Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Nobel 2010 dla Janusza Rachonia i Jana Burnewicza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 stycznia 2011 09:49

alt28 stycznia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku po raz 23. wręczone zostały nagrody im. Jana Heweliusza. Tak zwane Gdańskie Noble  w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymali dwaj wybitni trójmiejscy naukowcy - prof. Janusz Rachoń, wykładowca na Wydziale Chemicznym PG i jednocześnie senator RP oraz prof. Jan Burnewicz z Wydziału Ekonomicznego UG.

Tradycja przyznawania tej bez wątpienia najbardziej prestiżowej, gdańskiej nagrody sięga roku 1987. Początkowo nagrodą ta honorowano wyjątkowe osiągniecia w dziedzinach nauk ścisłych, jednak od roku 2001 także humanistycznych. Prezydent Miasta Gdańsk, podkreślał w swej prelekcji, iż ten rok  jest wyjątkowy, jeśli chodzi o odbieranie zaszczytu, przyznania nagrody Jana Heweliusza, gdyż w bieżącym roku przypada 400 rocznica urodzin naukowca.


alt


Decyzję, komu przyznać nagrodę powierza się Kapitule Nagrody Naukowej, której przewodniczy prezes Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Ostatecznie przyznanie nagrody spoczywa na Prezydencie Gdańska, jednak na wniosek Kapituły.


alt


alt


Prof. Janusz Rachoń to chemik, nauczyciel akademicki oraz rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002–2008. Od ponad dziesięciu lat kieruje Katedrą Chemii Organicznej. Profesor to także specjalista z zakresu syntezy organicznej, chemii organicznej fosforu – syntezy związków biologicznie czynnych stosowanych w medycynie, rolnictwie i przemyśle. Bada mechanizmy reakcji. Ma na swoim koncie kilkanaście patentów oraz cztery oryginalne wdrożone technologie, w tym opracowane oryginalne technologie leków, produkowanych w Polpharmie. Ostemax 70 Comfort – nowej generacji lekarstwo przeciw osteoporozie to także dzieło jego zespołu. Pytany o misję naukowca, pracującego w obszarze nauk technicznych odpowiada, cytując swoje ulubione powiedzenie: - Inżynier może być poetą, ale poeta nie może być inżynierem. Odwrotna kombinacja jest mało prawdopodobna – dodaje.


alt


Kolejnym uhonorowanym był prof. Jan Burnewicz, kierownik Katedry Badan Porównawczych Systemów Transportowych na Wydziale Ekonomii UG, który nagrodę otrzymał  za "stworzenie szkoły ekonomicznych badań porównawczych i podstaw ekonomii innowacji oraz za wkład w tworzenie programów rozwoju polskiego systemu transportowego". Profesor podkreślał interdyscyplinarny charakter swojej działalności naukowej – mówił, iż bez współpracy z innymi naukowcami, oraz otwarcia na inne dziedziny, nie mógłby nic osiągnąć - „bez tej współpracy stworzylibyśmy sterylną księgowość.”


alt


Uroczystości uświetniał akompaniament muzyczny na żywo. Nie brakło podziękowań,wzruszeń jak i dowcipu. Uroczystość utrzymana została w stylu podniosłym  jednak bardzo rodzinnym. Uhonorowani nie stronili od osobistych refleksji, podziękowań i anegdot.

Kamila Bukowska

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież