Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Gdańsku śmieci dla bogaczy?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 lipca 2012 17:58

altWywiad radiowy wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego wywołał małą burzę. Idzie o politykę śmieciową. Nie tyle o nadającą się na śmietnik politykę komunalna, co o opłaty za wywóz śmieci.-  Ja tylko powiem, że ustawa przewiduje, iż jest możliwość naliczania opłat od gospodarstwa domowego, od ilości osób, od ilości zużytej wody i od powierzchni mieszkania. W Gdańsku skłaniamy się ku rozwiązaniu temu ostatniemu, czyli chcielibyśmy obliczać na podstawie powierzchni mieszkania. W większych mieszkaniach mieszkają bogaci ludzie. Natomiast bogaci ludzie produkują więcej śmieci. To jest stwierdzone. Więc jeżeli wprowadzimy system oparty o metry kwadratowe mieszkania, to jest znowu paradoksalnie będzie tak, że jedni będą mieć podwyżkę a inni być może będą mieć obniżkę. Jeżeli będzie rodzina sześcio-siedmioosobowa na niewielkim mieszkaniu, to prawdopodobnie będzie płaciła mniej niż płaciła przed wejściem w życie tej reformy. Natomiast rodziny, które mieszkają w domkach jednorodzinnych, czy na większych mieszkaniach prawdopodobnie zapłacą więcej. Nie chciałbym mówić o skali tego zjawiska, ponieważ dzisiaj jest opłata od kontenera, albo od ilości osób, a będzie od metra, więc będzie w każdym przypadku inaczej – przekonywał na antenie Radia Gdańsk wiceprezydent Maciej Lisicki.


Wywiad, w którym wiceprezydent Gdańska zaproponował to rozwiązanie pobudził to opozycję. Głos zabrał SLD. 
- Z olbrzymim niepokojem przyjmujemy pojawiające się publicznie wypowiedzi przedstawicieli administracji samorządowej Gdańska i Gdyni w sprawie sposobu naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych. Wynikająca z ustawy zmiana zasad rozliczania tych usług nie może być pretekstem do drastycznych podwyżek opłat. Z wypowiedzi pana Michała Gucia i pana Macieja Lisickiego, urzędników opłacanych z publicznych pieniędzy, wynika, że wykorzystując nowe uregulowania ustawowe nie wykluczają drastycznego podniesienia opłaty, która w nowym rozstrzygnięciu ustawowym jest de facto podatkiem nakładanym przez gminę na obywateli. Propozycja, by wysokość tej opłaty była naliczana według powierzchni mieszkania świadczy jednoznacznie o intencji władz gminnych. Śmieci bowiem nie są wytworem powierzchni, tylko pochodną działalności i egzystencji człowieka. Domagamy się od władz Gdańska i Gdyni otwartej i poważnej debaty na temat nowej sytuacji. W szczególności żądamy przedstawienia szczegółowego raportu o kosztach wywozu odpadów komunalnych teraz i po wprowadzeniu nowych rozwiązań. Taka debata powinna odbyć się nie tylko na forum rad miast, ale także w radach dzielnic, spółdzielniach mieszkaniowych, wspólnotach mieszkaniowych i na spotkaniach obywatelskich. Niska frekwencja w ostatnich wyborach do władz gminnych, postulat szerokich, merytorycznie uczciwych konsultacji wypełni lokalną demokrację  lepiej i pełniej niż cyniczne pogwarki wiceprezydenta M. Lisickiego przed mikrofonem radia. Ten rodzaj arogancji, notoryczny zresztą, demokrację tylko psuje – takie stanowisko przekazali  przewodniczący zarządów SLD Gdańska - Marek Formela, Sopotu – Mieczysław Chabowski i Gdyni - Andrzej Różański

Głównym graczem na rynku śmieci jest Przedsiębiorstwo Robót  Sanitarno - Porządkowych S.A., w właściwie międzynarodowy gigant pod nazwą   SITA Polska sp. z o.o. należąca do międzynarodowego koncernu Suez Environnement. 27 września ub.r. SITA Polska Sp. z o.o. odkupiła od prywatnych akcjonariuszy 83,3 proc. akcji PRSP SA w Gdańsku, największego w województwie pomorskim przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu gospodarki odpadowej i utrzymania czystości. Zgodę na przejęcie PRSP S.A. przez SITA Polska wydać musiał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tym samym potwierdziła się teza, iż nastąpił podział rynku wywozu śmieci między dwie wiodące firmy Remondis - na południu i SITA - na północy kraju.   


Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach reformująca dotychczasowy model gospodarki odpadami na terenie gminy nakłada na gminy, przedsiębiorców oraz właścicieli nieruchomości nowe obowiązki, a ostateczną datą dostosowania dotychczasowego modelu do wymogów nowelizacji jest 1 lipca 2013 r. Nowe stawki opłat muszą być uchwalone do końca roku.


W śmieciowej kwestii głos zabrał adwokat Donat Paliszewski. Poniżej prezentujemy jego opinię.

Co się zmieni dla Kowalskiego?
Podstawowym założeniem znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach jest obligatoryjne przejęcie przez gminy dotychczasowych obowiązków właścicieli nieruchomości związanych z  gospodarowaniem odpadami. Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego będzie obowiązek gminy wyłaniania w drodze przetargu podmiotu/podmiotów prowadzących działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkanych. Tym samym właściciele nieruchomości zostaną zwolnieni z obowiązku podpisywania indywidualnie umów na odbiór odpadów, a dotychczasowe umowy wygasną. Jednocześnie gminy obciążą właścicieli nieruchomości opłatą, która będzie uwzględniała koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku, w tym recyklingu, a także unieszkodliwiania odpadów. Przyjęcie tego rozwiązania wiąże się jednak dla gminy z koniecznością przekształcenia gminnej jednostki organizacyjnej w spółkę prawa handlowego, tak aby jednostka ta mogła wziąć udział w przetargu na odbieranie odpadów komunalnych.

Opłata za zagospodarowanie odpadów
Oprócz opłaty za odbiór odpadów gmina (organy związków międzygminnych pozbawiono możliwości ustalenia wysokości opłaty) będzie zobowiązana ustalić w drodze uchwały wysokość opłaty za zagospodarowanie odpadów, którą zobowiązani będą ponosić właściciele nieruchomości. Sposób ustalenia tejże opłaty budzi już spore emocje wśród prawników, którzy podkreślają niekonstytucyjność przyjętych rozwiązań, a w szczególności sprzeczność z art. 168 Konstytucji w zakresie w jakim ustawodawca pozostawił gminom niczym nieskrępowaną swobodę w ustalaniu jej wysokości.
Przede wszystkim rada gminy będzie obowiązana określić sposób ustalenia opłaty, która może stanowić iloczyn bądź liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, bądź też ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki ustalonej przez gminę, przy czym stawka ta z uwagi na brak szczególnej regulacji może być ustalona dowolnie. Warunkiem jest jednak, aby była ona niższa dla osób, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów, co ma stanowić dodatkową zachętę dla dbających o środowisko.

Nowe obowiązki  dla Kowalskiego
Przysłowiowy Kowalski będący właścicielem nieruchomości będzie obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta według uchwalonego przez radę gminy wzoru deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości będzie obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Jest to regulacja analogiczna jak dla podatków i opłat lokalnych.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież