Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miller: Rośnie opresyjność państwa pod rządami PO

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lipca 2012 07:07

altZ Leszkiem Millerem rozmawia Artur S. Górski


- Rozpoczął pan letnią wędrówkę po Pomorzu, Gdynia, Mierzeja Wiślana. To wakacje czy promocja programu partii?

Leszek Miller: Cóż, robimy to co zawsze. Korzystamy z okazji by spotykać się z wyborcami. Lato to dobra pora na rozmowy z ludźmi. O polityce, ale nie tylko.


- Można rozmawiać o krajobrazach, o pogodzie...
Leszek Miller: No tak (śmiech)


- A mamy do czynienia ze wzrostem represyjności państwa wobec obywateli. Oto przy okazji fiesty jaką było Euro 2012 ogranicza się obywatelskie swobody, a na wakacjach funduje się projekt zwiększenia uprawnień służbom mundurowym, czyli policji i strażom miejskim. Szczególnie, jeśli chodzi o prawo do strzelania, do używania broni. Zdarza się, lub zdarzyć się może, że policja przekroczy uprawnienia...

Leszek Miller: Trzeba rozdzielić te kwestie. Po pierwsze zwiększone uprawnienia policji to krok w dobrym kierunku. Nie ma jeszcze jednego spójnego projektu ustawy regulującego wzrost uprawnień. Funkcjonariusze muszą być doskonale przygotowani do pełnionej służby. Muszą też mieć szansę, gdy staną oko w oko z bandytą. Szansę na odparcie agresji, jak i na powstrzymanie przestępcy. Nie może być tak, że policjant boi się kryminalisty. 


- Mówi pan to jako były szef MSWiA? Zwiększone uprawnienia wprowadziliście już raz, po o zabiciu policjanta w podwarszawskich Parolach...
Leszek Miller: Policjant, stając oko w oko z przestępcą musi mieć pewność, że państwo stoi po jego stronie. Ja widzę zagrożenia wolności nie w zwiększeniu uprawnień policji, ale na przykład w ograniczeniu prawa do organizowania się i do wyrażania opinii...


- Ma pan na myśli to, iż została przyjęta podczas Euro zaproponowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych?
Leszek Miller: To rozwiązanie  w efekcie utrudni, a może nawet uniemożliwić, obywatelom publiczne wyrażanie sprzeciwu wobec poczynań władzy.


- Tej władzy, która ostatnio zabrała się za samoorganizację społeczną, czyli za spółdzielnie od spółdzielni mieszkaniowych, przez kasy kredytowe po ogródki działkowe. Czy nie jest to znak wzrostu ingerencji państwa?
Leszek Miller: Jest to działanie będące efektem ideologicznego przekonania, że spółdzielczość jest zła, bo wywodzi się z dawnego systemu. Otóż nic bardziej mylnego. Tym grzechem niewiedzy wykazują się głównie politycy PO w swoim pseudoliberalnym zaślepieniu, ale też i PiS nie jest od tego wolne. SLD zaś będzie opowiadał się zawsze za prawem obywateli do organizowania się w spółdzielnie. To nie ma nic wspólnego z Marksem.


- Widocznie nie wiedzą liberałowie, że spółdzielnie zakładali księża jak Piotr Wawrzyniak, czy działacze narodowi w Galicji.
Leszek Miller: To nie pierwszy ich przejaw niewiedzy, ignorancji i ideologicznego zaślepienia. Dlaczego mają z tego powodu cierpieć obywatele? Ideologicznie chce się wykreślić dorobek polskiej spółdzielczości. Forsuje więc się projekt, który uderzy w spółdzielnie mieszkaniowe, w ogródki działkowe nie pamiętając o tradycji sięgającej jeszcze czasów sprzed I wojny światowej, czy tradycji budownictwa przedwojennego w Warszawie. Bo tak komuś ideologia podpowiada.


- Ogródki działkowe, trafiając w ręce samorządowych urzędników, na końcu łańcuszka staną się terenami pod apartamentowce i kolejne markety oraz banki?
Leszek Miller: Były już takie zakusy. Po tereny ogródków działkowych i autonomię związków działkowców wyciągano rękę nie raz. W 2005 r. SLD w ustawie zabezpieczył interesy działkowców. Niestety ustawa się nie ostała.


- Cóż, wyborcy to ocenią. Z kolei wasz konkurent Ruch noszący imię posła Palikota, ostatnio w sondażach osłabł. Atrakcyjność Palikota przemija? Czy planujecie jakieś polityczne transfery?
Leszek Miller: Są wysyłane sygnały od członków Ruchu Palikota w naszą stronę, ale jesteśmy ostrożni, czy czasem nie są to puste gesty. Notowania tego ugrupowania będą słabły. Ginie efekt nowości. Niespełnione obietnice wyborcze przytłoczą Palikota i jego ruch. Wielu młodych ludzi dało się nabrać i teraz widzą, że z tych wyborczych obietnic nie zostało nic. Za składanie fałszywych obietnic słono się płaci. Dotyczy to też Janusza Palikota.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież