Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie szkoły bez lekarzy i dentystów

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 13 sierpnia 2014 20:36

Niebawem kończą się letnie wakacje i z początkiem września rozpocznie się kolejny rok szkolny. Jedynie starsi stażem pracownicy pamiętają, że dawno temu funkcjonowały szkolne gabinety lekarski i stomatologiczny. Z nadejściem w latach 90-tych polskich przeobrażeń ustrojowo gospodarczych, takie szkolne placówki medyczne zostały zlikwidowane, a funkcjonują jedynie gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej obsługiwane przez pielęgniarki.


Ogólna liczba placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Gdańsk, według Jerzego Jasińskiego z magistrackiego Wydziału Rozwoju Społecznego, wynosi 270, przy czym w roku szkolnym 2007/2008 była ona o 41 placówek większa. Najwięcej jest szkół podstawowych - 68, następnie gimnazjów - 49, liceów - 27, techników - 27, przedszkoli - 58 i pozostałych rodzai placówek oświatowych.


Tendencja malejąca dotyczy także ilości uczniów, która w porównaniu z rokiem szkolnym 2006/2007 była w poprzednim roku szkolnym mniejsza o około 10 tys. i wynosiła około 57 tys. Zatrudnionych było też kilkaset mniej nauczycieli na ogólną liczbę około 6 tysięcy. Czy jest też tendencja malejąca co do ilości szkolnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych podlegających Miastu Gdańsk? Jakie kwoty przeznaczane są rocznie na utrzymanie tych szkolnych placówek leczniczych, w porównaniu np. do kilku ostatnich lat, czy te kwoty maleją czy wzrastają?


Te pytania skierowaliśmy do Biura Prasowego Urzędu Miasta Gdańska. Odpowiedź otrzymaliśmy od Marioli Paluch, zastępcy dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG Gdańsk.


„W świetle Ustawy o systemie oświaty, organy prowadzące szkoły publiczne są zobowiązane do zapewnienia warunków sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami. Zobowiązania te nie dotyczą szkół niepublicznych. We wszystkich gdańskich szkołach znajdują się gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej. Nie ma natomiast szkoły z gabinetem stomatologicznym, ponad 10 lat temu „wyprowadzono” je ze szkół.


Z budżetu samorządu (organu prowadzącego szkoły publiczne) finansowane jest wyposażenie gabinetu (profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkole) w sprzęt medyczny (leżanka, parawan, waga lekarska, apteczka, tablica do badań ostrości wzroku, lampa bakteriobójcza, aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, lodówka, stolik zabiegowy, szafka na leki, wiadro pedałowe) oraz pokrycie kosztów utrzymania gabinetu (profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej) w szkole, takich jak energia, woda, sprzątanie, konserwacja.


Od 31 sierpnia 2009 r. podstawą wszelkich działań w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28.08.2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. Nr 139, poz. 1133).


Zatem odpowiadając na pytanie pierwsze, szkolnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych nie ma. Te świadczenia NFZ finansuje dla dzieci i młodzieży szkolnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez lekarzy wybranych w ramach kontraktu. W szkołach są gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej, które są w każdej gdańskiej placówce. Istnienie gabinetu nie jest jednoznaczne z dostępnością usług. Ta jest regulowana ilością uczniów przypadającą czy lepiej zakontraktowaną na jedną pielęgniarkę. Aktualnie dostępność pielęgniarki szkolnej określona w Rozporządzeniu MZ z 22 października 2010 r. w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum zależna jest od liczby uczniów wynosi odpowiednio:


400 – 499 osób – nie mniej niż 3 razy w tygodniu po 4 godziny

251 – 399 osób – nie mniej niż 2 razy w tygodniu po 4 godziny


Poniżej 250 osób – nie mniej niż jeden raz w tygodniu przez 4 godziny. Tak więc nie można mówić o tendencjach rosnących czy malejących ilości gabinetów, a o dostępności oferowanych w nich „usług” w zależności od ilości dzieci. Stale dostępne są panie pielęgniarki w szkołach dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. (Inny jest też „przelicznik” NFZ).


Praktyka wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.


Co do odpowiedzi na pytanie drugie, to gabinety profilaktyki zdrowotnej i opieki przedlekarskiej nie są szkolnymi placówkami leczniczymi!!! A miasto „płaci” za utrzymanie kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni wykorzystywanej na ten cel. Nigdy nie podlegało to żadnym wyliczeniom”.


alt


Zadzwoniliśmy do dwóch gdańskich szkół, które niedawno obchodziły jubileusze 60-lecia swego istnienia. Zarówno w Szkole Podstawowej nr 17 im. Stefana Czarnieckiego, jak i w Państwowych Szkołach Budownictwa we Wrzeszczu, jedynie starsi stażem pracownicy pamiętają, że takie szkolne gabinety lekarski i stomatologiczny dawno temu funkcjonowały. Z nadejściem w latach 90-tych polskich przeobrażeń ustrojowo gospodarczych, takie szkolne placówki medyczne zostały zlikwidowane, a funkcjonują jedynie gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej obsługiwane przez pielęgniarki. Obecnie w drastycznych przypadkach do szkół wzywa się pogotowie ratunkowe oraz rodziców ucznia wymagającego interwencji lekarskiej.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież