Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uczczono pamięć Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - Hansa Lothara Fautha

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 stycznia 2012 08:59

altOd komunikatu dotyczącego śmierci wielkiego przyjaciela Polski i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - Hansa Lothara Fautha, rozpoczęła się niedawna styczniowa sesja Rady Miasta Gdańska. Radni uczcili jego pamięć chwilą ciszy.


W jego pogrzebie, który się odbył w Lubece, uczestniczyła delegacja władz grodu nad Motławą, o czym powiedział Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Przypomniał też postać zmarłego, który żył w okresie od 14.03.1928 do 08.01.2012.

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy w Gdańsku wiadomość o śmierci wielkiego przyjaciela Polski Hansa Lothara Fautha, urodzonego w Gdańsku, a od 1947 roku zamieszkującego w Lubece. Pan Fauth był bardzo zaangażowany w działalność polityczną i społeczną. Od czasu stanu wojennego w Polsce nawiązał kontakt z księdzem prałatem Henrykiem Jankowskim z kościoła św. Brygidy i ściśle współpracował z gdańską „Solidarnością”, której przekazywał sprzęt poligraficzny.Wielokrotnie organizował pomoc medyczną dla gdańskich szpitali.Zaangażował się w ratowanie gdańskich zabytków, m.in. na renowację zegara słonecznego na Bazylice Mariackiej oraz ufundował dzwon w kościele św. Katarzyny. Wspierał działania Gdańska w próbach odzyskania części gdańskich zabytków wywiezionych stąd w czasie  wojny. Starał się o zwrot gdańskich dzwonów i naczyń liturgicznych znajdujących się w Lubece. Sponsorował też konserwację Dworu Artusa. Jesteśmy mu za to niezmiernie wdzięczni.3 maja 1989 roku Prezydent Rzeczypospolitej na Uchodźstwie zaliczył Hansa-Lothara Fautha w poczet Kawalerów Orderu Odrodzenia Polski, nadając mu odznakę Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Polonia Restituta za działania na rzecz  porozumienia i pojednania pomiędzy narodem polskim i niemieckim.8 marca 1994 roku Rada Miasta Gdańska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Hans Lothar–Fauth był wielkim przyjacielem naszego miasta. Do Gdańska zawsze też przyjeżdżał z marcepanowym tortem, co na zawsze zostanie w naszej pamięci. Ostatni raz pozował z nami do wspólnego zdjęcia gdańszczan i przyjaciół Gdańska. Mamy nadzieję, że rodzina naszego drogiego przyjaciela będzie równie częstym gościem naszego miasta i że przyjmie nasze zaproszenie do Gdańska na kolejny Światowy Zjazd Gdańszczan w 2012 roku.
Żegnamy go z wielkim żalem.


Przypomnijmy również, że Hans Lothar Fauth był synem elektryka zatrudnionego w stoczni. Od 1942 roku uczył się zawodu kupca. W roku 1944 powołany do Wermachtu, walczył w okolicach Gdańska. Po zranieniu został ewakuowany do Danii W roku 1947 wstąpił do zakonu OO. Dominikanów i po pięciu latach wystąpił z niego, zajmując się gastronomią i hotelarstwem. Włączył się też w działalność polityczną i społeczną. Organizował Związek Młodzieży Europejskiej (Bund Europäischer Jugend) w Szlezwiku-Holsztynie, działał w CDU. W latach 1981 do 1994 był radnym miasta Lubeki.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież