Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 10 sierpnia 2022 13:17

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa stanowi motto Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. 20 sierpnia 1912 roku  w Sopocie, a więc przed 110 laty z inicjatywy Polaków, działaczy Ruchu Młodokaszubskiego, ruchu patriotycznego, powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.


Towarzystwo na terenach polskich działało od 1867 roku. Pierwsze założono we Lwowie, już w trzy lata po upadku Powstania Stoczniowego. Ideę przynależności propagował w Polsce Kościół Katolicki. Przynależność do Towarzystwa była zaszczytem i dumą. Członkowie składali przysięgę na sztandar. Na członkach spoczywało poczucie służby wobec państwa. Towarzystwo na terenie Wolnego Miasta Gdańska podtrzymywało polskiego ducha patriotycznego. Przypomnę że z jego składu powołano Klub Sportowy „Gedania”.

alt


Najaktywniejszą działaczką „Sokoła” w Wolnym Mieście Gdańsku była sopocianka Izabella Stern z domu Roth. Patriotka, zawodniczka uprawiająca gimnastykę, wioślarstwo i lekkoatletykę, zdobywczyni wielu medali dla Polski. W okresie międzywojennym na terenie Wolnego Miasta Gdańska pełniła funkcję naczelniczki I dzielnicy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, była też sędzią gimnastycznym. Wraz z bratem Gustawem Roth-Kowalewskim i matką Walentyną Kurpisz-Roth do wybuchu drugiej wojny światowej przechowywali sztandar Sopockiego Towarzystwa „Sokół”, który dziś zobaczyć można w sopockim kościele p.w. NMP Gwiazda Morza.

alt


W 110 rocznicę powstania „Sokoła” w Sopocie odbędzie się w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w niedzielę 21 sierpnia o godz. 12.00 uroczysta msza święta, a w poniedziałek 22 sierpnia o godz. 19.00 koncert sezonowy poświęcony powstaniu Towarzystwa w Sopocie.

Stan.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież