Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ZOO Gdańsk - ogród i fundacja

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
sobota, 13 sierpnia 2022 09:51

Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacji Gdańskie ZOO, którą sąd zarejestrował we wrześniu 2020 roku pod adresem... Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przy ul. Karwieńskiej 3. Dyr. M. Targowski, zarządca nieruchomości i... prezes prywatnej fundacji, której udostępnił adres siedziby, wyjaśnia "Gazecie Gdańskiej": "Pomysł utworzenia Fundacji ZOO Gdańsk powstał za wiedzą i zgodą ś.p. Prezydenta Pawła Adamowicza jako próba stworzenia możliwości i podstaw do rozwoju ZOO Gdańsk - jednostki budżetowej".


Jak informuje dyr. M. Targowski, fundatorem fundacji był będący od lipca 2019 roku na emeryturze były pracownik zoo Stanisław Wilkaniec.
"Moja skromna osoba nie założyła fundacji i nigdy nie byłem inicjatorem jej powstania" - zaznacza dyrektor. I dodaje: "Zostałem poproszony i wybrany jako Przewodniczący/Prezes z oczywistą funkcją na przyszłość "non profit".


Według prezesa, fundacja nie prowadzi na razie żadnej działalności, choć to pilne potrzeby inwestycyjne i remontowe inspirowały jej założenie pod wspólnym dachem, którym dyrektor zarządza i który udostępnił - chyba że nie udostępnił i Fundacja ZOO Gdańsk samowolnie skorzystała z nieuwagi dyrektora i... błyskotliwości prezesa? Stąd "zastanowienie się jak można wesprzeć działalność ogrodu w oparciu o środki zewnętrzne, niezależnie od planowanych dotacji z budżetu gminy". Powód tych rozterek oczywisty: szczupłość dotacji inwestycyjnych i remontowych oraz ograniczone środki na rozwój wykładane z budżetu Gdańska.

alt


Mimo tak silnej inspiracji Fundacja ZOO Gdańsk nie przysparza wciąż dochodu, który uzupełniałby dochód jednostki budżetowej ZOO Gdańsk. Poza adresem w zoo, zarządem i radą fundacji - w jej składzie m.in. radny z ugrupowania prezydent A. Dulkiewicz, Andrzej Stelmasiewicz, fundator fundacji "Wspólnota Gdańska", operatora znaczących miejskich dotacji - fundacja nie ma księgowości, pracowników, struktur administracyjnych, a prezes szczerze oświadcza: "Trudno mi przewidzieć kiedy jakąkolwiek działalność rozpocznie", zapewne nie będą to lata 2022-23.


Zdaniem prezesa, Fundacja ZOO Gdańsk nie zajmuje żadnej siedziby na terenie gdańskiego zoo, bo realnie nie funkcjonuje. Z akt KRS, poz. 2, jako siedzibę Fundacji ZOO Gdańsk prezes Targowski podaje adres dyrektora Targowskiego - ul. Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk.


Z akt sądowych wynika, że rozmiary działalności, w tym gospodarczej, fundacji kierowanej przez dwoje członków dyrekcji Miejskiego Ogrodu Zoologicznego są poważne. Obok działalności edukacyjnej, naukowej i rozwojowej, M. Targowski i E. Salach chcą prowadzić działalność rozrywkową i rekreacyjną, produkować filmy i programy telewizyjne, zająć się sprzedażą detaliczną prowadzoną przez dom sprzedaży wysyłkowej i pozostałą sprzedażą detaliczną poza straganami, targowiskami i sieciami sklepów, w planach też nagrania i działalność wydawnicza.


Dyr. Targowski liczy, że nadejdą takie czasy, gdy sfinalizowanie i rozpoczęcie działalności Fundacji ZOO Gdańsk będzie realnie możliwe. Sugeruje przekształcenie jednostki budżetowej w inną osobę prawną - spółkę prawa handlowego? - co ułatwiłoby relacje komercyjne ogrodu z fundacją.


Joanna Bieganowska z referatu prasowego UM w Gdańsku nie odpowiedział na pytanie czy władze Gdańska wyraziły zgodę na posługiwanie się nazwą miejskiej instytucji przez prywatną fundacje. Nie udzieliła też odpowiedzi na pytanie o czy dyrektor zoo miał zgodę na udostępnienie adresu zoo prezesowi fundacji? Odesłano redakcję do odpowiedzi dyr. Targowskiego, uzupełniając jedynie jego wyjaśnienia informacją, że fundacja nie otrzymała żadnych dotacji z budżetu miasta.

alt


W oświadczeniach majątkowych za lata 2020 i 2021 dyrektor zoo nie ujawnia swojej funkcji w fundacji. Kłopoty z tym obowiązkiem mieli już licznie funkcjonariusze gdańskiego samorządu.


Gdański Ogród Zoologiczny, ZOO Gdańsk, odwiedza rocznie 0,5 mln osób. Płacą za bilety nielicho - 45 zł ze osobę dorosłą. Dotacja z budżetu to ponad 17 mln zł. Pensja dyrektora to 175 tys. zł.

(gg,sm)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież