Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie szkoły bez lekarzy i dentystów

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 13 sierpnia 2014 20:36

Niebawem kończą się letnie wakacje i z początkiem września rozpocznie się kolejny rok szkolny. Jedynie starsi stażem pracownicy pamiętają, że dawno temu funkcjonowały szkolne gabinety lekarski i stomatologiczny. Z nadejściem w latach 90-tych polskich przeobrażeń ustrojowo gospodarczych, takie szkolne placówki medyczne zostały zlikwidowane, a funkcjonują jedynie gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej obsługiwane przez pielęgniarki.


Ogólna liczba placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Gdańsk, według Jerzego Jasińskiego z magistrackiego Wydziału Rozwoju Społecznego, wynosi 270, przy czym w roku szkolnym 2007/2008 była ona o 41 placówek większa. Najwięcej jest szkół podstawowych - 68, następnie gimnazjów - 49, liceów - 27, techników - 27, przedszkoli - 58 i pozostałych rodzai placówek oświatowych.


Tendencja malejąca dotyczy także ilości uczniów, która w porównaniu z rokiem szkolnym 2006/2007 była w poprzednim roku szkolnym mniejsza o około 10 tys. i wynosiła około 57 tys. Zatrudnionych było też kilkaset mniej nauczycieli na ogólną liczbę około 6 tysięcy. Czy jest też tendencja malejąca co do ilości szkolnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych podlegających Miastu Gdańsk? Jakie kwoty przeznaczane są rocznie na utrzymanie tych szkolnych placówek leczniczych, w porównaniu np. do kilku ostatnich lat, czy te kwoty maleją czy wzrastają?


Te pytania skierowaliśmy do Biura Prasowego Urzędu Miasta Gdańska. Odpowiedź otrzymaliśmy od Marioli Paluch, zastępcy dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG Gdańsk.


„W świetle Ustawy o systemie oświaty, organy prowadzące szkoły publiczne są zobowiązane do zapewnienia warunków sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami. Zobowiązania te nie dotyczą szkół niepublicznych. We wszystkich gdańskich szkołach znajdują się gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej. Nie ma natomiast szkoły z gabinetem stomatologicznym, ponad 10 lat temu „wyprowadzono” je ze szkół.


Z budżetu samorządu (organu prowadzącego szkoły publiczne) finansowane jest wyposażenie gabinetu (profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkole) w sprzęt medyczny (leżanka, parawan, waga lekarska, apteczka, tablica do badań ostrości wzroku, lampa bakteriobójcza, aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, lodówka, stolik zabiegowy, szafka na leki, wiadro pedałowe) oraz pokrycie kosztów utrzymania gabinetu (profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej) w szkole, takich jak energia, woda, sprzątanie, konserwacja.


Od 31 sierpnia 2009 r. podstawą wszelkich działań w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28.08.2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. Nr 139, poz. 1133).


Zatem odpowiadając na pytanie pierwsze, szkolnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych nie ma. Te świadczenia NFZ finansuje dla dzieci i młodzieży szkolnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez lekarzy wybranych w ramach kontraktu. W szkołach są gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej, które są w każdej gdańskiej placówce. Istnienie gabinetu nie jest jednoznaczne z dostępnością usług. Ta jest regulowana ilością uczniów przypadającą czy lepiej zakontraktowaną na jedną pielęgniarkę. Aktualnie dostępność pielęgniarki szkolnej określona w Rozporządzeniu MZ z 22 października 2010 r. w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum zależna jest od liczby uczniów wynosi odpowiednio:


400 – 499 osób – nie mniej niż 3 razy w tygodniu po 4 godziny

251 – 399 osób – nie mniej niż 2 razy w tygodniu po 4 godziny


Poniżej 250 osób – nie mniej niż jeden raz w tygodniu przez 4 godziny. Tak więc nie można mówić o tendencjach rosnących czy malejących ilości gabinetów, a o dostępności oferowanych w nich „usług” w zależności od ilości dzieci. Stale dostępne są panie pielęgniarki w szkołach dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. (Inny jest też „przelicznik” NFZ).


Praktyka wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.


Co do odpowiedzi na pytanie drugie, to gabinety profilaktyki zdrowotnej i opieki przedlekarskiej nie są szkolnymi placówkami leczniczymi!!! A miasto „płaci” za utrzymanie kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni wykorzystywanej na ten cel. Nigdy nie podlegało to żadnym wyliczeniom”.


alt


Zadzwoniliśmy do dwóch gdańskich szkół, które niedawno obchodziły jubileusze 60-lecia swego istnienia. Zarówno w Szkole Podstawowej nr 17 im. Stefana Czarnieckiego, jak i w Państwowych Szkołach Budownictwa we Wrzeszczu, jedynie starsi stażem pracownicy pamiętają, że takie szkolne gabinety lekarski i stomatologiczny dawno temu funkcjonowały. Z nadejściem w latach 90-tych polskich przeobrażeń ustrojowo gospodarczych, takie szkolne placówki medyczne zostały zlikwidowane, a funkcjonują jedynie gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej obsługiwane przez pielęgniarki. Obecnie w drastycznych przypadkach do szkół wzywa się pogotowie ratunkowe oraz rodziców ucznia wymagającego interwencji lekarskiej.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież