PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miller: Rośnie opresyjność państwa pod rządami PO

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lipca 2012 07:07

altZ Leszkiem Millerem rozmawia Artur S. Górski


- Rozpoczął pan letnią wędrówkę po Pomorzu, Gdynia, Mierzeja Wiślana. To wakacje czy promocja programu partii?

Leszek Miller: Cóż, robimy to co zawsze. Korzystamy z okazji by spotykać się z wyborcami. Lato to dobra pora na rozmowy z ludźmi. O polityce, ale nie tylko.


- Można rozmawiać o krajobrazach, o pogodzie...
Leszek Miller: No tak (śmiech)


- A mamy do czynienia ze wzrostem represyjności państwa wobec obywateli. Oto przy okazji fiesty jaką było Euro 2012 ogranicza się obywatelskie swobody, a na wakacjach funduje się projekt zwiększenia uprawnień służbom mundurowym, czyli policji i strażom miejskim. Szczególnie, jeśli chodzi o prawo do strzelania, do używania broni. Zdarza się, lub zdarzyć się może, że policja przekroczy uprawnienia...

Leszek Miller: Trzeba rozdzielić te kwestie. Po pierwsze zwiększone uprawnienia policji to krok w dobrym kierunku. Nie ma jeszcze jednego spójnego projektu ustawy regulującego wzrost uprawnień. Funkcjonariusze muszą być doskonale przygotowani do pełnionej służby. Muszą też mieć szansę, gdy staną oko w oko z bandytą. Szansę na odparcie agresji, jak i na powstrzymanie przestępcy. Nie może być tak, że policjant boi się kryminalisty. 


- Mówi pan to jako były szef MSWiA? Zwiększone uprawnienia wprowadziliście już raz, po o zabiciu policjanta w podwarszawskich Parolach...
Leszek Miller: Policjant, stając oko w oko z przestępcą musi mieć pewność, że państwo stoi po jego stronie. Ja widzę zagrożenia wolności nie w zwiększeniu uprawnień policji, ale na przykład w ograniczeniu prawa do organizowania się i do wyrażania opinii...


- Ma pan na myśli to, iż została przyjęta podczas Euro zaproponowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych?
Leszek Miller: To rozwiązanie  w efekcie utrudni, a może nawet uniemożliwić, obywatelom publiczne wyrażanie sprzeciwu wobec poczynań władzy.


- Tej władzy, która ostatnio zabrała się za samoorganizację społeczną, czyli za spółdzielnie od spółdzielni mieszkaniowych, przez kasy kredytowe po ogródki działkowe. Czy nie jest to znak wzrostu ingerencji państwa?
Leszek Miller: Jest to działanie będące efektem ideologicznego przekonania, że spółdzielczość jest zła, bo wywodzi się z dawnego systemu. Otóż nic bardziej mylnego. Tym grzechem niewiedzy wykazują się głównie politycy PO w swoim pseudoliberalnym zaślepieniu, ale też i PiS nie jest od tego wolne. SLD zaś będzie opowiadał się zawsze za prawem obywateli do organizowania się w spółdzielnie. To nie ma nic wspólnego z Marksem.


- Widocznie nie wiedzą liberałowie, że spółdzielnie zakładali księża jak Piotr Wawrzyniak, czy działacze narodowi w Galicji.
Leszek Miller: To nie pierwszy ich przejaw niewiedzy, ignorancji i ideologicznego zaślepienia. Dlaczego mają z tego powodu cierpieć obywatele? Ideologicznie chce się wykreślić dorobek polskiej spółdzielczości. Forsuje więc się projekt, który uderzy w spółdzielnie mieszkaniowe, w ogródki działkowe nie pamiętając o tradycji sięgającej jeszcze czasów sprzed I wojny światowej, czy tradycji budownictwa przedwojennego w Warszawie. Bo tak komuś ideologia podpowiada.


- Ogródki działkowe, trafiając w ręce samorządowych urzędników, na końcu łańcuszka staną się terenami pod apartamentowce i kolejne markety oraz banki?
Leszek Miller: Były już takie zakusy. Po tereny ogródków działkowych i autonomię związków działkowców wyciągano rękę nie raz. W 2005 r. SLD w ustawie zabezpieczył interesy działkowców. Niestety ustawa się nie ostała.


- Cóż, wyborcy to ocenią. Z kolei wasz konkurent Ruch noszący imię posła Palikota, ostatnio w sondażach osłabł. Atrakcyjność Palikota przemija? Czy planujecie jakieś polityczne transfery?
Leszek Miller: Są wysyłane sygnały od członków Ruchu Palikota w naszą stronę, ale jesteśmy ostrożni, czy czasem nie są to puste gesty. Notowania tego ugrupowania będą słabły. Ginie efekt nowości. Niespełnione obietnice wyborcze przytłoczą Palikota i jego ruch. Wielu młodych ludzi dało się nabrać i teraz widzą, że z tych wyborczych obietnic nie zostało nic. Za składanie fałszywych obietnic słono się płaci. Dotyczy to też Janusza Palikota.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież