Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Gdańsku śmieci dla bogaczy?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 lipca 2012 17:58

altWywiad radiowy wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego wywołał małą burzę. Idzie o politykę śmieciową. Nie tyle o nadającą się na śmietnik politykę komunalna, co o opłaty za wywóz śmieci.-  Ja tylko powiem, że ustawa przewiduje, iż jest możliwość naliczania opłat od gospodarstwa domowego, od ilości osób, od ilości zużytej wody i od powierzchni mieszkania. W Gdańsku skłaniamy się ku rozwiązaniu temu ostatniemu, czyli chcielibyśmy obliczać na podstawie powierzchni mieszkania. W większych mieszkaniach mieszkają bogaci ludzie. Natomiast bogaci ludzie produkują więcej śmieci. To jest stwierdzone. Więc jeżeli wprowadzimy system oparty o metry kwadratowe mieszkania, to jest znowu paradoksalnie będzie tak, że jedni będą mieć podwyżkę a inni być może będą mieć obniżkę. Jeżeli będzie rodzina sześcio-siedmioosobowa na niewielkim mieszkaniu, to prawdopodobnie będzie płaciła mniej niż płaciła przed wejściem w życie tej reformy. Natomiast rodziny, które mieszkają w domkach jednorodzinnych, czy na większych mieszkaniach prawdopodobnie zapłacą więcej. Nie chciałbym mówić o skali tego zjawiska, ponieważ dzisiaj jest opłata od kontenera, albo od ilości osób, a będzie od metra, więc będzie w każdym przypadku inaczej – przekonywał na antenie Radia Gdańsk wiceprezydent Maciej Lisicki.


Wywiad, w którym wiceprezydent Gdańska zaproponował to rozwiązanie pobudził to opozycję. Głos zabrał SLD. 
- Z olbrzymim niepokojem przyjmujemy pojawiające się publicznie wypowiedzi przedstawicieli administracji samorządowej Gdańska i Gdyni w sprawie sposobu naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych. Wynikająca z ustawy zmiana zasad rozliczania tych usług nie może być pretekstem do drastycznych podwyżek opłat. Z wypowiedzi pana Michała Gucia i pana Macieja Lisickiego, urzędników opłacanych z publicznych pieniędzy, wynika, że wykorzystując nowe uregulowania ustawowe nie wykluczają drastycznego podniesienia opłaty, która w nowym rozstrzygnięciu ustawowym jest de facto podatkiem nakładanym przez gminę na obywateli. Propozycja, by wysokość tej opłaty była naliczana według powierzchni mieszkania świadczy jednoznacznie o intencji władz gminnych. Śmieci bowiem nie są wytworem powierzchni, tylko pochodną działalności i egzystencji człowieka. Domagamy się od władz Gdańska i Gdyni otwartej i poważnej debaty na temat nowej sytuacji. W szczególności żądamy przedstawienia szczegółowego raportu o kosztach wywozu odpadów komunalnych teraz i po wprowadzeniu nowych rozwiązań. Taka debata powinna odbyć się nie tylko na forum rad miast, ale także w radach dzielnic, spółdzielniach mieszkaniowych, wspólnotach mieszkaniowych i na spotkaniach obywatelskich. Niska frekwencja w ostatnich wyborach do władz gminnych, postulat szerokich, merytorycznie uczciwych konsultacji wypełni lokalną demokrację  lepiej i pełniej niż cyniczne pogwarki wiceprezydenta M. Lisickiego przed mikrofonem radia. Ten rodzaj arogancji, notoryczny zresztą, demokrację tylko psuje – takie stanowisko przekazali  przewodniczący zarządów SLD Gdańska - Marek Formela, Sopotu – Mieczysław Chabowski i Gdyni - Andrzej Różański

Głównym graczem na rynku śmieci jest Przedsiębiorstwo Robót  Sanitarno - Porządkowych S.A., w właściwie międzynarodowy gigant pod nazwą   SITA Polska sp. z o.o. należąca do międzynarodowego koncernu Suez Environnement. 27 września ub.r. SITA Polska Sp. z o.o. odkupiła od prywatnych akcjonariuszy 83,3 proc. akcji PRSP SA w Gdańsku, największego w województwie pomorskim przedsiębiorstwa świadczącego usługi z zakresu gospodarki odpadowej i utrzymania czystości. Zgodę na przejęcie PRSP S.A. przez SITA Polska wydać musiał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tym samym potwierdziła się teza, iż nastąpił podział rynku wywozu śmieci między dwie wiodące firmy Remondis - na południu i SITA - na północy kraju.   


Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach reformująca dotychczasowy model gospodarki odpadami na terenie gminy nakłada na gminy, przedsiębiorców oraz właścicieli nieruchomości nowe obowiązki, a ostateczną datą dostosowania dotychczasowego modelu do wymogów nowelizacji jest 1 lipca 2013 r. Nowe stawki opłat muszą być uchwalone do końca roku.


W śmieciowej kwestii głos zabrał adwokat Donat Paliszewski. Poniżej prezentujemy jego opinię.

Co się zmieni dla Kowalskiego?
Podstawowym założeniem znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach jest obligatoryjne przejęcie przez gminy dotychczasowych obowiązków właścicieli nieruchomości związanych z  gospodarowaniem odpadami. Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego będzie obowiązek gminy wyłaniania w drodze przetargu podmiotu/podmiotów prowadzących działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkanych. Tym samym właściciele nieruchomości zostaną zwolnieni z obowiązku podpisywania indywidualnie umów na odbiór odpadów, a dotychczasowe umowy wygasną. Jednocześnie gminy obciążą właścicieli nieruchomości opłatą, która będzie uwzględniała koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku, w tym recyklingu, a także unieszkodliwiania odpadów. Przyjęcie tego rozwiązania wiąże się jednak dla gminy z koniecznością przekształcenia gminnej jednostki organizacyjnej w spółkę prawa handlowego, tak aby jednostka ta mogła wziąć udział w przetargu na odbieranie odpadów komunalnych.

Opłata za zagospodarowanie odpadów
Oprócz opłaty za odbiór odpadów gmina (organy związków międzygminnych pozbawiono możliwości ustalenia wysokości opłaty) będzie zobowiązana ustalić w drodze uchwały wysokość opłaty za zagospodarowanie odpadów, którą zobowiązani będą ponosić właściciele nieruchomości. Sposób ustalenia tejże opłaty budzi już spore emocje wśród prawników, którzy podkreślają niekonstytucyjność przyjętych rozwiązań, a w szczególności sprzeczność z art. 168 Konstytucji w zakresie w jakim ustawodawca pozostawił gminom niczym nieskrępowaną swobodę w ustalaniu jej wysokości.
Przede wszystkim rada gminy będzie obowiązana określić sposób ustalenia opłaty, która może stanowić iloczyn bądź liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, bądź też ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki ustalonej przez gminę, przy czym stawka ta z uwagi na brak szczególnej regulacji może być ustalona dowolnie. Warunkiem jest jednak, aby była ona niższa dla osób, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów, co ma stanowić dodatkową zachętę dla dbających o środowisko.

Nowe obowiązki  dla Kowalskiego
Przysłowiowy Kowalski będący właścicielem nieruchomości będzie obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta według uchwalonego przez radę gminy wzoru deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości będzie obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Jest to regulacja analogiczna jak dla podatków i opłat lokalnych.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #4 Mirka 2012-07-22 19:16
A jak wprowadzi swoje mrzonki w zycie , to w wyborach dostanie ode mnie czerwona kartkę he, he
Cytować
 
 
0 #3 Mirka 2012-07-22 19:13
Tak , a jesli w domu mieszkam sama to ile zdaniem pseudo urzędnika produkuje smieci ? Co to znaczy bogaty czlowiek,?
Dlaczego należy go ukarac podnoszeniem opalaty ,. Taka wypowiedz swiadczy o dyskrymiancji .A w ogóle ta cala sprawa smierdzi jak śmieci...
Cytować
 
 
+1 #2 mac 2012-07-21 20:23
"Natomiast bogaci ludzie produkują więcej śmieci. To jest stwierdzone." Kto to stwierdzil? Może gabinet Pana Lisickiego nazwać "gdańskie DELFY" i tak jak w MATRIXie wszyscy będą chodzić do Niego na ciasteczka... Neo też...
Cytować
 
 
+1 #1 Arts 2012-07-20 20:15
Śmieciowa polityka, śmieciowe umowy, śmieciowy rząd. a w d... te śmieci
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież