Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chrzest statku badawczo-szkoleniowego dla Nigerii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 sierpnia 2014 13:21

Nowoczesny statek badawczo-szkoleniowy dla Nigerii zbudowały dwie pomorskie firmy, sopocki Navimor International i Stocznia Wisła w Gdańsku. Jednostka o wartości około 8 mln euro jest 124 statkiem zbudowanym w Polsce dla tego afrykańskiego kraju. Matką chrzestną statku, któremu 13 sierpnia przy nabrzeżu Remontowa Shipbuilding w Gdańsku nadano nazwę „Bayagbona", była żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nazwę wybrano na pamiątkę pierwszego dyrektora istniejącego od półwiecza Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morza.


alt


Prezydentowa Nigerii po złożeniu podziękowań polskim budowniczym i nadaniu nazwy statkowi oraz wypowiedzeniu życzeniowej formułki bezpiecznego pływania u zachodnich wybrzeży Afryki, srebrzystym toporkiem odcięła linkę z doczepioną do niej butelką szampana. W następstwie tego - zgodnie z morskim ceremoniałem – butelka rozbiła się o część dziobową prawej burty statku (co dokumentuje poniższe zdjęcie).


alt


Dla dodania atrakcyjności uroczystości chrztu, z pokładu statku w górę do nieba poleciały setki zielonych baloników i wystrzelono w ogromnej ilości srebrzysto czerwone serpentyny. Poświęcenia statku dokonał ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz Katedry Oliwskiej, w której dla licznych gości bezpośrednio po uroczystości chrztu odbył się specjalny koncert.


alt


Wszyscy goście z Nigerii w towarzystwie przedstawicieli władz pomorskich mieli okazję zwiedzić pokład i specjalistyczne wyposażenie statku. Jako pierwsza taką możliwość miała żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nie ukrywała ona swego podziwu dla tej pierwszej, z serii planowanych trzech, specjalistycznej jednostki badawczo rybackiej.


alt


Statek wzbudzał tak duże zainteresowanie, że na jego pokład weszły także pozostałe osoby z nigeryjskiej delegacji. Pani prezydentowej towarzyszą bowiem podczas wizyty w Polsce, w tym i na gdańskim Pomorzu, ważni członkowie rządu Republiki Federalnej Nigerii. Są to przede wszystkim przedstawiciele z resortu rolnictwa, odpowiedzialnego również za rybołówstwo.


Dla nas Nigeria już od wielu lat jest ważnym partnerem handlowym, w tym zwłaszcza w przemyśle okrętowym. Jest jednym z najbogatszych i najbardziej zaludnionych krajów Afryki. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, rybołówstwo i przemysł wydobywczy ropy naftowej. To właśnie dzięki temu surowcowi ten kraj w ciągu najbliższych lat ma szansę stać się największą gospodarką Afryki.


alt


Całemu temu wydarzeniu związanemu z chrztem, z pokładów innych budowanych obok statków, bacznie przyglądali się gdańscy stoczniowcy. Ci, którzy rozpoczętym 34 lata temu strajkiem z powodu zwolnieniem z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, przyczynili się do ogromnych w Europie geopolitycznych przeobrażeń.


Prezes Navimoru, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Remontowa Holding, Romuald Kinda powiedział m.in., że ponad 39-metrowej długości „Bayagbona" jest najnowocześniejszym statkiem szkoleniowym i rybackim, który może pływać około 100 mil od brzegu i przez niespełna 30 dni bez potrzeby zawijania do portu. W Gdańsku w okresie 30 lat współpracy zbudowano m.in. 124 jednostki (statki rybackie i promy) dla armatorów nigeryjskich oraz największy pływający dok dla nigeryjskiej stoczni. Otóż w Lagos, Navimor zbudował największą w zachodniej Afryce stocznię Nigerdock, a 160 pracowników stoczni Remontowej i Wisła pracowało i szkoliło Nigeryjczyków. Obecnie w Akademii Morskiej w Gdyni jest ponad 20 studentów z Nigerii. Remontowa Holding jest jedyną grupą stoczniową z Europy, która regularnie współpracuje z afrykańskimi krajami, głównie z Nigerią i Angolą.


Główny projektant statku, Krzysztof Pawlak poinformował, że najtrudniejszym zadaniem było połączenie kilku funkcji, które jednostka może pełnić, czyli jednoczesne prowadzenie badań i połowów oraz szkoleń dla załóg. Ten na wskroś nowoczesny statek wyposażony jest w najnowszą specjalistyczną aparaturę do badań fizyko-chemicznych, hydrograficznych i studiów nad zasobami morza. Ponadto jednostka wyposażona jest w urządzenia połowowe i nowoczesną przetwórnię spełniającą międzynarodowe normy sanitarno-weterynaryjne.


alt


Po uroczystej, trwającej ponad dwie godziny ceremonii, gospodarze województwa pomorskiego jak i goście z Afryki, na tle nowego statku porobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po tym rozpoczęły się ostatnie przygotowania do odbycia samodzielnej podróży morskiej na długiej trasie Gdańsk – Lagos.


Bezpośrednio po uroczystości chrztu, z małżonką prezydenta Nigerii dr Patience Jonathan, w jednym z hoteli w Sopocie spotkała się Małgorzata Tusk, żona polskiego premiera.


Otóż w kwietniu 2013 roku z oficjalną wizytą w Nigerii przebywał premier Donald Tusk. Nigeria jest drugim po RPA partnerem gospodarczym Polski w Afryce i pierwszym partnerem w Afryce Zachodniej. Obroty w wymianie handlowej od kilku lat systematycznie rosną. Na rzez Nigerii Polska udziela pomocy rozwojowej. W 2013 r. zrealizowano trzy projekty o łącznej wartości 35 tys. euro; a w 2014 r. Polska przekazała natomiast 33 tys. euro na kolejne dwa projekty rozwojowe.


altWła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież