Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Urzędnicza samoobrona

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 czerwca 2020 18:27

Wyborcza rywalizacja o głosy obywateli nabiera tempa. W kampanię włączył się też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Forum Integracji Samorządowej, rodzaj urzędniczej samoobrony. Dyrektor generalny UMWP namawiał do czynnego udziału w wiecu wyborczym.


Nie tylko sam marszałek Mieczysław Struk, biorący udział w spotkaniach wyborczych prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, ale też urzędnicy, na czele ze Sławomirem Kosakowskim, sekretarzem województwa i dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego (od 2003 r.) zajęli się polityką krajową.


Sławomir Kosakowski, były członek SKL i PO, gdański radny (w latach 2002-06), od 12 lat członek Rady nadzorczej Agencji Rozwoju Pomorza SA., zasiadał w radach nadzorczych Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych. przed wyborami prezydenckimi wydał swoisty samouczek wyborczy.


Z profilu poczta.pomorskie.eu zaapelował z początkiem czerwca br. „Bądź aktywny – weź udział w wyborach”. Apelowanie do aktywności obywatelskiej nie jest niczym złym.


W przesłaniu dyrektora UMWP jest też apel o kreowanie pozytywnego wizerunku Samorządu Województwa Pomorskiego, niezależnego od władzy centralnej. Temu celowi ma służyć powołane przez pracowników urzędu Forum Integracji Samorządowej.
– Przed nami bardzo ważny okres, który dla naszego kraju i Pomorza ma ogromne znaczenie – to czas wyboru Prezydenta RP. Szczególnie ważne dla nas – pracowników samorządu – jest wybór na najwyższy urząd w państwie osoby, która rozumie i autentycznie docenia podmiotową rolę samorządu terytorialnego – pisze dyrektor Kosakowski, nikogo z imienia i nazwiska jednak nie wymieniając.


Forum Integracji Samorządowej, zarejestrowane w ub.r. w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku. Założone przez urzędników ma m.in. propagowanie idei samorządności, rozumianej jako prawo wspólnot do decydowania o istotnych dla siebie sprawach, niezależnie od władzy centralnej, budowanie etosu pracownika samorządowego itd. Wygląda ono na rodzaj samoobrony urzędników samorządowych przeciwko jakimś zakusom na ich etos i miejsce pracy. Przy okazji stając się wygodnym, przedwyborczym instrumentem.


Apelując o zaangażowanie w wybory Kosakowski dodaje, że należy je zorganizować według standardów obowiązujących w demokratycznym państwie prawa i by wszyscy kandydaci mieli równe szanse. Nic dodać nic ująć. Wybory mają być równe, tajne, powszechne. W kwietniu br. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast apelowali do prezydenta i rządu oraz do wszystkich partii politycznych o pilne wypracowanie zgodnego z konstytucją i ustawami rozwiązania sporu dotyczącego wyborów prezydenta.


Obok nawiązania do 4 czerwca 1989 roku, czyli do pierwszych częściowo wolnych wyborów jest w tym urzędniczym liście także zaproszenie na wiec z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego, przedstawionego jako przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich. Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. Od niedawna Rada nosi imię Pawła Adamowicza. Jest i zachęta do zabrania ze sobą na wiec flag województwa pomorskiego.


– Ja w tym liście odczytuję polityczne przesłanie. Rolą samorządu nie jest prowadzenie działalności politycznej. Wybrzmiewa w treści listu chęć przeciwstawienia władzy centralnej, samorządom. Konflikt między władzą państwową a samorządem może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Tylko współpraca rządu z lokalnymi wspólnotami daje szansę na poradzenie sobie z kryzysem, jaki wywołał np. koronawirus – mówi Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS w pomorskim Sejmiku i zapowiada zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie włączenia się samorządu w działania polityczne.


W przesłaniu sekretarz Kosakowski przypomina, że od wybranego prezydenta zależeć będzie pozycja samorządów, ich znaczenie, a zatem rola urzędników samorządowych. Jest i wskazówka, zdawałaby się oczywista, że samorządy są częścią państwa. Dyrektor Kosakowski podpowiada też przydatny w dyskusji argument, że „należy ciągle przypominać, że nieprawdziwe są twierdzenia, że otrzymywane świadczenia są „dawane” przez Prezydenta i Rząd, a daniny i opłaty, które musimy ponosić są „winą” samorządu. Jakie to daniny możemy się jedynie domyślać, podobnie jak i owe datki prezydenckie i rządowe. Zapewne chodzi dyrektorowi i sekretarzowi województwa o programy socjalne uruchomione przez rząd Zjednoczonej Prawicy. A opłaty to te za bilety, wywóz śmieci itd. Pobrzmiewa w tym apelu konserwatywne przekonanie, że „rząd nie ma własnych pieniędzy”. Tego, że nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze, a jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy uczyła konserwatystów Margaret Thatcher.


Francuski myśliciel Alexis de Tocqueville twierdził, że jedne państwa zabierają mniej inne więcej, a demokracja skończy się wtedy, kiedy rząd (kongres) zauważy, że może przekupić ludzi za ich własne pieniądze”.


Niegdysiejszy konserwatysta ma prawo powoływać się na ten nurt, niezależnie, że w międzyczasie świat się zmieniał i pogląd na udział społeczeństwa w wypracowanym dobrobycie (zysku) nabierał nowej formy. Te zasady zapisane są też w art. 20 Konstytucji: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Z drugiej zaś trony lat temu z 70 Alfred Mülller-Armack napisał o „freie oder soziale Marktwirtschaft” (publikacja „Wirtschaftslenkung und Marktwirtschaft”), dając początek tzw. społecznej gospodarki rynkowej, święcącej triumfy w RFN. Rola państwa to tworzenie ram i kierunków rozwoju. Reszta może pozostać w gestii np. samorządów. Tak, czy inaczej polskie państwo wymaga gruntownej reformy.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież