Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miller: Rośnie opresyjność państwa pod rządami PO

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lipca 2012 07:07

altZ Leszkiem Millerem rozmawia Artur S. Górski


- Rozpoczął pan letnią wędrówkę po Pomorzu, Gdynia, Mierzeja Wiślana. To wakacje czy promocja programu partii?

Leszek Miller: Cóż, robimy to co zawsze. Korzystamy z okazji by spotykać się z wyborcami. Lato to dobra pora na rozmowy z ludźmi. O polityce, ale nie tylko.


- Można rozmawiać o krajobrazach, o pogodzie...
Leszek Miller: No tak (śmiech)


- A mamy do czynienia ze wzrostem represyjności państwa wobec obywateli. Oto przy okazji fiesty jaką było Euro 2012 ogranicza się obywatelskie swobody, a na wakacjach funduje się projekt zwiększenia uprawnień służbom mundurowym, czyli policji i strażom miejskim. Szczególnie, jeśli chodzi o prawo do strzelania, do używania broni. Zdarza się, lub zdarzyć się może, że policja przekroczy uprawnienia...

Leszek Miller: Trzeba rozdzielić te kwestie. Po pierwsze zwiększone uprawnienia policji to krok w dobrym kierunku. Nie ma jeszcze jednego spójnego projektu ustawy regulującego wzrost uprawnień. Funkcjonariusze muszą być doskonale przygotowani do pełnionej służby. Muszą też mieć szansę, gdy staną oko w oko z bandytą. Szansę na odparcie agresji, jak i na powstrzymanie przestępcy. Nie może być tak, że policjant boi się kryminalisty. 


- Mówi pan to jako były szef MSWiA? Zwiększone uprawnienia wprowadziliście już raz, po o zabiciu policjanta w podwarszawskich Parolach...
Leszek Miller: Policjant, stając oko w oko z przestępcą musi mieć pewność, że państwo stoi po jego stronie. Ja widzę zagrożenia wolności nie w zwiększeniu uprawnień policji, ale na przykład w ograniczeniu prawa do organizowania się i do wyrażania opinii...


- Ma pan na myśli to, iż została przyjęta podczas Euro zaproponowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, nowelizacja ustawy o zgromadzeniach publicznych?
Leszek Miller: To rozwiązanie  w efekcie utrudni, a może nawet uniemożliwić, obywatelom publiczne wyrażanie sprzeciwu wobec poczynań władzy.


- Tej władzy, która ostatnio zabrała się za samoorganizację społeczną, czyli za spółdzielnie od spółdzielni mieszkaniowych, przez kasy kredytowe po ogródki działkowe. Czy nie jest to znak wzrostu ingerencji państwa?
Leszek Miller: Jest to działanie będące efektem ideologicznego przekonania, że spółdzielczość jest zła, bo wywodzi się z dawnego systemu. Otóż nic bardziej mylnego. Tym grzechem niewiedzy wykazują się głównie politycy PO w swoim pseudoliberalnym zaślepieniu, ale też i PiS nie jest od tego wolne. SLD zaś będzie opowiadał się zawsze za prawem obywateli do organizowania się w spółdzielnie. To nie ma nic wspólnego z Marksem.


- Widocznie nie wiedzą liberałowie, że spółdzielnie zakładali księża jak Piotr Wawrzyniak, czy działacze narodowi w Galicji.
Leszek Miller: To nie pierwszy ich przejaw niewiedzy, ignorancji i ideologicznego zaślepienia. Dlaczego mają z tego powodu cierpieć obywatele? Ideologicznie chce się wykreślić dorobek polskiej spółdzielczości. Forsuje więc się projekt, który uderzy w spółdzielnie mieszkaniowe, w ogródki działkowe nie pamiętając o tradycji sięgającej jeszcze czasów sprzed I wojny światowej, czy tradycji budownictwa przedwojennego w Warszawie. Bo tak komuś ideologia podpowiada.


- Ogródki działkowe, trafiając w ręce samorządowych urzędników, na końcu łańcuszka staną się terenami pod apartamentowce i kolejne markety oraz banki?
Leszek Miller: Były już takie zakusy. Po tereny ogródków działkowych i autonomię związków działkowców wyciągano rękę nie raz. W 2005 r. SLD w ustawie zabezpieczył interesy działkowców. Niestety ustawa się nie ostała.


- Cóż, wyborcy to ocenią. Z kolei wasz konkurent Ruch noszący imię posła Palikota, ostatnio w sondażach osłabł. Atrakcyjność Palikota przemija? Czy planujecie jakieś polityczne transfery?
Leszek Miller: Są wysyłane sygnały od członków Ruchu Palikota w naszą stronę, ale jesteśmy ostrożni, czy czasem nie są to puste gesty. Notowania tego ugrupowania będą słabły. Ginie efekt nowości. Niespełnione obietnice wyborcze przytłoczą Palikota i jego ruch. Wielu młodych ludzi dało się nabrać i teraz widzą, że z tych wyborczych obietnic nie zostało nic. Za składanie fałszywych obietnic słono się płaci. Dotyczy to też Janusza Palikota.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież