"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Chrzest statku badawczo-szkoleniowego dla Nigerii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 sierpnia 2014 13:21

Nowoczesny statek badawczo-szkoleniowy dla Nigerii zbudowały dwie pomorskie firmy, sopocki Navimor International i Stocznia Wisła w Gdańsku. Jednostka o wartości około 8 mln euro jest 124 statkiem zbudowanym w Polsce dla tego afrykańskiego kraju. Matką chrzestną statku, któremu 13 sierpnia przy nabrzeżu Remontowa Shipbuilding w Gdańsku nadano nazwę „Bayagbona", była żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nazwę wybrano na pamiątkę pierwszego dyrektora istniejącego od półwiecza Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morza.


alt


Prezydentowa Nigerii po złożeniu podziękowań polskim budowniczym i nadaniu nazwy statkowi oraz wypowiedzeniu życzeniowej formułki bezpiecznego pływania u zachodnich wybrzeży Afryki, srebrzystym toporkiem odcięła linkę z doczepioną do niej butelką szampana. W następstwie tego - zgodnie z morskim ceremoniałem – butelka rozbiła się o część dziobową prawej burty statku (co dokumentuje poniższe zdjęcie).


alt


Dla dodania atrakcyjności uroczystości chrztu, z pokładu statku w górę do nieba poleciały setki zielonych baloników i wystrzelono w ogromnej ilości srebrzysto czerwone serpentyny. Poświęcenia statku dokonał ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz Katedry Oliwskiej, w której dla licznych gości bezpośrednio po uroczystości chrztu odbył się specjalny koncert.


alt


Wszyscy goście z Nigerii w towarzystwie przedstawicieli władz pomorskich mieli okazję zwiedzić pokład i specjalistyczne wyposażenie statku. Jako pierwsza taką możliwość miała żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nie ukrywała ona swego podziwu dla tej pierwszej, z serii planowanych trzech, specjalistycznej jednostki badawczo rybackiej.


alt


Statek wzbudzał tak duże zainteresowanie, że na jego pokład weszły także pozostałe osoby z nigeryjskiej delegacji. Pani prezydentowej towarzyszą bowiem podczas wizyty w Polsce, w tym i na gdańskim Pomorzu, ważni członkowie rządu Republiki Federalnej Nigerii. Są to przede wszystkim przedstawiciele z resortu rolnictwa, odpowiedzialnego również za rybołówstwo.


Dla nas Nigeria już od wielu lat jest ważnym partnerem handlowym, w tym zwłaszcza w przemyśle okrętowym. Jest jednym z najbogatszych i najbardziej zaludnionych krajów Afryki. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, rybołówstwo i przemysł wydobywczy ropy naftowej. To właśnie dzięki temu surowcowi ten kraj w ciągu najbliższych lat ma szansę stać się największą gospodarką Afryki.


alt


Całemu temu wydarzeniu związanemu z chrztem, z pokładów innych budowanych obok statków, bacznie przyglądali się gdańscy stoczniowcy. Ci, którzy rozpoczętym 34 lata temu strajkiem z powodu zwolnieniem z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, przyczynili się do ogromnych w Europie geopolitycznych przeobrażeń.


Prezes Navimoru, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Remontowa Holding, Romuald Kinda powiedział m.in., że ponad 39-metrowej długości „Bayagbona" jest najnowocześniejszym statkiem szkoleniowym i rybackim, który może pływać około 100 mil od brzegu i przez niespełna 30 dni bez potrzeby zawijania do portu. W Gdańsku w okresie 30 lat współpracy zbudowano m.in. 124 jednostki (statki rybackie i promy) dla armatorów nigeryjskich oraz największy pływający dok dla nigeryjskiej stoczni. Otóż w Lagos, Navimor zbudował największą w zachodniej Afryce stocznię Nigerdock, a 160 pracowników stoczni Remontowej i Wisła pracowało i szkoliło Nigeryjczyków. Obecnie w Akademii Morskiej w Gdyni jest ponad 20 studentów z Nigerii. Remontowa Holding jest jedyną grupą stoczniową z Europy, która regularnie współpracuje z afrykańskimi krajami, głównie z Nigerią i Angolą.


Główny projektant statku, Krzysztof Pawlak poinformował, że najtrudniejszym zadaniem było połączenie kilku funkcji, które jednostka może pełnić, czyli jednoczesne prowadzenie badań i połowów oraz szkoleń dla załóg. Ten na wskroś nowoczesny statek wyposażony jest w najnowszą specjalistyczną aparaturę do badań fizyko-chemicznych, hydrograficznych i studiów nad zasobami morza. Ponadto jednostka wyposażona jest w urządzenia połowowe i nowoczesną przetwórnię spełniającą międzynarodowe normy sanitarno-weterynaryjne.


alt


Po uroczystej, trwającej ponad dwie godziny ceremonii, gospodarze województwa pomorskiego jak i goście z Afryki, na tle nowego statku porobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po tym rozpoczęły się ostatnie przygotowania do odbycia samodzielnej podróży morskiej na długiej trasie Gdańsk – Lagos.


Bezpośrednio po uroczystości chrztu, z małżonką prezydenta Nigerii dr Patience Jonathan, w jednym z hoteli w Sopocie spotkała się Małgorzata Tusk, żona polskiego premiera.


Otóż w kwietniu 2013 roku z oficjalną wizytą w Nigerii przebywał premier Donald Tusk. Nigeria jest drugim po RPA partnerem gospodarczym Polski w Afryce i pierwszym partnerem w Afryce Zachodniej. Obroty w wymianie handlowej od kilku lat systematycznie rosną. Na rzez Nigerii Polska udziela pomocy rozwojowej. W 2013 r. zrealizowano trzy projekty o łącznej wartości 35 tys. euro; a w 2014 r. Polska przekazała natomiast 33 tys. euro na kolejne dwa projekty rozwojowe.


altWła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież