Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarcie nowych obiektów Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 22 maja 2013 16:22

Po 20 latach rozbudowy doszło do otwarcia dwóch obiektów Pomorskiego Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.


Dwa nowe budynki mają łączną powierzchnię ponad 11,5 tys. mkw. W budynku nr 8, o 10 salach i łącznej powierzchni użytkowej 5998 mkw. znajdują się centralna sterylizatornia, oddziały intensywnej terapii dla dzieci i dorosłych oraz dwa bloki operacyjne. W drugim (tzw. budynek KS, powierzchnia użytkowa 5561 mkw.) umieszczono laboratorium histologii i cytologii, pracownie endoskopowe i gastroenterologiczne dla dzieci i dorosłych, oddziały ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ogólnej.


alt


Łącznie w obu obiektach znajduje się 140 łóżek. W salach operacyjnych planuje się wykonywanie ok. 11,5 tys. zabiegów chirurgicznych rocznie.
Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa pomorskiego. Wartość robót budowlanych wyniosła łącznie około 104 mln zł, natomiast wartość sprzętu i aparatury medycznej  niemal 69,5 mln zł.


altPodczas uroczystego otwarcia nowych obiektów szpitala marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział: -  Koncepcja budowy Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku powstała w 1994 roku, po doświadczeniach związanych z masowymi katastrofami, do których doszło w Gdańsku, jak pożar hali Stoczni Gdańskiej, czy zawalenie się wieżowca w wyniku wybuchu gazu. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika przyjął wówczas najwięcej poszkodowanych. Analiza tych tragedii pokazała, że w województwie gdańskim nie ma szpitala, który spełniałby warunki do kompleksowego udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom z wielonarządowymi urazami, jakie najczęściej występują w czasie wypadków masowych. Wpływ na decyzję o budowie centrum traumatologicznego na bazie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku miała również bliska lokalizacja portu lotniczego, rafinerii i kilku stoczni. Wraz z decyzją o konieczności budowy centrum traumatologicznego, podjęto działania o jego wpisanie na tzw. listę inwestycji centralnych. Doszło do tego w roku 1997. Z dniem 1 stycznia 1999 r. realizację zadanie „Budowa Centrum Traumatologii w Gdańsku” przejął nowo utworzony samorząd województwa pomorskiego.


altMarszałek podziękował dotychczasowym dyrektorom szpitala, że z determinacją ten obiekt budowali. A nie jest łatwo leczyć ludzi i jednocześnie prowadzić taką inwestycję. Struk podziękował też białemu personelowi, a także radnym województwa pomorskiego za przekazanie w ostatnim okresie 100 mln zł na budowę dwóch obiektów i 27 mln na ich wyposażenie. Struk trafnie zauważył, że brakuje parkinu na samochody przy tak dużej placówce medycznej.


altWicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, której podlega pomorska służba zdrowia, powiedziała: – Będziemy chcieli jeszcze w tym roku przekształcić ten szpital w spółkę. Jest możliwość odzyskania kilku milionów z budżetu państwa. Liczę tutaj na dyrektora Kostrzewę, że wszystko uda mu się tutaj ogarnąć i w ramach spółki uda mu się również od NFZ pozyskać stosowne pieniądze. Ten szpital jest na mapie Pomorza bardzo ważną placówką medyczną. Jako spółka, szpital będzie mógł szybciej uruchomić swoje odziały lecznicze. To co dostrzegam, to wzrasta poczucie odpowiedzialności pracowników służby zdrowia za miejsce pracy. Te spółki, które udało nam się utworzyć, to widzę że personel jest w nich zadowolony.


altDariusz Kostrzewa, dyrektor nowej placówki: - Ten szpital jest bardzo potrzebny Pomorzu. Zainstalowany sprzęt w salach operacyjnych jest światowego standardu. Tutaj, do tej placówki sprowadzamy personel ze szpitala kolejowego. Trzeba też będzie dokonać zmian, co do obsługi stołu operacyjnego. Będziemy zatrudniać pracowników w zależności od potrzeb i do wielkości kontraktu z płatnikiem. Ale już wiemy, że musimy zwiększyć stan zatrudnienia do obsługi nowej aparatury.


alt


Jerzy Buczkowski, specjalista anestezjolog: - Mamy światowej klasy aparaturę, która może zastąpić oddech u pacjenta. Ona gwarantuje całkowite przejęcie tej funkcji u dziecka. Najbliższy taki oddział jest na Polankach. Tutaj u nas można wykonywać długie przewlekłe operacje u dzieci. Po operacji trafiają pacjenci na oddział intensywnej terapii. Jest to ośrodek do którego dzieci przyjeżdżają po różnego rodzaju wypadkach. Także po ciężkich poparzeniach, jak również noworodki z sepsą czy ciężkimi obrażeniami.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież