymana została w stylu podniosłym  jednak bardzo rodzinnym. Uhonorowani nie stronili od osobistych refleksji, podziękowań i anegdot.

Kamila Bukowska

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież