Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Finał konkursu „Moja Pomorska Rodzina”

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 28 kwietnia 2010 08:51

alt16 kwietnia, tradycyjnie już, w Gimnazjum nr 1 w Gdańsku odbył się V finał konkursu „Moja pomorska Rodzina”, organizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko–Pomorskie Oddział w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku, Gimnazjum nr 1, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich i Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne wpłynęły prace z 10 szkół podstawowych (nr 15, 17, 39, 47, 61, 70, 75, 77, 82) oraz 6 gdańskich gimnazjów: nr 1, 22, 25, 31, 46 48. 


Po szkolnych eliminacjach do finału dotarły 33 najlepsze prace w trzech kategoriach „Drzewo genealogiczne”, „Korzenie” „Album rodzinny”.


Rozbudzić pasje poszukiwawcze
Konkurs ten ma na celu zainteresowanie młodzieży przeszłością swoich przodków, rozbudzenie chęci poznawania historią rodziny i ziemi na której ona żyła. Rozbudzenie pasji poszukiwawczej, a także patriotyzmu. W prace młodzieży  nad gromadzeniem informacji do tworzonych drzew i korzeni zaangażowali się rodzice i dziadkowie, co owocowało odnalezieniem wielu zapomnianych historii i informacji, starych zdjęć i dokumentów.
Uczniów, rodziców, nauczycieli, zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów, wśród których był m.in. Dominik Sowa z Radia Gdański i współpracownik „Pomeranii” powitała Pani Maria Węgłowska, Dyrektor Gimnazjum nr 1. Na jej prośbę zebrani w szkolnych murach uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich, którzy zginęli w tragicznym wypadek w Smoleńsku. Podziękowała za liczne przybycie, prosząc Panią Ewę Kamińską Zastępcę Prezydenta Miasta Gdańska, sprawującą patronat nad konkursem o kilka słów. Pani Prezydent pogratulowała nagrodzonym, podziękowała uczniom za piękne prace, podkreślając, że w konkursie tym nie ma przegranych, gdyż zwyciężyła idea. Uczniowie wykonując te piękne prace poznali dzieje swoich przodków i to jest najcenniejsze. Podziękowała także organizatorom konkursu i opiekunom za jego przeprowadzenie i życzyła kolejnych udanych edycji konkursu. Stwierdziła także m.in., że ma nadzieję, iż konkurs ten pozwoli na lepsze poznanie historii własnych przodków. Podkreśliła też znaczenie organizowanego konkursu i jego rolę w rozbudzaniu patriotyzmu wśród uczniów.


Ślad pozostaje
Następnie głos zabrał Przewodniczący Jury Krzysztof Kowalkowski pełnomocnik Oddziału Gdańskiego ZK-P. Wspominając tragicznie poległych w wypadku, przytoczył wypowiedź jednego z Nich, aktora Janusza Zakrzeńskiego, który w jednym z wywiadów tak powiedział: „Ludzie przychodzą i odchodzą, ale ślad po nich zostaje. I to się liczy. Kamień się liczy, miejsce się liczy. Patriotyzm to nie jest abstrakcja, ale wyraźny konkret: przekaz rodzinny, wychowanie w domu, świadomość historii i pochodzenia. Brzmi to może właśnie jak abstrakcja. Bo chyba coraz częściej ludzie zapominają dzisiaj o tradycji. Zwłaszcza młodzi. Coraz mniej jest także wokół nich starszych, którzy mogliby im przekazać wiedzę o przeszłości. O tym, skąd przychodzimy, gdzie są nasze korzenie. Nic więc dziwnego, że wielu młodych nie rozumie już słowa „patriotyzm”.
Następnie Krzysztof Kowalkowski odczytał protokół Jury, w skład którego wchodzili także: Monika Płuciennik ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Iwona Kossakowska - przedstawiciel Wydziału  Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Joanna Niwińska z Gimnazjum nr 1 w Gdańsku i Wojciech Beszczyński z Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego.


Jury oceniając prace przyznało nagrody odrębnie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.


Laureaci
Pośród uczniów szkół podstawowych nagrody i wyróżnienia otrzymali: w kategorii drzewo genealogiczne przyznano jedynie wyróżnienia: dla Rafała Markiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 39 i Małgorzaty Kosznik ze Szkoły Podstawowej nr 82.


W kategorii korzenie rodziny nagrody otrzymali:
I miejsce – Grzegorz Wąs ze Szkoły Podstawowej nr 77 i  Łukasz Pilszak ze Szkoły Podstawowej nr 70,
II miejsce – Klaudia Hinc ze Szkoły Podstawowej nr 82 i Karolina Bobryk ze Szkoły Podstawowej nr 17,
III miejsce – Aleksandra Ostrowska ze Szkoły Podstawowej nr 75 i Kamil Kobierzyński ze Szkoły Podstawowej nr 47.
 

Wyróżnienia za formę artystyczną otrzymali: Paulina Bojanowska ze Szkoły Podstawowej nr 15, Natalia Garbulska ze Szkoły Podstawowej nr 15, Weronika Rekowska ze Szkoły Podstawowej nr 61.


W kategorii album „Historia mojej rodziny”:
I miejsce – Eryk Zimmermann ze Szkoły Podstawowej nr 15, II i III miejsca nie przyznano
Uczniowie gimnazjów otrzymali następujące nagrody:


W kategorii drzewo genealogiczne: I miejsca nie przyznano, II miejsce – Barbara Lichońska z Gimnazjum nr 22,  III miejsce – Monika Misiun z Gimnazjum nr 1


kategoria korzenie rodziny: I miejsce – Daniel Kowalski z Gimnazjum nr 25, II miejsce – Joanna Łaszcz z Gimnazjum nr 1, Karolina Mielewczyk z Gimnazjum nr 46, III miejsce – Paweł Markiewicz z Gimnazjum nr 1. Wyróżnienie za wkład pracy otrzymała Natalia Taranowicz  z Gimnazjum nr 48


W kategorii album „Historia mojej rodziny”. Nagród nie przyznano.
Nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Gdańsku, ZK-P Oddział w Gdańsku, ENERGA SA w Gdańsku, PTG  i SAP Gdańsk wręczali Wiceprezydent Miasta Gdańska Pani Ewa Kamińska i Krzysztof Kowalkowski. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursy otrzymali piękne albumy pt. „Gdy myślę Gdańsk”, dyplomy oraz upominki promocyjne Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Albumy takie wręczono także nauczycielom – opiekunom uczniów w podziękowaniu za ich zaangażowanie w przygotowaniu prac konkursowych. Specjalny dyplom za zaangażowanie się w organizowanie finału konkursu od Prezesa Oddziału ZK-P w Gdańsku otrzymało Gimnazjum nr 1.
Krzysztof Kowalkowski, regionalista, autor książek o Pomorzu, inicjator i główny organizator konkursu

Laureaci  Konkursu w kategorii Korzenie rodziny w grupie szkół podstawowych


alt


Wiceprezydent Miasta rezydent Ewa Kamińska i Grzegorz Wąs ze szkoły podstawowej nr 77


alt


Łukasz Pilszak ze szkoły podstawowej nr 70 ze swoją mamą


alt


Uczestnicy konkursu z opiekunami
Fot. Arch.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież