Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Agencje ochrony wykorzystują lukę w prawie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 lutego 2011 14:16

altCoraz więcej trójmiejskich firm ochroniarskich korzysta z luki, która pozwala na zdobycie statusu Zakładu Pracy Chronionej. Dzięki zniżkom i dotacjom z PFRON-u są bezkonkurencyjne i wygrywają większość przetargów na usługi.

- Takie firmy zaczęły pojawiać się już kilka lat temu, ale z roku na rok jest ich coraz więcej. Dzięki statusowi Zakładu Pracy Chronionej dostają oni dofinansowanie do zatrudniania osób niepełnosprawnych i mogą przedstawiać klientom dużo korzystniejsze warunki finansowe – tłumaczy Roman Filipkowski z Biura Ochrony Gryf.

Aby dostać status ZPChr trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, co najmniej 40 proc. pracowników firmy musi mieć orzeczenie niepełnosprawności, w tym 10 proc. – umiarkowanej lub ciężkiej. Ten przepis łatwo jednak ominąć - wystarczy zatrudnić osoby niepełnosprawne na umowę o pracę, a pozostałych pracowników – na umowę zlecenie. Wedle prawa, osoba związana z firmą cywilnoprawną (czyli umową zleceniem lub umową o dzieło) nie jest pracownikiem firmy i nie liczy się do ogólnej liczby pracowników.

Czy takie praktyki nie są łamaniem prawa? – Wszystko zależy od obowiązków pracowników. Jeśli osoby z umową o zlecenie wykonują inne zadania, niż etatowi pracownicy, a charakter pracy nie narzuca mu rytmu, tempa i miejsca pracy, to wszystko jest w porządku – wyjaśnia Jolanta Zedlewska z Okręgowej Inspekcji Pracy w Gdańsku. – Niedopuszczalne jest natomiast, żeby osoba z umową cywilnoprawną miała dokładnie takie same obowiązki, co pracownik etatowy.

Według pracowników agencji ze statusem ZPChr, tak właśnie jest. – Zasady są jasne. Osobom bez orzeczenia proponowana jest umowa zlecenie, a osobom niepełnosprawnym umowa o pracę. Oczywiście rodzaj umowy w żaden sposób nie wpływa na zakres obowiązku – mówi jeden z pracowników agencji ochrony ze statusem ZPChr.

Ta sytuacja jest niekorzystna dla pracownika, ponieważ w przypadku umowy cywilnoprawnej nie przysługują urlopy wypoczynkowe, zdrowotne czy wychowawcze. Nie obowiązuje też okres wypowiedzenia – w każdej chwili można zakończyć współpracę.

Wątpliwości wzbudza też sam fakt zatrudniania osób niepełnosprawnych w ochronie. – Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych przypadków, ale praca w ochronie wymaga wysokiej sprawności fizycznej. A tego osobom niepełnosprawnym może nieraz brakować – uważa Filipkowski.

Wbrew pozorom, sytuacja jest też niekorzystna dla samych niepełnosprawnych. - Zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników rośnie, a wpłaty od pracodawców są coraz mniejsze – we wrześniu zeszłym roku tłumaczył Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON-u, który postanowił odebrać organizacjom pomagającym niepełnosprawnym część przyznanych wcześniej środków.

Czy ktoś kontroluje, aby ZPChr działały zgodnie z prawem? Przyznawaniem statusu zajmuje się Urząd Marszałkowski. W tej chwili w województwie pomorskim działa 120 takich zakładów. - Nie mieliśmy sygnałów o takich praktykach - mówi Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. – Prawidłowość realizacji zatrudnienia podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli stwierdzi ona nieprawidłowości, to informuje nas o tym. My z kolei odbieramy zakładowi status ZPChr. Razem z PIP ustalamy od kiedy trwają te nieprawidłowości, bo firma musi wpłacić do PFRON-u pieniądze z nieuprawnionych ulg i dotacji.

Na razie jednak nikt nie stracił statusu ZPChr. Agencje ochroniarskie korzystające z luki prawnej wciąż działają na rynku i przedstawiają klientom zdecydowanie bardziej korzystne warunki od pozostałych. Ostatnie uczciwe firmy stoją przed dylematem – czy również starać się o ZPChr, czy polec w nierównej walce z konkurencją.

Adrian Dampc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież