Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zegarek ministra Nowaka zatrzymał jego polityczną karierę

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
piątek, 15 listopada 2013 15:25

altMinister transportu, gospodarki morskiej i budownictwa Sławomir Nowak, lider pomorskiej Platformy Obywatelskiej  złożył dymisję po tym, jak warszawska prokuratura skierowała wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego ministrowi.


- Uchylenie immunitetu jest niezbędne, abyśmy mogli dalej procedować i ewentualnie przedstawić posłowi zarzuty. Chodzi o niewykazanie przez posła w kolejno składanych oświadczeniach majątkowych składnika mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł, tj. o niewykazanie zegarka renomowanej firmy - poinformowała Katarzyna Calów-Jaszewska, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Utrzymuje się duszna atmosfera wokół pochodzącego z Gdańska ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, lidera pomorskiej Platformy, w przeszłości członka zarządu Radia Gdańsk, uważanego za „młodego wilka” PO i faworyta premiera Donalda Tuska.
Po tym jak błysnął on nad mankietem luksusowym zegarkiem Urząd Kontroli Skarbowej w Gdańsku i CBA zajęła się prześwietleniem czasomierza.
Gdy tygodnik „Wprost”  namierzył  jeden z zegarków minister Nowak tłumaczył, że „pożyczył” go od kolegi-biznesmena, a nie prezent. O innym chronometrze zaś mówił minister, że to prezent od rodziny. Ten zaś i jeśli już, jest darowizną, od której nie ma co prawda podatku, (najbliższa rodzina to pierwsza grupa podatkowa), ale należy złożyć fiskusowi deklarację o darowiźnie. Nowak w pierwszej wersji nie wpisał zegarka do oświadczenia majątkowego, które musiał złożyć w Kancelarii Premiera jako minister transportu. Zegarek pojawił się zaś w oświadczeniu złożonym w Sejmie. Każdy z posłów i ministrów jest zobowiązany do ujawnienia dóbr o wartość przekraczających 10 tys. zł.


Trwa postępowanie   w sprawie podejrzenia o złożenie przez Nowaka fałszywego oświadczenia majątkowego. Śledczy badają, dlaczego minister nie umieścił w oświadczeniu za 2011 rok informacji o zegarku Ulysse Nardin. Nowak tłumaczył, że zapomniał. Sprawą oświadczenia w maju ub. r. interesował się "Super Express", a wiosną  tego roku do zegarkowej sprawy wrócił  „Wprost”.


Z dwóch opinii biegłego wynikało, że zegarek Nowaka jest wart minimum 17 tys. zł.  Prokuratura Okręgowa w Warszawie sformułowała więc wniosek o uchylenie immunitetu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi.  Inny z zegarków noszonych przez ministra okazał się chińską podróbką wartą około 600 zł.


Śledztwo w sprawie podejrzenia podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym ministra Nowaka wszczęto w maju. Za składanie fałszywych oświadczeń grozi maksymalnie do trzech lat więzienia.


Sławomir Nowak, były już minister, pozostaje szefem pomorskiej PO. Wygrał wybory przed dwoma tygodniami - sam ze sobą, był bowiem jedynym kandydatem, którego nie poparło jedynie 18 z 361 głosujących.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież