16 kwietnia, tradycyjnie już, w Gimnazjum nr 1 w Gdańsku odbył się V finał konkursu „Moja pomorska Rodzina”, organizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie Oddział w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku, Gimnazjum nr 1, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich i Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne wpłynęły prace z 10 szkół podstawowych (nr 15, 17, 39, 47, 61, 70, 75, 77, 82) oraz 6 gdańskich gimnazjów: nr 1, 22, 25, 31, 46 48.
Po szkolnych eliminacjach do finału dotarły 33 najlepsze prace w trzech kategoriach „Drzewo genealogiczne”, „Korzenie” „Album rodzinny”.
Rozbudzić pasje poszukiwawcze
Konkurs ten ma na celu zainteresowanie młodzieży przeszłością swoich przodków, rozbudzenie chęci poznawania historią rodziny i ziemi na której ona żyła. Rozbudzenie pasji poszukiwawczej, a także patriotyzmu. W prace młodzieży nad gromadzeniem informacji do tworzonych drzew i korzeni zaangażowali się rodzice i dziadkowie, co owocowało odnalezieniem wielu zapomnianych historii i informacji, starych zdjęć i dokumentów.
Uczniów, rodziców, nauczycieli, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów, wśród których był m.in. Dominik Sowa z Radia Gdański i współpracownik „Pomeranii” powitała Pani Maria Węgłowska, Dyrektor Gimnazjum nr 1. Na jej prośbę zebrani w szkolnych murach uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich, którzy zginęli w tragicznym wypadek w Smoleńsku. Podziękowała za liczne przybycie, prosząc Panią Ewę Kamińską Zastępcę Prezydenta Miasta Gdańska, sprawującą patronat nad konkursem o kilka słów. Pani Prezydent pogratulowała nagrodzonym, podziękowała uczniom za piękne prace, podkreślając, że w konkursie tym nie ma przegranych, gdyż zwyciężyła idea. Uczniowie wykonując te piękne prace poznali dzieje swoich przodków i to jest najcenniejsze. Podziękowała także organizatorom konkursu i opiekunom za jego przeprowadzenie i życzyła kolejnych udanych edycji konkursu. Stwierdziła także m.in., że ma nadzieję, iż konkurs ten pozwoli na lepsze poznanie historii własnych przodków. Podkreśliła też znaczenie organizowanego konkursu i jego rolę w rozbudzaniu patriotyzmu wśród uczniów.
Ślad pozostaje
Następnie głos zabrał Przewodniczący Jury Krzysztof Kowalkowski pełnomocnik Oddziału Gdańskiego ZK-P. Wspominając tragicznie poległych w wypadku, przytoczył wypowiedź jednego z Nich, aktora Janusza Zakrzeńskiego, który w jednym z wywiadów tak powiedział: „Ludzie przychodzą i odchodzą, ale ślad po nich zostaje. I to się liczy. Kamień się liczy, miejsce się liczy. Patriotyzm to nie jest abstrakcja, ale wyraźny konkret: przekaz rodzinny, wychowanie w domu, świadomość historii i pochodzenia. Brzmi to może właśnie jak abstrakcja. Bo chyba coraz częściej ludzie zapominają dzisiaj o tradycji. Zwłaszcza młodzi. Coraz mniej jest także wokół nich starszych, którzy mogliby im przekazać wiedzę o przeszłości. O tym, skąd przychodzimy, gdzie są nasze korzenie. Nic więc dziwnego, że wielu młodych nie rozumie już słowa „patriotyzm”.
Następnie Krzysztof Kowalkowski odczytał protokół Jury, w skład którego wchodzili także: Monika Płuciennik ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Iwona Kossakowska - przedstawiciel Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Joanna Niwińska z Gimnazjum nr 1 w Gdańsku i Wojciech Beszczyński z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.
Jury oceniając prace przyznało nagrody odrębnie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Laureaci
Pośród uczniów szkół podstawowych nagrody i wyróżnienia otrzymali: w kategorii drzewo genealogiczne przyznano jedynie wyróżnienia: dla Rafała Markiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 39 i Małgorzaty Kosznik ze Szkoły Podstawowej nr 82.
W kategorii korzenie rodziny nagrody otrzymali:
I miejsce – Grzegorz Wąs ze Szkoły Podstawowej nr 77 i Łukasz Pilszak ze Szkoły Podstawowej nr 70,
II miejsce – Klaudia Hinc ze Szkoły Podstawowej nr 82 i Karolina Bobryk ze Szkoły Podstawowej nr 17,
III miejsce – Aleksandra Ostrowska ze Szkoły Podstawowej nr 75 i Kamil Kobierzyński ze Szkoły Podstawowej nr 47.
Wyróżnienia za formę artystyczną otrzymali: Paulina Bojanowska ze Szkoły Podstawowej nr 15, Natalia Garbulska ze Szkoły Podstawowej nr 15, Weronika Rekowska ze Szkoły Podstawowej nr 61.
W kategorii album „Historia mojej rodziny”:
I miejsce – Eryk Zimmermann ze Szkoły Podstawowej nr 15, II i III miejsca nie przyznano
Uczniowie gimnazjów otrzymali następujące nagrody:
W kategorii drzewo genealogiczne: I miejsca nie przyznano, II miejsce – Barbara Lichońska z Gimnazjum nr 22, III miejsce – Monika Misiun z Gimnazjum nr 1
kategoria korzenie rodziny: I miejsce – Daniel Kowalski z Gimnazjum nr 25, II miejsce – Joanna Łaszcz z Gimnazjum nr 1, Karolina Mielewczyk z Gimnazjum nr 46, III miejsce – Paweł Markiewicz z Gimnazjum nr 1. Wyróżnienie za wkład pracy otrzymała Natalia Taranowicz z Gimnazjum nr 48
W kategorii album „Historia mojej rodziny”. Nagród nie przyznano.
Nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Gdańsku, ZK-P Oddział w Gdańsku, ENERGA SA w Gdańsku, PTG i SAP Gdańsk wręczali Wiceprezydent Miasta Gdańska Pani Ewa Kamińska i Krzysztof Kowalkowski. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursy otrzymali piękne albumy pt. „Gdy myślę Gdańsk”, dyplomy oraz upominki promocyjne Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Albumy takie wręczono także nauczycielom – opiekunom uczniów w podziękowaniu za ich zaangażowanie w przygotowaniu prac konkursowych. Specjalny dyplom za zaangażowanie się w organizowanie finału konkursu od Prezesa Oddziału ZK-P w Gdańsku otrzymało Gimnazjum nr 1.
Krzysztof Kowalkowski, regionalista, autor książek o Pomorzu, inicjator i główny organizator konkursu
Laureaci Konkursu w kategorii Korzenie rodziny w grupie szkół podstawowych
Wiceprezydent Miasta rezydent Ewa Kamińska i Grzegorz Wąs ze szkoły podstawowej nr 77
Łukasz Pilszak ze szkoły podstawowej nr 70 ze swoją mamą
Uczestnicy konkursu z opiekunami
Fot. Arch.
- 29/04/2010 11:33 - Prezydent Adamowicz ma absolutorium!
- 29/04/2010 09:46 - Festyn „Matury 2010”
- 28/04/2010 12:53 - Święto pracy i przedsiębiorczości
- 28/04/2010 09:32 - Jubileusze par małżeńskich w Ratuszu Staromiejskim
- 28/04/2010 09:04 - Nowy poseł z Pomorza
- 27/04/2010 18:39 - Przed XLVIII sesją Rady Miasta Gdańska
- 27/04/2010 15:34 - Nowe mieszkania TBS „Motława” – jutro uroczyste przekazanie
- 27/04/2010 13:59 - Absolutorium dla Pawła Adamowicza
- 27/04/2010 12:27 - Pierwszy egzamin gimnazjalny
- 26/04/2010 16:10 - Pożegnanie Arama Rybickiego