Wyborcza rywalizacja o głosy obywateli nabiera tempa. W kampanię włączył się też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Forum Integracji Samorządowej, rodzaj urzędniczej samoobrony. Dyrektor generalny UMWP namawiał do czynnego udziału w wiecu wyborczym.
Nie tylko sam marszałek Mieczysław Struk, biorący udział w spotkaniach wyborczych prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, ale też urzędnicy, na czele ze Sławomirem Kosakowskim, sekretarzem województwa i dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego (od 2003 r.) zajęli się polityką krajową.
Sławomir Kosakowski, były członek SKL i PO, gdański radny (w latach 2002-06), od 12 lat członek Rady nadzorczej Agencji Rozwoju Pomorza SA., zasiadał w radach nadzorczych Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych. przed wyborami prezydenckimi wydał swoisty samouczek wyborczy.
Z profilu poczta.pomorskie.eu zaapelował z początkiem czerwca br. „Bądź aktywny – weź udział w wyborach”. Apelowanie do aktywności obywatelskiej nie jest niczym złym.
W przesłaniu dyrektora UMWP jest też apel o kreowanie pozytywnego wizerunku Samorządu Województwa Pomorskiego, niezależnego od władzy centralnej. Temu celowi ma służyć powołane przez pracowników urzędu Forum Integracji Samorządowej.
– Przed nami bardzo ważny okres, który dla naszego kraju i Pomorza ma ogromne znaczenie – to czas wyboru Prezydenta RP. Szczególnie ważne dla nas – pracowników samorządu – jest wybór na najwyższy urząd w państwie osoby, która rozumie i autentycznie docenia podmiotową rolę samorządu terytorialnego – pisze dyrektor Kosakowski, nikogo z imienia i nazwiska jednak nie wymieniając.
Forum Integracji Samorządowej, zarejestrowane w ub.r. w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku. Założone przez urzędników ma m.in. propagowanie idei samorządności, rozumianej jako prawo wspólnot do decydowania o istotnych dla siebie sprawach, niezależnie od władzy centralnej, budowanie etosu pracownika samorządowego itd. Wygląda ono na rodzaj samoobrony urzędników samorządowych przeciwko jakimś zakusom na ich etos i miejsce pracy. Przy okazji stając się wygodnym, przedwyborczym instrumentem.
Apelując o zaangażowanie w wybory Kosakowski dodaje, że należy je zorganizować według standardów obowiązujących w demokratycznym państwie prawa i by wszyscy kandydaci mieli równe szanse. Nic dodać nic ująć. Wybory mają być równe, tajne, powszechne. W kwietniu br. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast apelowali do prezydenta i rządu oraz do wszystkich partii politycznych o pilne wypracowanie zgodnego z konstytucją i ustawami rozwiązania sporu dotyczącego wyborów prezydenta.
Obok nawiązania do 4 czerwca 1989 roku, czyli do pierwszych częściowo wolnych wyborów jest w tym urzędniczym liście także zaproszenie na wiec z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego, przedstawionego jako przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich. Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. Od niedawna Rada nosi imię Pawła Adamowicza. Jest i zachęta do zabrania ze sobą na wiec flag województwa pomorskiego.
– Ja w tym liście odczytuję polityczne przesłanie. Rolą samorządu nie jest prowadzenie działalności politycznej. Wybrzmiewa w treści listu chęć przeciwstawienia władzy centralnej, samorządom. Konflikt między władzą państwową a samorządem może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Tylko współpraca rządu z lokalnymi wspólnotami daje szansę na poradzenie sobie z kryzysem, jaki wywołał np. koronawirus – mówi Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS w pomorskim Sejmiku i zapowiada zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie włączenia się samorządu w działania polityczne.
W przesłaniu sekretarz Kosakowski przypomina, że od wybranego prezydenta zależeć będzie pozycja samorządów, ich znaczenie, a zatem rola urzędników samorządowych. Jest i wskazówka, zdawałaby się oczywista, że samorządy są częścią państwa. Dyrektor Kosakowski podpowiada też przydatny w dyskusji argument, że „należy ciągle przypominać, że nieprawdziwe są twierdzenia, że otrzymywane świadczenia są „dawane” przez Prezydenta i Rząd, a daniny i opłaty, które musimy ponosić są „winą” samorządu. Jakie to daniny możemy się jedynie domyślać, podobnie jak i owe datki prezydenckie i rządowe. Zapewne chodzi dyrektorowi i sekretarzowi województwa o programy socjalne uruchomione przez rząd Zjednoczonej Prawicy. A opłaty to te za bilety, wywóz śmieci itd. Pobrzmiewa w tym apelu konserwatywne przekonanie, że „rząd nie ma własnych pieniędzy”. Tego, że nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze, a jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy uczyła konserwatystów Margaret Thatcher.
Francuski myśliciel Alexis de Tocqueville twierdził, że jedne państwa zabierają mniej inne więcej, a demokracja skończy się wtedy, kiedy rząd (kongres) zauważy, że może przekupić ludzi za ich własne pieniądze”.
Niegdysiejszy konserwatysta ma prawo powoływać się na ten nurt, niezależnie, że w międzyczasie świat się zmieniał i pogląd na udział społeczeństwa w wypracowanym dobrobycie (zysku) nabierał nowej formy. Te zasady zapisane są też w art. 20 Konstytucji: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Z drugiej zaś trony lat temu z 70 Alfred Mülller-Armack napisał o „freie oder soziale Marktwirtschaft” (publikacja „Wirtschaftslenkung und Marktwirtschaft”), dając początek tzw. społecznej gospodarki rynkowej, święcącej triumfy w RFN. Rola państwa to tworzenie ram i kierunków rozwoju. Reszta może pozostać w gestii np. samorządów. Tak, czy inaczej polskie państwo wymaga gruntownej reformy.
ASG
- 22/06/2020 11:46 - Premier Morawiecki na Pomorzu o antykryzysowym planie
- 21/06/2020 20:01 - W tygodniku „Sieci”: Wolna Polska pokona Polskę Kiszczaka
- 21/06/2020 19:21 - Gęba gdańskiej władzy - parkingowe zdzierstwo PO
- 20/06/2020 12:29 - Przedstawiciele PiS rozdawali ulotki wyborcze Andrzeja Dudy
- 19/06/2020 16:30 - Wystawa MIIWŚ kandydatem na „Wydarzenie Historyczne Roku”
- 18/06/2020 18:20 - Jedenasty kandydat
- 18/06/2020 18:06 - Dawid Piekarz: Synergia multi - polska racja stanu
- 15/06/2020 08:01 - W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło mówi, jak wygra Andrzej Duda
- 14/06/2020 20:05 - Pomorski eurodostatek - rewizja brukselskich portfeli
- 11/06/2020 20:28 - Kacper Płażyński: Kto wbija nóż Gedanii?