Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miller: Rośnie opresyjność państwa pod rządami PO

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lipca 2012 07:07

altZ Leszkiem Millerem rozmawia Artur S. Górski


- Rozpoczął pan letnią wędrówkę po Pomorzu, Gdynia, Mierzeja Wiślana. To wakacje czy promocja programu partii?

Leszek Miller: Cóż, robimy to co zawsze. Korzystamy z okazji by spotykać się z wyborcami. Lato to dobra pora na rozmowy z ludźmi. O polityce, ale nie tylko.


- Można rozmawiać o krajobrazach, o pogodzie...
Leszek Miller: No tak (śmiech)


- A mamy do czynienia ze wzrostem represyjności państwa wobec obywateli. Oto przy okazji fiesty jaką było Euro 2012 ogranicza się obywatelskie swobody, a na wakacjach funduje się projekt zwiększenia uprawnień służbom mundurowym, czyli policji i strażom miejskim. Szczególnie, jeśli chodzi o prawo do strzelania, do używania broni. Zdarza się, lub zdarzyć się może, że policja przekroczy uprawnienia...

Leszek Miller: Trzeba rozdzielić te kwestie. Po pierwsze zwiększone uprawnienia policji to krok w dobrym kierunku. Nie ma jeszcze jednego spójnego projektu ustawy regulującego wzrost uprawnień. Funkcjonariusze muszą być doskonale przygotowani do pełnionej służby. Muszą też mieć szansę, gdy staną oko w oko z bandytą. Szansę na odparcie agresji, jak i na powstrzymanie przestępcy. Nie może być tak, że policjant boi się kryminalisty. 


- Mówi pan to jako były szef MSWiA? Zwiększone uprawnienia wprowadziliście już raz, po o zabiciu policjanta w podwarszawskich Parolach...
Leszek Miller: Policjant, stając oko w oko z przestępcą musi mieć pewność, że państwo stoi po jego stronie. Ja widzę zagrożenia wolności nie w zwiększeniu uprawnień policji, ale na przykład w ograniczeniu prawa do organizowania się i do wyrażania opinii...


- Ma pan na myśli to, iż została przyjęta podczas Euro zaproponowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych?
Leszek Miller: To rozwiązanie  w efekcie utrudni, a może nawet uniemożliwić, obywatelom publiczne wyrażanie sprzeciwu wobec poczynań władzy.


- Tej władzy, która ostatnio zabrała się za samoorganizację społeczną, czyli za spółdzielnie od spółdzielni mieszkaniowych, przez kasy kredytowe po ogródki działkowe. Czy nie jest to znak wzrostu ingerencji państwa?
Leszek Miller: Jest to działanie będące efektem ideologicznego przekonania, że spółdzielczość jest zła, bo wywodzi się z dawnego systemu. Otóż nic bardziej mylnego. Tym grzechem niewiedzy wykazują się głównie politycy PO w swoim pseudoliberalnym zaślepieniu, ale też i PiS nie jest od tego wolne. SLD zaś będzie opowiadał się zawsze za prawem obywateli do organizowania się w spółdzielnie. To nie ma nic wspólnego z Marksem.


- Widocznie nie wiedzą liberałowie, że spółdzielnie zakładali księża jak Piotr Wawrzyniak, czy działacze narodowi w Galicji.
Leszek Miller: To nie pierwszy ich przejaw niewiedzy, ignorancji i ideologicznego zaślepienia. Dlaczego mają z tego powodu cierpieć obywatele? Ideologicznie chce się wykreślić dorobek polskiej spółdzielczości. Forsuje więc się projekt, który uderzy w spółdzielnie mieszkaniowe, w ogródki działkowe nie pamiętając o tradycji sięgającej jeszcze czasów sprzed I wojny światowej, czy tradycji budownictwa przedwojennego w Warszawie. Bo tak komuś ideologia podpowiada.


- Ogródki działkowe, trafiając w ręce samorządowych urzędników, na końcu łańcuszka staną się terenami pod apartamentowce i kolejne markety oraz banki?
Leszek Miller: Były już takie zakusy. Po tereny ogródków działkowych i autonomię związków działkowców wyciągano rękę nie raz. W 2005 r. SLD w ustawie zabezpieczył interesy działkowców. Niestety ustawa się nie ostała.


- Cóż, wyborcy to ocenią. Z kolei wasz konkurent Ruch noszący imię posła Palikota, ostatnio w sondażach osłabł. Atrakcyjność Palikota przemija? Czy planujecie jakieś polityczne transfery?
Leszek Miller: Są wysyłane sygnały od członków Ruchu Palikota w naszą stronę, ale jesteśmy ostrożni, czy czasem nie są to puste gesty. Notowania tego ugrupowania będą słabły. Ginie efekt nowości. Niespełnione obietnice wyborcze przytłoczą Palikota i jego ruch. Wielu młodych ludzi dało się nabrać i teraz widzą, że z tych wyborczych obietnic nie zostało nic. Za składanie fałszywych obietnic słono się płaci. Dotyczy to też Janusza Palikota.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież