Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...

Ocena użytkowników: / 47
SłabyŚwietny 
środa, 03 sierpnia 2022 16:02

Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy Kapitałowej GPEC, zaliczyła w Gdańsku kolejny dobry rok. Zasiadanie w organie nadzorczym przedstawicieli Gdańska też jest (dla nich) owocne. Można za to zainkasować 113 tysięcy złotych, trzynaście razy więcej niż burmistrz Lipska.


Ponad 10 mln euro wpłacą wnet gdańszczanie do komunalnej kasy saksońskiego Lipska za ogrzewanie mieszkań i wody w ub.r. Za 2021 r. Spółka GPEC osiągnęła zysk netto 62 390 tys. zł (z odpisem na kapitał zapasowy 65,3 mln zł). Zysk netto był o 600 tys. zł wyższy od planowanego. Wynik finansowy jest też wyższy o 6 mln zł od tego z roku 2020. Pomimo warunków pandemicznych i stosunkowo łagodnej zimy Zarząd Grupy GPEC, którego większościowym właścicielem jest komunalny holding z Lipska (Saksonia), zrealizował postawiony mu cel i wypracował po raz kolejny wielomilionowy zysk.


Komunalna spółka z o.o. Leipziger Stadtwerke, właścicielka 82,86 proc. udziałów w GPEC, otrzyma więc ok. 10,1 mln euro jako dywidenda z dochodu za rok 2021. Do kasy Gdańska (gmina ma 17,14 proc. udziałów) wpłynie ok. 10,7 mln złotych. To pięć razy mniej niż zyskają mieszkańcy Lipska. Takie są skutki wyprzedaży komunalnego mienia i podstawowych usług dla mieszkańców.


Zysk jest pewny i stabilny. Sprzedaż ciepła to „samograj”, bo kto by chciał kąpać się w zimnej wodzie i siedzieć przy zimnych kaloryferach? Odkręcając kurek z ciepłą wodą i zawór termostatu przy grzejniku mieszkańcy Gdańska sponsorują bilety na baseny i komunikację miejską w Lipsku, Handball-Club Leipzig, FC Lokomotive Leipzig i Red Bull Arenę w tym mieście. Od 2004 r. lipsko-gdańska Grupa Kapitałowa GPEC wyrosła na najpoważniejszego gracza na pomorskim rynku ciepła. W Gdańsku, Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Pelplinie spółka Stadtwerke Leipzig zaopatruje w ciepło więcej osób niż nad Pleiße i Elsterą.


Przypomnijmy, że Niemcy kupili GPEC przed 18 laty od gminy Gdańsk za skwapliwą zgodą jej władz za 183,3 mln zł, czyli za równowartość 38,2 mln euro (wg kursu walut z kwietnia 2004 r.). To raptem ich niespełna czteroletnia dywidenda. Przed transakcją z kredytu z Banku Światowego Miasto Gdańsk zmodernizowało ciepłociągi.

alt


Od tego czasu Gdańszczanie co roku zasilą komunalne usługi w Lipsku, rządzonym przez socjaldemokratę, nadburmistrza Burkharda Junga (SPD), Kwoty oscylującą od 9 do 12 mln euro. I tak np. udziałowcy GPEC z komunalnej Stadtwerke Leipzig GmbH, części komunalnego holdingu Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH, odprowadzili w 2019 r. do lipskiej kasy przelew za 2018 r. 10,53 mln euro, w 2017 r. zysk, a w ślad za tym i dywidenda (blisko 12 mln euro) był jeszcze wyższy. Rok 2019 był dla saksońsko-gdańskiej spółki nieco mniej udany, ale i tak w 2020 roku dywidenda sięgnęła 10 milionów euro.


Niemieccy właściciele gdańskiego ciepła mogą być zadowoleni z pracy zarządu spółki w składzie dwuosobowym: Marcin Lewandowski i Anna Jakób. Pobrali oni za efektywną pracę na rzecz koncernu w ub. roku w sumie 1,6 mln zł. To o 310 tys. zł więcej niż rok wcześniej.


Koszt utrzymania członków Rady Nadzorczej GPEC wzrósł z 271 tys. zł w 2020 r. do 326 tys. zł w 2021 r., a napędzili go przedstawiciele Miasta Gdańska. Ich niemieccy koledzy zadowalają się bowiem w Gdańsku skromnymi dietami, zarabiają w lipskiej ciepłowni po ok. 25 tys. euro (Karsten Rogall). Burmistrz Jung za zasiadanie w radzie nadzorczej niemieckiego holdingu LVV, generującego rocznie 4 mld euro przychodów otrzymywał (rocznie) za fatygę 1850 euro diety na przejazdy (sic!). Wiceprzewodniczący rady Rafał Mańkus, prezes gdańskiego stadionu, czyli Zarządu Arena Gdańsk (do 2018 r. wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku), wykazał się dochodem w nadzorowaniu GPEC 113,5 tys. zł (24,1 tys. euro). Na zbliżonym poziomie kształtuje się wynagrodzenie Iwony Bierut, dyrektor w UM w Gdańsku, która przygotowywała swego czasu GPEC do sprzedaży Saksończykom. Rada Nadzorcza pracowała w ub.r. pod przewodem znającego gdańskie realia, doświadczonego przedstawiciela strony niemieckiej Karstena Rogalli. Rafał Mańkus był jej wiceprzewodniczącym. Obok dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej, korzystającej z owoców swojej urzędniczej zapobiegliwości sprzed dwóch dekad, zasiadali André Kießling, Volkmar Müller, Maik Piehler i Andrzej Popławski, jako przedstawiciel pracowników.


GPEC zasila się kredytami. W czerwcu 2021 r. spółka podpisała umowę kredytową z Bankiem BNP Paribas na 130 mln zł do marca 2023 r., a w październiku ub.r. Spółka podpisała umowę kredytową z PKO BP na 80 mln PLN. Spłata kredytu zakończy się we wrześniu 2026 r.


Są i plany. Grupa GPEC będzie kontynuować przejście z węgla na gaz i rozproszenie wytwarzania z naciskiem na rozwój zdecentralizowanej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież