Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Absolutorium dla Pawła Adamowicza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 kwietnia 2010 13:59

altW najbliższy czwartek Radni Miasta Gdańska zdecydują, czy udzielić absolutorium budżetowego prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Ta decyzja jest prawie pewna, ze względu na poparcie klubu Platformy Obywatelskiej dla realizacji budżetu przez Prezydenta Miasta Gdańska. Opozycja podkreśla jednak olbrzymie wydatki budżetowe, a także niebezpiecznie wysoki poziom deficytu budżetowego.

Według planu dochody budżetowe Gdańska w roku 2009 miały osiągnąć 1,715 mld złotych, a wydatki 2,210 mld złotych. Ostatecznie dochody wyniosły 1,710 mld. złotych, a wydatki 1,977 mld. Wykonanie budżetu zrealizowano po stronie dochodów w 99,74%, a w 89,46% po stronie wydatków. Deficyt budżetowy osiągnął w ubiegłorocznym budżecie kwotę 267 mln złotych, wobec planowanych 495 mln złotych.

Opozycja podkreśla, że o ile nie można mieć większych zastrzeżeń do wykonania budżetu pod względem formalnym, to są zastrzeżenia co do realizowanej przez miasto polityki inwestycyjnej i finansowej. Chodzi tutaj o wysoki zadłużenia miasta, który w ubiegłorocznym budżecie osiągnął kwotę 41,65%, wobec ustawowego ograniczenia na poziomie 60%. Duże kontrowersje budzą również realizowane przez miasto inwestycje w postaci Baltic Areny, Europejskiego Centrum Solidarności, Hali Widowisko-Sportowej na granicy Gdańska i Sopotu oraz Teatru Szekspirowskiego.

- Trudno jest mi odnieść się do wykonania budżetu, ponieważ nie akceptuję przyjętych w nim priorytetów inwestycyjnych. Trudno akceptować budżet, w którym co kilka miesięcy, zmniejsza się planowane wydatki na remont szkół, rewitalizację dzielnic, czy inwestycje społeczne, o kilkanaście, a nawet więcej procent. Zamiast tego przeznacza się wszystkie fundusze na budowę trzech, czterech  obiektów sportowych i kulturalnych jak: Baltic Arenę, ECS, Hale Widowiskowo-Sportową, czy Teatr Szekspirowski. Te obiekty będą służyły zaledwie garstce gdańszczan – uważa Sylwester Wysocki, radny niezależny.

Według opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości, mimo ambitnych planów inwestycyjnych, realizacja ich przez władze miasta wypada bardzo słabo.

- Naszym zdaniem wykonanie tego budżetu było jeszcze gorsze niż w latach ubiegłych. Planowane inwestycje udało się wykonać tylko w połowie. Od strony księgowej Paweł Adamowicz skorygował budżet i wszystko się zgadza. Plan inwestycyjny mimo względnej zamożności finansowej miasta i dobrej sytuacji finansowej nie został wykonany. Za to należy prezydenta Adamowicza skarcić – dodał Kazimierz Koralewski, przewodniczący PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Radni Platformy Obywatelskiej podkreślają jednak, że zeszłoroczny budżet został dobrze zrealizowany. Zarzuty opozycji oceniają jako typowo polityczne.

- Jako klub Platformy Obywatelskiej uważamy, że prezydent dobrze zrealizował założenia budżetowe miasta. To co było zapisane zostało zrealizowane zgodnie z naszymi oczekiwaniami, tam gdzie były odchylenia i niedociągnięcia został on poprawiony. Opozycja może podnosić kwestie niewykonania niektórych inwestycji, ale my uznajemy wyjaśnienia wiceprezydenta Andrzeja Bojanowskiego w tej sprawie za wiarygodne.  Będziemy głosowali za udzieleniem absolutorium – podkreślił Maciej Krupa, wiceprzewodniczący PO w Radzie Miasta Gdańska.
Tomasz Wrzak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież