Dr hab. Grzegorz Berendt powołany na stanowisko p.o. Dyrektora MIIWŚ w... » Z dniem 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powie... Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Ze społeczniczką, byłą działaczką opozycji antykomunistycznej ( NZS na Uniwersytecie Łódzkim), aktyw... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Igrzyska z Gdańską
sobota, 24 lipca 2021 09:43
Igrzyska z Gdańską


Trójmiejscy medaliści
Krótka radość Lechii w Białymstoku
sobota, 24 lipca 2021 19:11
Krótka radość Lechii w Białymstoku
Na inaugurację sezonu 2021/2022 Lechia zdobyła jeden punkt.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zwyczajna codzienność okiem artystki

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 stycznia 2013 11:48

W Gdańskim Klubie Biznesu do końca stycznia można oglądać prace Małgorzaty Rozmarynowskiej. Artystka zaprasza nas do świata nostalgicznego, dziecięcego, nieco sentymentalnego, a jednocześnie tak bardzo zwykłego.Małgorzata Rozmarynowska – nie szuka pomysłów podróżując po egzotycznych krajach, choć nie obce jest jej zwiedzanie dalekich zakątków świata. Inspirację czerpie stąd, ze zwykłego życia. Na jej obrazach w nieco smutnych pozach zastygają osoby zanurzone w codzienności. Barmanka czekająca na klientów, para, która w walentynkowy wieczór przyszła do restauracji zjeść kolację, dziewczyna oczekująca na spóźniającego się kochanka.


alt

Małgorzata Rozmarynowska na tle swoich obrazów


Katarzyna Rozmarynowska, siostra malarki, wspomina, że Małgorzata malowała od zawsze, już jako dziecko budziła się w nocy, aby narysować, to co jej się przyśniło.
– Małgorzata maluje cały czas, nawet jak nie maluje, to maluje, bo myśli o tym, co ma namalować. Tworzyła od kiedy pamiętam i zawsze miała taką potrzebę. Lubiła to robić i do dzisiaj maluje z wielkim zapałem – mówi Katarzyna Rozmarynowska – Bardzo lubię jej obrazy. Wiele z nich bardzo mi się podoba, niektóre z nich mam na własność. Te obrazy są prawdziwe, one są po prostu nią!


alt
Sama malarka opowiada, że wszystko zaczęło się w III klasie Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrzeszczu.
– Miałam wówczas świetną panią od rysunku i ona pozwoliła mi malować ściany w szkole. Przez rok to robiłam – wspomina Małgorzata Rozmarynowska. – Z tego okresu zachował się jeden obrazek i kiedy porównuję go z moimi obecnymi pracami – to widzę, że on ma w sobie to samo. Doskonalę się technicznie, może z kolorem inaczej pracuję, ale tak sobie myślę, że ten mój świat jest taki sam jak kiedyś.


altCzy to spojrzenie dziecka? A może osoby bardzo wrażliwej, która potrafi dostrzec niepowtarzalne momenty, przeżycia, wrażenia.
– Dzieci widzą więcej, ale artyści chyba też. To jest kwestia wrażliwości, otwarcie na sytuacje, kolor, ludzi. Wielu moich znajomych, zajmujących się tym samym co ja, widzi i słyszy więcej – dodaje artystka.


alt


Małgorzata Rozmarynowska podkreśla, że na poziom, który reprezentuje w tej chwili pracowała przez 30 lat pracy. Składa się na to m.in. technologia, kolor,  poszukiwanie nowego wyrazu, ale przede wszystkim systematyczność.
– To jest taki zawód, w którym konieczna jest wręcz samodyscyplina. Jeśli ktoś tego nie posiada, to niestety nic z tego nie będzie. Żeby mieć jakieś osiągnięcia w malowaniu czy w innych dziedzinach życia, to trzeba po prostu dużo pracować. Ja jestem zdyscyplinowana, dzięki temu mogę się utrzymywać z tego, co lubię robić, od tylu lat. Jestem szczęśliwa. I to jest dla mnie sukcesem. Czuję się spełniona – dodaje artystka.


altMałgorzata Rozmarynowska studiowała grafikę i malarstwo w gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskała w 1981 roku w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Większość jej obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych: w Polsce, Niemczech, Finlandii, Francji czy Japonii. Artystka wykonuje także ilustracje do książek.

Wystawa prac Małgorzaty Rozmarynowskiej
do końca stycznia
Gdański Klub Biznesu
ul. Uphagena 23
Gdańsk Wrzeszcz
poniedziałek-piątek do godz. 18.00
www.rozmarynowska.pl

Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież