Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym... PKM Południe - jakie szanse, jakie problemy » 14 listopada w hotelu Zatoka na Oruni odbyło się pierwsze spotkanie z trzeciej serii spotkań informa...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
piątek, 18 listopada 2022 15:21
Kto w Lechii obok meczu? Ojrzyński za Tarasiewicza? Letniowski i Cecherz do domu...
EKSTRAKLASA PKO BP
To był mecz za 6 punktów. Lechia po raz
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W międzynarodowym gronie o przyszłości urzędów pracy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 27 stycznia 2012 13:50

O nowościach, jakie w najbliższym czasie czekają Publiczne Służby Zatrudnienia, rozmawiali 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Debatujący byli zgodni, jak najszersze wykorzystanie nowoczesnych technologii w administracji oraz współpraca z prywatnymi partnerami, to przyszłość urzędów pracy.


Dziś wiele powiatowych urzędów pracy nie najlepiej odnajduje się we współczesnym świecie.
- Postępujący proces globalizacji, rewolucja informatyczna i technologiczna oraz szybko zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, powodują, że usługi świadczone przez Publiczne Służby Zatrudnienia nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom Polaków - twierdzi Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu w Łodzi. W efekcie działalność PUP-ów często oceniana jest relatywnie nisko.


alt


O tym jak niekorzystną sytuacje odwrócić, zastanawiali się 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji pt. "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Pomysłodawcą debaty był dyrektor PUP w Gdańsku - Roland Budnik, a jej organizatorami urzędy pracy zrzeszone w ramach Partnerstwa Lokalnego Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

- Budowa nowego obrazu Publicznych Służb Zatrudnienia nie będzie prostym zadaniem - przewiduje Roland Budnik. - Poważnymi barierami w działalności dzisiejszych urzędów pracy jest m.in. ich przestarzała i nieefektywna formuła organizacyjna. Problemem jest także przeciążenie PUP zadaniami administracyjnymi, które dalece wykraczają poza ich misję, a także brak lub nawet niechęć do współpracy z partnerami prywatnymi - dodaje.


Rozwiązanie najważniejszych problemów wymaga opracowania nowego modelu działania PSZ. Dla Polski dobrym przykładem może być m.in. Wielka Brytania. Od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonuje tam system współpracy publiczno - prywatnej.
- W naszym modelu chodzi przede wszystkim o skuteczną, a więc długotrwałą aktywizację zawodową bezrobotnych. Aby osiągnąć zamierzony cel, znalezienie bezrobotnym pracy powierzyliśmy partnerowi prywatnemu. Za skuteczne wywiązanie się ze swojego zadania otrzyma on wynagrodzenie. Jego wysokość jest jednak uzależniona od długości zatrudnienia. Zasada jest prosta, im dłużej bezrobotny ma pracę, tym wyższa jest zapłata. Nasz partner nie ma jednak co liczyć na wynagrodzenie, jeśli długość zatrudnienia nie przekroczy minimum 6 miesięcy - wyjaśnia Eamonn Davern, Dyrektor ds. relacji międzynarodowych w Jobcentre Plus International UK.


altModel współpracy publiczno - prywatnej, to przyszłość PSZ w Polsce. Podobne działania realizowane są już w całej Europie. Za przykład może posłużyć nie tylko Wielka Brytania, ale i Francja, Niemcy czy Szwecja.


Zwolennikiem przeniesienia zachodniego modelu do Polski jest m.in. Jacek Męcina - ekspert PKPP Lewiatan.
- Aktywna współpraca PSZ z partnerami prywatnymi jest konieczna i z pewnością przyczyni się do rozwoju na polskim rynku pracy wysokiej jakości usług skutecznej aktywizacji zawodowej. To także szansa na bardziej efektywne wydatkowanie publicznych pieniędzy.


Umiejętne wykorzystanie potencjału prywatnych agencji zatrudnienia może wszystkim przynieść wiele korzyści. Mogą to potwierdzić pracownicy PUP w Gdańsku, w którym od 2010 roku realizowany jest program pilotażowy "Nowe Horyzonty". Testuje on możliwość współdziałania Publicznych Służb Zatrudnienia z prywatną agencją pracy. Pełne wyniki pilotażu poznamy w 2 połowie br.


Zachodnie standardy i rozwiązania na polskim rynku pracy stara się wdrażać także firma A4e. Jej przedstawiciel Assaf Shalvi zwrócił w Gdańsku szczególną uwagę na kwestię wynagrodzenie za osiągnięte rezultaty w programach publicznych służb zatrudnienia.

Przyszłością urzędów pracy jest także e-administracja.
- Takie usługi jak rejestracja przez Internet czy ujednolicona budowa stron internetowych  wszystkich urzędów pracy, to zadania na najbliższe miesiące - powiedziała Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stanu MPiPS.


Rozwój e-administracji na tym się jednak nie powinien zatrzymać.
- Aby efektywniej działać konieczna jest szybka, elektroniczna wymiana danych pomiędzy urzędem pracy - Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - Urzędem Skarbowym - Narodowym Funduszem Zdrowia i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - wyliczał Roland Budnik. Ważny jest także dalszy rozwój Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej oraz elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - dodał dyrektor Budnik.

Głębokie zmiany powinny dotknąć, także osoby na co dzień pracujące z bezrobotnymi. Dziś w urzędach pracy w całym kraju zatrudnionych jest 20 tys. osób. W grupie tej niestety jedynie co czwarta osoba, zajmuje się pośrednictwem pracy. W efekcie na jednego pośrednika pracy przypada 550 bezrobotnych. W takich warunkach zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług jest niezwykle trudne.


- Sytuacja zmieniłaby się gdyby w każdym urzędzie pracy połowę zatrudnionych tam osób musieliby stanowić pośrednicy pracy. Dobre rezultaty mogłoby dać także połączenie funkcji doradcy zawodowego z pośrednikiem pracy, a także zmniejszenie biurokracji oraz likwidacja niepotrzebnych formalności - mówi Roland Budnik.

Swoimi spostrzeżeniami nad rolą wojewódzkich urzędów pracy zastanawiał się natomiast Artur Janas, Dyrektor WUP w Toruniu. Jego zdaniem swoista rewolucja i głębokie zmiany potrzebne są także na tym szczeblu PSZ.

Nad częścią postulatów omawianych w Gdańsku trwają już intensywne prace. Wdrożenia w życie niektórych z nich można się spodziewać już w tym roku.
źródło PUP w Gdańsku

fot. PUP w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież