Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tajna cena wody poniżej inflacji?

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 listopada 2013 19:35

- Podwyżka cena wody w 2014 r. będzie to na pewno poniżej poziomu inflacji. A inflacja za miniony rok była na poziomie dwóch procent – zapewniał na antenie Radia Gdańsk Maciej Lisicki, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za politykę komunalną.


Wiceprezydent Lisicki skorzystał z okazji by polemizować z twierdzeniem o utajnieniu negocjacji cen wody i odprowadzeniu ścieków, gdyż, jak mówi, skala podwyżek i nowe ceny są podawane do publicznej wiadomości.


Nie zmienia to faktu, że proces decyzyjny i np. wniosek taryfowy monopolisty na rynku wody, czyli Saur Neptun Gdańsk jest strzeżoną tajemnicą. SAUR Neptun Gdańsk przesłał prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi nowe taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków. To co dotyczy każdego gdańszczanina, który ma kran z wodą nie będzie omawiane przez Radę Miasta, która co prawda może odrzucić taryfy opłat, ale tylko w przypadku, gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na cenę wody.


Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jasno określa zasady zatwierdzania taryf oraz rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę w rozdziale 5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) sprawdza, czy taryfy i plan zostały opracowane zgodnie z przepisami ustawy, i weryfikuje koszty, pod względem celowości ich ponoszenia.
- Nie mamy wątpliwości, że prezydent Gdańska, mający odpowiednie umocowanie, powinien dołożyć wszelkich starań, by gdańszczanie nie przepłacali za wodę. Nie jest przecież zatrudniony w spółce francuskiej SNG, z zadaniem dbania o jej interesy.  Prezydent ma za to uprawnienia i odpowiedni aparat by zbadać celowość kosztów ponoszonych przez dostarczającą wodę spółkę, które znajdują odbicie w cenach wody i skontrolować przepływy finansowe – uważa Marek Formela, lider gdańskiego SLD.  


Po publikacjach Gazety Gdańskiej na temat cen wody otrzymaliśmy korespondencję zawierająca szereg, jak się wydaje ważnych, informacji dotyczących sytuacji i przepływów finansowych w spółce SNG.
Część tych informacji obejmująca m.in. zestawienie kosztów usług zewnętrznych świadczonych na rzecz SNG przez spółki francuskiego udziałowca  gdańskiego wodociągu, może wymagać starannego sprawdzenia, zwłaszcza w trakcie procedury negocjacji taryf wodno-ściekowych.
Ponieważ ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków czyni prezydenta odpowiedzialnym za sprawdzenie i weryfikację kosztów dołączony do przekazanej nam korespondencji wykaz powinien trafić do przedstawicieli gminy Gdańsk w Radzie Nadzorczej SNG.  Czy tak się stanie – czas pokaże. Będzie on przedmiotem analizy komisji rewizyjnej Rady Miasta Gdańska.
- Otrzymałem korespondencję na temat SNG za pośrednictwem Gazety Gdańskiej. Wstępna analiza jej treści wskazuje, że zawiera ona twierdzenia godne uwagi. Dla komisji rewizyjnej to interesujący temat. Nie wykluczone więc, że komisja się tym zajmie – powiedział nad radny Grzegorz Strzelczyk (PiS), przewodniczący komisji rewizyjnej RMG. 


alt


Z kolei w czwartkowej „Rozmowie kontrolowanej” na antenie Radia Gdańsk wiceprezydent Lisicki odpowiadając na pytanie prowadzącej Agnieszki Michajłow o podwyżki w przyszłym roku zdradził, iż gdańszczan czekają „wszystkie podwyżki o charakterze podatków miejskich w oparciu o wskaźnik inflacyjny Ministerstwa Finansów i będą to są podwyżki rzędu kilku groszy”.  Pytany o skalę podwyżki cen wody Maciej Lisicki wyjawił, iż jesteśmy przed rozstrzygnięciem nowej ceny wody.
- Podczas negocjacji, wygląda na to, że będzie to skala pomijalna, a może żadna. Będzie to na pewno poniżej poziomu inflacji. A inflacja za miniony rok była na poziomie dwóch procent – z optymizmem informował gdański włodarz.


Przy okazji zaprzeczył, by kwoty podwyżek były utrzymywane w tajemnicy.   
- Zapewniam, że od siedmiu lat, jak jestem wiceprezydentem ds. komunalnych, zawsze publicznie mówię, jaka podwyżka będzie w przyszłym roku. Było piętnaście procent, mówiłem, że będzie piętnaście procent, udawało się czasem dwanaście - przekonywał radiosłuchaczy Lisicki. 


Proces negocjacji pozostaje jednak tajemnicą, a zdaniem magistratu negocjacje cen wody to „prywatna sprawa”.
- Wniosek taryfowy, który SNG przesłało Prezydentowi Miasta Gdańska nie jest na obecnym etapie postępowania dokumentem końcowym i oficjalnym, lecz stanowi dokument prywatny, inicjujący procedurę zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki – czytamy w piśmie przekazanym nam na początku listopada przez Antoniego Pawlaka, rzecznika prezydenta Gdańska.


Jest i nuta optymizmu.
- Okres wielkich podwyżek mieliśmy za sobą – cieszył się wiceprezydent.


Opozycja idzie dalej i czeka na obniżenie ceny wody.
- Czas by cena wody spadła, gdy pomniejszone zostaną niebotyczne wynagrodzenia zarządu SNG i rady nadzorczej, wkomponowane w rachunki, które muszą opłacać gdańszczanie – apeluje Marek Formela.
Maciej Lisicki jednak asekuracyjnie zapowiedział większe podwyżki w roku 2017 i być może w 2018 i w 2019, gdy będą realizowane „kolejne projekty”.  


W ubiegłym roku francuski właściciel gdańskiej wody (51 proc. akcji) odnotował zysk w niebagatelnej kwocie 25,05 mln zł. Po odprowadzeniu podatku pozostało, netto, do podziału miedzy udziałowców 19 982 241 zł. Do Saur International popłynęła dywidenda – 9 936 375 zł. Miasto Gdańsk zadowoliło się kwotą  9 546 713 zł.


Ujawnienia kontraktu łączącego gminę Gdańsk z SNG, zawiązanego w 1992 r. na 30 lat domaga się gdański SLD. Również radny Grzegorz Strzelczyk nalega na jego ujawnienie. Najpewniej w najbliższą środę kontrakt zostanie mu ujawniony, jako przewodniczącemu komisji rewizyjnej RMG.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież