Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Władza nie trwa wiecznie...

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 maja 2013 15:44

Spotkanie działaczy organizacji związkowych z liderem SLD Leszkiem Millerem oraz  OPZZ Janem Guzem odbyło się 20 maja w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Poprowadził je były poseł, szef gdyńskiej SLD Andrzej Różański. Związkowcy mieli okazję przedstawić swoje różne problemy życiowe.Jan Gumiński, były przewodniczący związków zawodowych w Stoczni Gdynia powiedział, że ostatnio aż 5 tys. stoczniowców  poszło na bruk. Pracownicze umowy śmieciowe są skandaliczne, nawet nie ma się z kim procesować, bo prokuratury i sądy nie są niezawisłe. Marszałek Sejmu odkłada do szuflady ustawy przygotowane przez SLD. Gumiński skrytykował również Otwarte Fundusze Emerytalne, jednocześnie apelując do posłów SLD o złożenie stosownej poprawki umożliwiającej dobrowolność przystępowania do funduszy emerytalnych. Krytycznie ocenił także podjętą przez władze Gdyni ustawę o odbiorze odpadów komunalnych, niewłaściwą prywatyzację strategicznych dla kraju dużych zakładów pracy oraz próbę przeforsowania przez PO ustawy krzywdzącej działkowców. - Tak dalej być nie może, to trzeba radykalnie przeciąć! - zakończył swoją wypowiedź  Guliński.


altMieczysław Kamiński z Polskiego Związku Działkowców zaapelował do związkowców OPZZ, aby włączyli się do manifestacji w sprawie próby likwidacji działek ogrodniczych. Duża manifestacja ma się odbyć 5 czerwca o godzinie 11.00 przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.


Elżbieta Lach reprezentująca młode pokolenie zapytała retorycznie, jak ma egzystować w ramach samozatrudnienia się, gdy już od samego początku trzeba ponosić comiesięczne obciążenia finansowe w wysokości co najmniej 500 zł, kiedy jeszcze nie ma wpływów? Czy jest jakiś sposób, aby temu zaradzić?


alt


Teresa Kozicka zaapelowała, aby jak najszybciej zmienić ustawę wyborczą do władz lokalnych, aby sprawowanie władzy było maksymalnie dwu kadencyjne. Nie mogą prezydenci trzech sąsiednich miast Gdyni, Sopotu i Gdańska rządzić wiecznie.


Andrzej Kwiatkowski ze związków zawodowych warsztatów kolejowych w Gdyni powiedział, że celowo oszukuje się statystki w przewozach pasażerskich, aby w następstwie je zlikwidować.


Krystyna Kornatowska ze Stoczni Remontowej Nauta spytała osoby będące przy władzy, co rząd zamierza dalej zrobić ze stoczniami? Bo przywożeni są w teczkach z Warszawy ludzie nie znający się na tej dziedzinie gospodarki i oni obejmują kierownicze stanowiska w stoczniach, doprowadzając je do likwidacji. Zaapelowała, aby związki zawodowe konsolidowały się, bo rząd co chce robi z pracownikami.  


altAndrzej Skorulski wiceprzewodniczący Pomorskiej Rady Wojewódzkiej OPZZ powiedział: - Aż 15 proc. pracodawców chce zwalniać pracowników. Mamy pierwsze miejsce w Europie pod względem zatrudnionych na umowach śmieciowych. O godziwą pracę trzeba dzisiaj walczyć. Obecne rządy PO z dialogu społecznego uczyniły farsę. Trzeba z innymi partnerami zawierać sojusze, aby rozwiązywać problemy społeczne. Skorulski powiedział też, że w Polsce mimo przynależności do Unii Europejskiej, nie jest ratyfikowana Karta Praw Podstawowych. Składka związkowa jest podwójnie opodatkowana, a pracodawców tylko jednokrotnie. Układy Zbiorowe nie funkcjonują. Obecnie jest wyzysk pracownika, jak za czasów średniowiecza.


altRoman Richert, ze związków zawodowych pracowników wojska powiedział, że Gdynia była miastem stoczniowym. Trzeba zrobić wszystko, aby zrewolucjonizować aktualny stan i powrócić do budowy statków i okrętów. Aby również sztab Marynarki Wojennej był w Gdyni, a nie w Warszawie. Pracownicy powinni mieć zawarte umowy stałe, bo muszą mieć pewność pracy. Z kolei Wojciech Ciesielski zaapelował, aby Lewica skonsolidowała swoje szeregi przed najbliższymi wyborami samorządowymi, a także do Sejmu i Senatu.


alt


Jerzy Śnieg, przewodniczący pomorskiej SLD podał aktualny stan bezrobocia w województwie pomorskim wynoszący 120 tys. osób zarejestrowanych. Ponad 80 proc. bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku. Około 12 proc. pracujących nie jest w stanie opłacić comiesięcznych świadczeń. W Polsce rośnie ubóstwo. PO przeforsowało ustawę o wydłużeniu okresu pracy, dla mężczyzn o 2 lata, ale dla kobiet aż o 7 lat. Tą ustawę po zmianie rządu wrzuci się do kosza. SLD podobne spotkania będzie organizowało w innych miastach i gminach województwa pomorskiego. 


alt


Jan Guz, przewodniczący Rady Krajowej OPZZ podziękował za zaproszenie na spotkanie, stwierdzając, że jak nie ma pracy, to rodzą się patologie. Ale dziwi się temu, że pracownicy oddają swoje miejsca pracy, swoje zakłady pracy bez walki. - W Polsce jest 5 mln osób bezrobotnych i rząd nie ma propozycji jak temu zaradzić. Dlatego w Gdańsku doszło do spotkania szefów trzech związków zawodowych, aby konsolidować siły. Mamy jeden cel, zjednoczyć się, bo jesteśmy zagrożeni bezrobociem i ubóstwem. Próbujemy w ramach Komisji Trójstronnej rozmawiać z rządem i pracodawcami, ale oni nie zgadzają się aby te rozmowy były na żywo transmitowane w telewizji. A my negocjujemy m.in. waloryzację emerytur i płacy minimalnej. Jeśli teraz przegłosuje się elastyczność godzin pracy, to będzie koniec z rodziną. Takiego samego zdania jest SLD. Dlatego uważamy, że z tą partią OPZZ chce współpracować celem poprawy życia polskich obywateli - stwierdził Jan Guz.


alt


Leszek Miller, szef SLD powiedział, że skoro mamy się konsolidować, to głównie na podobnej płaszczyźnie programowej. To zostanie ustalone na Kongresie Lewicy 16 czerwca w Warszawie. Miller przypomniał, jakie partie jak głosowały w Sejmie za różnymi ustawami. Jak szły na rękę pracodawcom, kosztem pracowników. Przyznał, że gdyby miał obecną wiedzę i doświadczenie, również jako premier inaczej by głosował w niektórych sprawach. Obecnie SLD opowiada się za dobrowolnością przystąpienia do OFE lub za jego likwidacją. Co do wyboru jednej z czterech projektów ustawy działkowej, to SLD udało się przegłosować, aby prowadził ten temat w Sejmie przedstawiciel PiS, a nie PO. Dla 4 mln działkowców i 5 tys. ogrodów działkowych jest to istotna sprawa, co się z nimi dalej stanie. Miller opowiedział się za dwu kadencyjnością, podobnie jak obowiązuje ona prezydenta RP. Zapowiedział, że jak SLD wróci do rządu, to wrócą do ustawy emerytalnej, forsując swój projekt, tj. 40 lat pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet będzie upoważniało do przejścia na emeryturę.


Miller powiedział, że wraz z Janem Guzem z OPZZ wędrują teraz po Polsce, aby wsłuchać się w to, co ludzi boli. A większość społeczeństwa boi się przyszłości, bo już 800 tys. dzieci nie dojada, milion osób nie płaci czynszu i innych zobowiązań, a 2,4 mln jest na bezrobociu. Na to nie można patrzeć spokojnie. Aby zmienić politykę, trzeba zmienić władzę w Sejmie, Senacie i samorządzie. Na szczęście władza nie trwa wiecznie. O wybranych zadecydują wyborcy.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież