Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W międzynarodowym gronie o przyszłości urzędów pracy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 27 stycznia 2012 13:50

O nowościach, jakie w najbliższym czasie czekają Publiczne Służby Zatrudnienia, rozmawiali 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Debatujący byli zgodni, jak najszersze wykorzystanie nowoczesnych technologii w administracji oraz współpraca z prywatnymi partnerami, to przyszłość urzędów pracy.


Dziś wiele powiatowych urzędów pracy nie najlepiej odnajduje się we współczesnym świecie.
- Postępujący proces globalizacji, rewolucja informatyczna i technologiczna oraz szybko zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne, powodują, że usługi świadczone przez Publiczne Służby Zatrudnienia nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom Polaków - twierdzi Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu w Łodzi. W efekcie działalność PUP-ów często oceniana jest relatywnie nisko.


alt


O tym jak niekorzystną sytuacje odwrócić, zastanawiali się 25 stycznia w gdańskim hotelu Radisson Blu uczestnicy międzynarodowej konferencji pt. "Nowoczesny urząd pracy - perspektywy zmian". Pomysłodawcą debaty był dyrektor PUP w Gdańsku - Roland Budnik, a jej organizatorami urzędy pracy zrzeszone w ramach Partnerstwa Lokalnego Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

- Budowa nowego obrazu Publicznych Służb Zatrudnienia nie będzie prostym zadaniem - przewiduje Roland Budnik. - Poważnymi barierami w działalności dzisiejszych urzędów pracy jest m.in. ich przestarzała i nieefektywna formuła organizacyjna. Problemem jest także przeciążenie PUP zadaniami administracyjnymi, które dalece wykraczają poza ich misję, a także brak lub nawet niechęć do współpracy z partnerami prywatnymi - dodaje.


Rozwiązanie najważniejszych problemów wymaga opracowania nowego modelu działania PSZ. Dla Polski dobrym przykładem może być m.in. Wielka Brytania. Od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonuje tam system współpracy publiczno - prywatnej.
- W naszym modelu chodzi przede wszystkim o skuteczną, a więc długotrwałą aktywizację zawodową bezrobotnych. Aby osiągnąć zamierzony cel, znalezienie bezrobotnym pracy powierzyliśmy partnerowi prywatnemu. Za skuteczne wywiązanie się ze swojego zadania otrzyma on wynagrodzenie. Jego wysokość jest jednak uzależniona od długości zatrudnienia. Zasada jest prosta, im dłużej bezrobotny ma pracę, tym wyższa jest zapłata. Nasz partner nie ma jednak co liczyć na wynagrodzenie, jeśli długość zatrudnienia nie przekroczy minimum 6 miesięcy - wyjaśnia Eamonn Davern, Dyrektor ds. relacji międzynarodowych w Jobcentre Plus International UK.


altModel współpracy publiczno - prywatnej, to przyszłość PSZ w Polsce. Podobne działania realizowane są już w całej Europie. Za przykład może posłużyć nie tylko Wielka Brytania, ale i Francja, Niemcy czy Szwecja.


Zwolennikiem przeniesienia zachodniego modelu do Polski jest m.in. Jacek Męcina - ekspert PKPP Lewiatan.
- Aktywna współpraca PSZ z partnerami prywatnymi jest konieczna i z pewnością przyczyni się do rozwoju na polskim rynku pracy wysokiej jakości usług skutecznej aktywizacji zawodowej. To także szansa na bardziej efektywne wydatkowanie publicznych pieniędzy.


Umiejętne wykorzystanie potencjału prywatnych agencji zatrudnienia może wszystkim przynieść wiele korzyści. Mogą to potwierdzić pracownicy PUP w Gdańsku, w którym od 2010 roku realizowany jest program pilotażowy "Nowe Horyzonty". Testuje on możliwość współdziałania Publicznych Służb Zatrudnienia z prywatną agencją pracy. Pełne wyniki pilotażu poznamy w 2 połowie br.


Zachodnie standardy i rozwiązania na polskim rynku pracy stara się wdrażać także firma A4e. Jej przedstawiciel Assaf Shalvi zwrócił w Gdańsku szczególną uwagę na kwestię wynagrodzenie za osiągnięte rezultaty w programach publicznych służb zatrudnienia.

Przyszłością urzędów pracy jest także e-administracja.
- Takie usługi jak rejestracja przez Internet czy ujednolicona budowa stron internetowych  wszystkich urzędów pracy, to zadania na najbliższe miesiące - powiedziała Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stanu MPiPS.


Rozwój e-administracji na tym się jednak nie powinien zatrzymać.
- Aby efektywniej działać konieczna jest szybka, elektroniczna wymiana danych pomiędzy urzędem pracy - Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - Urzędem Skarbowym - Narodowym Funduszem Zdrowia i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej - wyliczał Roland Budnik. Ważny jest także dalszy rozwój Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej oraz elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - dodał dyrektor Budnik.

Głębokie zmiany powinny dotknąć, także osoby na co dzień pracujące z bezrobotnymi. Dziś w urzędach pracy w całym kraju zatrudnionych jest 20 tys. osób. W grupie tej niestety jedynie co czwarta osoba, zajmuje się pośrednictwem pracy. W efekcie na jednego pośrednika pracy przypada 550 bezrobotnych. W takich warunkach zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług jest niezwykle trudne.


- Sytuacja zmieniłaby się gdyby w każdym urzędzie pracy połowę zatrudnionych tam osób musieliby stanowić pośrednicy pracy. Dobre rezultaty mogłoby dać także połączenie funkcji doradcy zawodowego z pośrednikiem pracy, a także zmniejszenie biurokracji oraz likwidacja niepotrzebnych formalności - mówi Roland Budnik.

Swoimi spostrzeżeniami nad rolą wojewódzkich urzędów pracy zastanawiał się natomiast Artur Janas, Dyrektor WUP w Toruniu. Jego zdaniem swoista rewolucja i głębokie zmiany potrzebne są także na tym szczeblu PSZ.

Nad częścią postulatów omawianych w Gdańsku trwają już intensywne prace. Wdrożenia w życie niektórych z nich można się spodziewać już w tym roku.
źródło PUP w Gdańsku

fot. PUP w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież