Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Święto Sali BHP, czyli PRL i NRD na wesoło

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 08 sierpnia 2014 14:13

Kino dla dzieci, stoczniowe budowanie, konkursy, warsztaty i wycieczki oraz koncert – to główne atrakcje tegorocznego Święta Sali BHP zaplanowanego na 14 sierpnia w miejscu podpisania Porozumień sierpniowych.- Będzie się działo – zapewnia Mateusz Smolana, administrator Sali BHP.


W sierpniu 1980 roku światowe media obiegały obrazy z gdańskiej stoczni wraz z Salą BHP i bramą wiodącą do zakładu. Do Stoczni Gdańskiej przyjechali delegaci kolejnych strajkujących zakładów, tworząc Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. 21 postulatów strajkowych, zapisanych na drewnianej tablicy, wiszącej nad bramą Stoczni, których spełnienie przez władze komunistyczne było warunkiem zakończenia strajku zawierało istotne żądania społeczeństwa demokratyzacji Polski i poprawy warunków życia ludzi. Porozumienie podpisane zostało w Sali BHP 31 sierpnia 1980 roku.


Czy współczesne dziecko wie jak grać w gumę, klasy, skakać na skakance? A które pamięta kultowe bajki z lat 70. i 80. lub wie jak się gra na 8-bitowym kompie, wczytującym gry z magnetofonu? Niektóre pewnie tak, ale idę o zakład, że nie wielu.
- Podczas święta Sali BHP te atrakcje nie tylko będą dostępne, ale prowadzący je animatorzy dokładnie wytłumaczą i nauczą jak z nich korzystać na swoim podwórku – zapowiada Mateusz Smolana.


Dzieci będą też mogły samodzielnie zaprojektować swoją własną jednostkę pływającą, razem zbudować statek-muzeum i na zaaranżowanym planie zdjęciowym zrobić stoczniową „Selfie”.


Głównym akcentem tegorocznego święta będzie NRD. Dowiemy się nie tylko jak wyglądało codzienne życie w tym kraju widziane oczami obywateli PRL, ale też będzie można wziąć udział w konkursie, którego najkrócej można streścić słowami: przynieś pamiątkę lub zdjęcie rodem z NRD, podziel się historią i wygraj nagrodę.


Odbędzie się również seminarium sierpniowe, podczas którego będzie można się dowiedzieć jak „Solidarność” podsłuchiwała władzę, jaki jest stan archiwaliów MKS-u i jak wyglądały realia PRL i Niemieckiej Republiki Demokratycznej.


Całość imprezy zakończy koncert Trójmiejskiej Orkiestry Rozrywkowej w składzie Tomek Lipiński - śpiew, gitara, Grzegorz Nawrocki - śpiew, gitara, Tomasz Ziętek - trąbka, klawisze, Olo Walicki - kontrabas, bass, harmonium, Macio Moretti - perkusja. 


Gdańsk przegrywał bitwę o pamięć przez całą dekadę lat 90. Gdy Niemcy mieli swoje muzeum muru berlińskiego przy punkcie kontroli granicznej "Checkpoint Charlie" (Haus am Checkpoint Charlie) założonym i kierowanym przez Rainera Hilderbrandta turysta w Gdańsku nie miał szansy by poznać historię oporu przeciw reżimowi PRL, nie zobaczył używanego w podziemiu sprzętu poligraficznego, nadajników radiowych, druków ukazujących się poza cenzurą, czy sprzętu ZOMO. Dopiero otwarte "Drogi do Wolności" w 2000 r. ten dystans do pamięci nadrabiają. Podobnie jak odrestaurowana w 2010 roku Sala BHP oraz, miejmy nadzieję, Europejskie Centrum Solidarności. Przed otwieranym 30 sierpnia br. ECS jest zadanie by przy każdej okazji akcentować, że klamrami spinającymi drogę Europy do swobód politycznych są Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej i Brama Brandenburska. Mur berliński zadrżał bowiem dziewięć lat po polskich strajkach Sierpnia'80.


Święto Sali BHP odbywa się po raz drugi.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież