Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczczono pamięć Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - Hansa Lothara Fautha

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 stycznia 2012 08:59

altOd komunikatu dotyczącego śmierci wielkiego przyjaciela Polski i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - Hansa Lothara Fautha, rozpoczęła się niedawna styczniowa sesja Rady Miasta Gdańska. Radni uczcili jego pamięć chwilą ciszy.


W jego pogrzebie, który się odbył w Lubece, uczestniczyła delegacja władz grodu nad Motławą, o czym powiedział Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Przypomniał też postać zmarłego, który żył w okresie od 14.03.1928 do 08.01.2012.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy w Gdańsku wiadomość o śmierci wielkiego przyjaciela Polski Hansa Lothara Fautha, urodzonego w Gdańsku, a od 1947 roku zamieszkującego w Lubece. Pan Fauth był bardzo zaangażowany w działalność polityczną i społeczną. Od czasu stanu wojennego w Polsce nawiązał kontakt z księdzem prałatem Henrykiem Jankowskim z kościoła św. Brygidy i ściśle współpracował z gdańską „Solidarnością”, której przekazywał sprzęt poligraficzny.Wielokrotnie organizował pomoc medyczną dla gdańskich szpitali.Zaangażował się w ratowanie gdańskich zabytków, m.in. na renowację zegara słonecznego na Bazylice Mariackiej oraz ufundował dzwon w kościele św. Katarzyny. Wspierał działania Gdańska w próbach odzyskania części gdańskich zabytków wywiezionych stąd w czasie  wojny. Starał się o zwrot gdańskich dzwonów i naczyń liturgicznych znajdujących się w Lubece. Sponsorował też konserwację Dworu Artusa. Jesteśmy mu za to niezmiernie wdzięczni.3 maja 1989 roku Prezydent Rzeczypospolitej na Uchodźstwie zaliczył Hansa-Lothara Fautha w poczet Kawalerów Orderu Odrodzenia Polski, nadając mu odznakę Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Polonia Restituta za działania na rzecz  porozumienia i pojednania pomiędzy narodem polskim i niemieckim.8 marca 1994 roku Rada Miasta Gdańska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Hans Lothar–Fauth był wielkim przyjacielem naszego miasta. Do Gdańska zawsze też przyjeżdżał z marcepanowym tortem, co na zawsze zostanie w naszej pamięci. Ostatni raz pozował z nami do wspólnego zdjęcia gdańszczan i przyjaciół Gdańska. Mamy nadzieję, że rodzina naszego drogiego przyjaciela będzie równie częstym gościem naszego miasta i że przyjmie nasze zaproszenie do Gdańska na kolejny Światowy Zjazd Gdańszczan w 2012 roku.
Żegnamy go z wielkim żalem.


Przypomnijmy również, że Hans Lothar Fauth był synem elektryka zatrudnionego w stoczni. Od 1942 roku uczył się zawodu kupca. W roku 1944 powołany do Wermachtu, walczył w okolicach Gdańska. Po zranieniu został ewakuowany do Danii W roku 1947 wstąpił do zakonu OO. Dominikanów i po pięciu latach wystąpił z niego, zajmując się gastronomią i hotelarstwem. Włączył się też w działalność polityczną i społeczną. Organizował Związek Młodzieży Europejskiej (Bund Europäischer Jugend) w Szlezwiku-Holsztynie, działał w CDU. W latach 1981 do 1994 był radnym miasta Lubeki.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież