Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...

Ocena użytkowników: / 48
SłabyŚwietny 
środa, 03 sierpnia 2022 16:02

Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy Kapitałowej GPEC, zaliczyła w Gdańsku kolejny dobry rok. Zasiadanie w organie nadzorczym przedstawicieli Gdańska też jest (dla nich) owocne. Można za to zainkasować 113 tysięcy złotych, trzynaście razy więcej niż burmistrz Lipska.


Ponad 10 mln euro wpłacą wnet gdańszczanie do komunalnej kasy saksońskiego Lipska za ogrzewanie mieszkań i wody w ub.r. Za 2021 r. Spółka GPEC osiągnęła zysk netto 62 390 tys. zł (z odpisem na kapitał zapasowy 65,3 mln zł). Zysk netto był o 600 tys. zł wyższy od planowanego. Wynik finansowy jest też wyższy o 6 mln zł od tego z roku 2020. Pomimo warunków pandemicznych i stosunkowo łagodnej zimy Zarząd Grupy GPEC, którego większościowym właścicielem jest komunalny holding z Lipska (Saksonia), zrealizował postawiony mu cel i wypracował po raz kolejny wielomilionowy zysk.


Komunalna spółka z o.o. Leipziger Stadtwerke, właścicielka 82,86 proc. udziałów w GPEC, otrzyma więc ok. 10,1 mln euro jako dywidenda z dochodu za rok 2021. Do kasy Gdańska (gmina ma 17,14 proc. udziałów) wpłynie ok. 10,7 mln złotych. To pięć razy mniej niż zyskają mieszkańcy Lipska. Takie są skutki wyprzedaży komunalnego mienia i podstawowych usług dla mieszkańców.


Zysk jest pewny i stabilny. Sprzedaż ciepła to „samograj”, bo kto by chciał kąpać się w zimnej wodzie i siedzieć przy zimnych kaloryferach? Odkręcając kurek z ciepłą wodą i zawór termostatu przy grzejniku mieszkańcy Gdańska sponsorują bilety na baseny i komunikację miejską w Lipsku, Handball-Club Leipzig, FC Lokomotive Leipzig i Red Bull Arenę w tym mieście. Od 2004 r. lipsko-gdańska Grupa Kapitałowa GPEC wyrosła na najpoważniejszego gracza na pomorskim rynku ciepła. W Gdańsku, Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Pelplinie spółka Stadtwerke Leipzig zaopatruje w ciepło więcej osób niż nad Pleiße i Elsterą.


Przypomnijmy, że Niemcy kupili GPEC przed 18 laty od gminy Gdańsk za skwapliwą zgodą jej władz za 183,3 mln zł, czyli za równowartość 38,2 mln euro (wg kursu walut z kwietnia 2004 r.). To raptem ich niespełna czteroletnia dywidenda. Przed transakcją z kredytu z Banku Światowego Miasto Gdańsk zmodernizowało ciepłociągi.

alt


Od tego czasu Gdańszczanie co roku zasilą komunalne usługi w Lipsku, rządzonym przez socjaldemokratę, nadburmistrza Burkharda Junga (SPD), Kwoty oscylującą od 9 do 12 mln euro. I tak np. udziałowcy GPEC z komunalnej Stadtwerke Leipzig GmbH, części komunalnego holdingu Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH, odprowadzili w 2019 r. do lipskiej kasy przelew za 2018 r. 10,53 mln euro, w 2017 r. zysk, a w ślad za tym i dywidenda (blisko 12 mln euro) był jeszcze wyższy. Rok 2019 był dla saksońsko-gdańskiej spółki nieco mniej udany, ale i tak w 2020 roku dywidenda sięgnęła 10 milionów euro.


Niemieccy właściciele gdańskiego ciepła mogą być zadowoleni z pracy zarządu spółki w składzie dwuosobowym: Marcin Lewandowski i Anna Jakób. Pobrali oni za efektywną pracę na rzecz koncernu w ub. roku w sumie 1,6 mln zł. To o 310 tys. zł więcej niż rok wcześniej.


Koszt utrzymania członków Rady Nadzorczej GPEC wzrósł z 271 tys. zł w 2020 r. do 326 tys. zł w 2021 r., a napędzili go przedstawiciele Miasta Gdańska. Ich niemieccy koledzy zadowalają się bowiem w Gdańsku skromnymi dietami, zarabiają w lipskiej ciepłowni po ok. 25 tys. euro (Karsten Rogall). Burmistrz Jung za zasiadanie w radzie nadzorczej niemieckiego holdingu LVV, generującego rocznie 4 mld euro przychodów otrzymywał (rocznie) za fatygę 1850 euro diety na przejazdy (sic!). Wiceprzewodniczący rady Rafał Mańkus, prezes gdańskiego stadionu, czyli Zarządu Arena Gdańsk (do 2018 r. wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku), wykazał się dochodem w nadzorowaniu GPEC 113,5 tys. zł (24,1 tys. euro). Na zbliżonym poziomie kształtuje się wynagrodzenie Iwony Bierut, dyrektor w UM w Gdańsku, która przygotowywała swego czasu GPEC do sprzedaży Saksończykom. Rada Nadzorcza pracowała w ub.r. pod przewodem znającego gdańskie realia, doświadczonego przedstawiciela strony niemieckiej Karstena Rogalli. Rafał Mańkus był jej wiceprzewodniczącym. Obok dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej, korzystającej z owoców swojej urzędniczej zapobiegliwości sprzed dwóch dekad, zasiadali André Kießling, Volkmar Müller, Maik Piehler i Andrzej Popławski, jako przedstawiciel pracowników.


GPEC zasila się kredytami. W czerwcu 2021 r. spółka podpisała umowę kredytową z Bankiem BNP Paribas na 130 mln zł do marca 2023 r., a w październiku ub.r. Spółka podpisała umowę kredytową z PKO BP na 80 mln PLN. Spłata kredytu zakończy się we wrześniu 2026 r.


Są i plany. Grupa GPEC będzie kontynuować przejście z węgla na gaz i rozproszenie wytwarzania z naciskiem na rozwój zdecentralizowanej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież