Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ZOO Gdańsk - ogród i fundacja

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
sobota, 13 sierpnia 2022 09:51

Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacji Gdańskie ZOO, którą sąd zarejestrował we wrześniu 2020 roku pod adresem... Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przy ul. Karwieńskiej 3. Dyr. M. Targowski, zarządca nieruchomości i... prezes prywatnej fundacji, której udostępnił adres siedziby, wyjaśnia "Gazecie Gdańskiej": "Pomysł utworzenia Fundacji ZOO Gdańsk powstał za wiedzą i zgodą ś.p. Prezydenta Pawła Adamowicza jako próba stworzenia możliwości i podstaw do rozwoju ZOO Gdańsk - jednostki budżetowej".


Jak informuje dyr. M. Targowski, fundatorem fundacji był będący od lipca 2019 roku na emeryturze były pracownik zoo Stanisław Wilkaniec.
"Moja skromna osoba nie założyła fundacji i nigdy nie byłem inicjatorem jej powstania" - zaznacza dyrektor. I dodaje: "Zostałem poproszony i wybrany jako Przewodniczący/Prezes z oczywistą funkcją na przyszłość "non profit".


Według prezesa, fundacja nie prowadzi na razie żadnej działalności, choć to pilne potrzeby inwestycyjne i remontowe inspirowały jej założenie pod wspólnym dachem, którym dyrektor zarządza i który udostępnił - chyba że nie udostępnił i Fundacja ZOO Gdańsk samowolnie skorzystała z nieuwagi dyrektora i... błyskotliwości prezesa? Stąd "zastanowienie się jak można wesprzeć działalność ogrodu w oparciu o środki zewnętrzne, niezależnie od planowanych dotacji z budżetu gminy". Powód tych rozterek oczywisty: szczupłość dotacji inwestycyjnych i remontowych oraz ograniczone środki na rozwój wykładane z budżetu Gdańska.

alt


Mimo tak silnej inspiracji Fundacja ZOO Gdańsk nie przysparza wciąż dochodu, który uzupełniałby dochód jednostki budżetowej ZOO Gdańsk. Poza adresem w zoo, zarządem i radą fundacji - w jej składzie m.in. radny z ugrupowania prezydent A. Dulkiewicz, Andrzej Stelmasiewicz, fundator fundacji "Wspólnota Gdańska", operatora znaczących miejskich dotacji - fundacja nie ma księgowości, pracowników, struktur administracyjnych, a prezes szczerze oświadcza: "Trudno mi przewidzieć kiedy jakąkolwiek działalność rozpocznie", zapewne nie będą to lata 2022-23.


Zdaniem prezesa, Fundacja ZOO Gdańsk nie zajmuje żadnej siedziby na terenie gdańskiego zoo, bo realnie nie funkcjonuje. Z akt KRS, poz. 2, jako siedzibę Fundacji ZOO Gdańsk prezes Targowski podaje adres dyrektora Targowskiego - ul. Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk.


Z akt sądowych wynika, że rozmiary działalności, w tym gospodarczej, fundacji kierowanej przez dwoje członków dyrekcji Miejskiego Ogrodu Zoologicznego są poważne. Obok działalności edukacyjnej, naukowej i rozwojowej, M. Targowski i E. Salach chcą prowadzić działalność rozrywkową i rekreacyjną, produkować filmy i programy telewizyjne, zająć się sprzedażą detaliczną prowadzoną przez dom sprzedaży wysyłkowej i pozostałą sprzedażą detaliczną poza straganami, targowiskami i sieciami sklepów, w planach też nagrania i działalność wydawnicza.


Dyr. Targowski liczy, że nadejdą takie czasy, gdy sfinalizowanie i rozpoczęcie działalności Fundacji ZOO Gdańsk będzie realnie możliwe. Sugeruje przekształcenie jednostki budżetowej w inną osobę prawną - spółkę prawa handlowego? - co ułatwiłoby relacje komercyjne ogrodu z fundacją.


Joanna Bieganowska z referatu prasowego UM w Gdańsku nie odpowiedział na pytanie czy władze Gdańska wyraziły zgodę na posługiwanie się nazwą miejskiej instytucji przez prywatną fundacje. Nie udzieliła też odpowiedzi na pytanie o czy dyrektor zoo miał zgodę na udostępnienie adresu zoo prezesowi fundacji? Odesłano redakcję do odpowiedzi dyr. Targowskiego, uzupełniając jedynie jego wyjaśnienia informacją, że fundacja nie otrzymała żadnych dotacji z budżetu miasta.

alt


W oświadczeniach majątkowych za lata 2020 i 2021 dyrektor zoo nie ujawnia swojej funkcji w fundacji. Kłopoty z tym obowiązkiem mieli już licznie funkcjonariusze gdańskiego samorządu.


Gdański Ogród Zoologiczny, ZOO Gdańsk, odwiedza rocznie 0,5 mln osób. Płacą za bilety nielicho - 45 zł ze osobę dorosłą. Dotacja z budżetu to ponad 17 mln zł. Pensja dyrektora to 175 tys. zł.

(gg,sm)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież