Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Anna Walentynowicz gdańską świętą?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 stycznia 2011 21:31

altAnna Walentynowicz, była rodowitą gdańszczanką, mieszkała we Wrzeszczu. W 2000 roku odmówiła przyjęcia tytułu honorowego obywatela Gdańska. Mimo to,  mieszkańcy dzielnicy i okolic postawili sobie jeden cel – beatyfikacja Walentynowicz. Pomysł ten to tylko początek drogi do świętości, według prawa kościoła katolickiego, jest on tylko prelekcją do celu właściwego – kanonizacji.

Walentynowicz urodzila się w 1929 roku, ukończyła cztery klasy szkoły powszechnej. W roku  1950 Anna Walentynowicz zapisała się na kurs spawacza i trafiła do Stoczni Gdańskiej. Szybko stała się przodowniczką pracy, wyrabiając 270 % normy. Jej zdjęcia trafiały do gazet. Jakiś czas potem, wstąpiła do Ligi Kobiet. Jako działaczka tej organizacji zaczęła zabiegać o prawa pracowników. Wtedy zaczęły się jej kłopoty z Urzędem Bezpieczeństwa. We wrześniu 1952 urodziła syna Janusza. Postanowiła jednakże nie wychodzić za mąż za ojca dziecka.


Podczas robotniczego protestu w grudniu 1970 Walentynowicz przygotowywała strajkującym posiłki. W roku 1980, pięć miesięcy przed odejściem na emeryturę, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy. Wydarzenie to  wywołało 14 sierpnia strajk, w czasie którego powstał NSZZ Solidarność. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Walentynowicz do pracy. Władza uległa.
W stanie wojennym internowana, po rozbiciu siłą strajku w Stoczni Gdańskiej. 9 marca 1983 Anna Walentynowicz stanęła przed sądem w Grudziądzu oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981 r. Na rozprawę przyjechał Lech Wałęsa. Walentynowicz skazano na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu.


21 października 2010 Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę o nazwaniu skrzyżowania ul. Bosmańskiej i ul. Benisławskiego na Obłużu Rondem Anny Walentynowicz.


Zginęła w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku,  21 kwietnia pochowano ją na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.


- Do Rady Miasta wpłynęły dwa pisma tej samej treści, w których zawarta jest prośba o rozpoczęcie zbierania podpisów pod wnioskiem o beatyfikację Pani Walentynowicz- potwierdza Bogdan Oleszek, Przewodniczący Rady Miasta Gdańsk. Oleszek dodaje też, iż nie są one traktowane przez magistrat zbyt poważnie. Rada miasta spodziewa się więc ciągu dalszego. Tym bardziej, iż to nie pierwszy taki przypadek.


Pamiętamy jeszcze przecież dokładnie, kiedy to we wrześniu zeszłego roku, pięcioosobowy komitet społeczny, wnioskował do gdańskich radnych o zmianę nazwy Alei Zwycięstwa na aleję Anny Walentynowicz. Pod petycją znalazło się blisko 800 nazwisk. Jednak radni wzięli pod uwagę fakt, że przy 3 km jednej z głównych dróg miasta, znajduje się blisko 90 firm i są przy niej zameldowane 483 osoby, które musiałyby dokonać kosztownych zmian w wielu dokumentach. Prezydent Paweł Adamowicz, który także otrzymał petycję, przedstawił propozycję uczczenie pamięci zasłużonych dla Polski i Gdańska osób w powstającym Młodym Mieście, na terenach postoczniowych.


Skoro to jeszcze nie koniec, istnieje możliwość, że to dopiero początek walki. Nie wiadomo gdzie trafią następne pisma, możliwe, że do władz kościelnych, które w owej sprawie do powiedzenia mają zdecydowanie najwięcej. Kolejnym problemem jest sprawa cudu, który musi zaistnieć po śmierci zmarłego – w przypadku Anny Walentynowicz, takowego do tej pory nie odnotowano. 
Kamil Bukowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #2 mateusz 2011-02-01 12:13
niepotrzebny naskok na Panią Redaktor - internet jest kopalnią informacji z których należy umiejętnie korzystać i budować coś własnego, wplatając własne odczucia i przeprowadzając indywidualne selekcje. Powyżej mamy doskonały przykład takowego działania.
Cytować
 
 
-1 #1 historyk 2011-01-31 21:42
co to za tekst przepisany z innych portali i gazet,wstyd pani redaktor,a poza tym - walentynowicz świeta to mjakieś szalenstwotakze mmoralne no i nsplendor dla socxjalistówmkt orzy wysłali ja do berlina w nagrode na zjazd młodzieżyy
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież