U blisko połowy dzieci w wieku szkolnym spożycie wapnia nie pokrywa nawet 50 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik, co wynika z danych Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Z myślą o tym – jak poinformowano 16 stycznia podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta - w gdańskich szkołach rusza program „Mam kota na punkcie mleka”, którego celem jest zwiększenie świadomości znaczenia mleka i jego przetworów w diecie dzieci i młodzieży.
Gdańsk to jedno z 20 miast, które zostało objęte programem. Do tej pory zaproszono 600 szkół z całej Polski, w tym 20 właśnie z Gdańska. Do programu może jednak przystąpić każda zainteresowana szkoła. Wystarczy wypełnić formularz zamieszczony na stronie internetowej www.mamkotanapunkciemleka.pl Udział w programie jest bezpłatny!
Choć mleka i przetworów mlecznych jemy z roku na rok coraz więcej, to daleko nam do średniej europejskiej. Tak twierdzi dietetyczka Dorota Osóbka, absolwentka SGGW Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. - Przeciętny Polak w ciągu roku konsumuje blisko 200 litrów mleka (oczywiście w formie „czystej” oraz przetworów), tymczasem w Unii spożycie oscyluje wokół 370 litrów rocznie. Popularność mleka w grupie wiekowej 8-13 lat niemal nie wzrasta. Z badań prowadzonych w latach 2005-2006 przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że u 55 proc. dziewcząt i 40 proc. chłopców zawartość wapnia w codziennej diecie nie pokrywa nawet 50 proc. normy zapotrzebowania organizmu na ten składnik.
Powszechna tendencja do sięgania po fastfoody, mało wartościowe i kaloryczne przekąski, które są łatwo dostępne dla dzieci, to zmora niejednego rodzica i nauczyciela. Próżno wśród współczesnych trendów i mód szukać mleka. W związku z tym zainaugurowano w Polsce program pod nazwą „Mam kota na punkcie mleka”, który ma na celu zwiększenie świadomości jego pozytywnego oddziaływania na organizm, zwłaszcza w okresie dorastania.
- Twórcom programu, jak powiedziała podczas konferencji Sylwia Samborska, zależy na zachęceniu dzieci do sięgania po produkty mleczne na co dzień. Mają w tym pomóc działania edukacyjne w szkołach, nakierowane na poprawienie wizerunku mleka i wytworzenie swoistej mody na jego picie. Aby osiągnąć jak największą skuteczność, przygotowano materiały dla wszystkich adresatów działań, tj. dzieci, rodziców oraz nauczycieli ze szkół, które zgłoszą swój udział w programie.
Zaplanowany na trzy najbliższe lata ogólnopolski program „Mam kota na punkcie mleka”, to coś więcej niż zwykła kampania reklamowa promująca mleko. Działania opierają się przede wszystkim na odpowiednim połączeniu wartości edukacyjnych i rozrywkowych, a także wykorzystaniu bieżących trendów i mód wśród dzieci. Idąc tym tropem, przygotowano dwie atrakcyjne gry edukacyjne; dla młodszych dzieci jest to gra karciana, a dla starszej grupy – społecznościowa gra online, polegająca na prowadzeniu mlecznej farmy. Przepustką do wygranej będą nie tylko umiejętności strategicznego myślenia, ale również wiedza na temat wartości odżywczych mleka, serów i jogurtów. Edukacji na wesoło posłużą również letnie pikniki aktywizujące rodziny, które będą odbywać się w całej Polsce oraz konkursy z ciekawymi nagrodami. Dopełnieniem elementów rozrywkowych będą broszury edukacyjne dla wszystkich grup odbiorców programu, stworzone przy udziale uznanych ekspertów, oraz platforma internetowa www.mamkotanapunkciemleka.pl. Dodatkowo w ramach programu uruchomiono infolinię. Dzwoniąc pod numer 801 888 886 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, można uzyskać informacje na temat akcji, walorów mleka oraz zasad rejestracji w programie.
Inicjatorem kampanii są Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Akcja potrwa trzy lata i jest finansowana ze środków Unii Europejskiej, Rządu Rzeczpospolitej oraz Funduszu Promocji Mleka.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
- 18/01/2013 15:20 - Pogrzeb Andrzeja Kawy na cmentarzu Srebrzysko - GALERIA
- 17/01/2013 19:14 - 14 tys. zł dla placówek medycznych z aukcji podczas Pomorskiej Nocy Filmowej
- 17/01/2013 11:48 - Zwyczajna codzienność okiem artystki
- 17/01/2013 11:40 - 18 nowych fotoradarów na Pomorzu
- 17/01/2013 09:00 - Prywatna ENERGA 2013: Doradca prywatyzacyjny już w styczniu
- 16/01/2013 21:21 - Czarzasty: Arogancja i pycha władzy to zgubne grzechy
- 16/01/2013 13:08 - Wspomnienie o Andrzeju Kawie
- 16/01/2013 09:26 - Na UG o umowach śmieciowych i wieku emerytalnym
- 15/01/2013 15:18 - Joanna Bogacka zatrzymana w kadrze - GALERIA
- 14/01/2013 20:43 - Koledzy o Andrzeju Kawie: Wspaniały, dobry człowiek