Nowoczesny statek badawczo-szkoleniowy dla Nigerii zbudowały dwie pomorskie firmy, sopocki Navimor International i Stocznia Wisła w Gdańsku. Jednostka o wartości około 8 mln euro jest 124 statkiem zbudowanym w Polsce dla tego afrykańskiego kraju. Matką chrzestną statku, któremu 13 sierpnia przy nabrzeżu Remontowa Shipbuilding w Gdańsku nadano nazwę „Bayagbona", była żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nazwę wybrano na pamiątkę pierwszego dyrektora istniejącego od półwiecza Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morza.
Prezydentowa Nigerii po złożeniu podziękowań polskim budowniczym i nadaniu nazwy statkowi oraz wypowiedzeniu życzeniowej formułki bezpiecznego pływania u zachodnich wybrzeży Afryki, srebrzystym toporkiem odcięła linkę z doczepioną do niej butelką szampana. W następstwie tego - zgodnie z morskim ceremoniałem – butelka rozbiła się o część dziobową prawej burty statku (co dokumentuje poniższe zdjęcie).
Dla dodania atrakcyjności uroczystości chrztu, z pokładu statku w górę do nieba poleciały setki zielonych baloników i wystrzelono w ogromnej ilości srebrzysto czerwone serpentyny. Poświęcenia statku dokonał ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz Katedry Oliwskiej, w której dla licznych gości bezpośrednio po uroczystości chrztu odbył się specjalny koncert.
Wszyscy goście z Nigerii w towarzystwie przedstawicieli władz pomorskich mieli okazję zwiedzić pokład i specjalistyczne wyposażenie statku. Jako pierwsza taką możliwość miała żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nie ukrywała ona swego podziwu dla tej pierwszej, z serii planowanych trzech, specjalistycznej jednostki badawczo rybackiej.
Statek wzbudzał tak duże zainteresowanie, że na jego pokład weszły także pozostałe osoby z nigeryjskiej delegacji. Pani prezydentowej towarzyszą bowiem podczas wizyty w Polsce, w tym i na gdańskim Pomorzu, ważni członkowie rządu Republiki Federalnej Nigerii. Są to przede wszystkim przedstawiciele z resortu rolnictwa, odpowiedzialnego również za rybołówstwo.
Dla nas Nigeria już od wielu lat jest ważnym partnerem handlowym, w tym zwłaszcza w przemyśle okrętowym. Jest jednym z najbogatszych i najbardziej zaludnionych krajów Afryki. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, rybołówstwo i przemysł wydobywczy ropy naftowej. To właśnie dzięki temu surowcowi ten kraj w ciągu najbliższych lat ma szansę stać się największą gospodarką Afryki.
Całemu temu wydarzeniu związanemu z chrztem, z pokładów innych budowanych obok statków, bacznie przyglądali się gdańscy stoczniowcy. Ci, którzy rozpoczętym 34 lata temu strajkiem z powodu zwolnieniem z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, przyczynili się do ogromnych w Europie geopolitycznych przeobrażeń.
Prezes Navimoru, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Remontowa Holding, Romuald Kinda powiedział m.in., że ponad 39-metrowej długości „Bayagbona" jest najnowocześniejszym statkiem szkoleniowym i rybackim, który może pływać około 100 mil od brzegu i przez niespełna 30 dni bez potrzeby zawijania do portu. W Gdańsku w okresie 30 lat współpracy zbudowano m.in. 124 jednostki (statki rybackie i promy) dla armatorów nigeryjskich oraz największy pływający dok dla nigeryjskiej stoczni. Otóż w Lagos, Navimor zbudował największą w zachodniej Afryce stocznię Nigerdock, a 160 pracowników stoczni Remontowej i Wisła pracowało i szkoliło Nigeryjczyków. Obecnie w Akademii Morskiej w Gdyni jest ponad 20 studentów z Nigerii. Remontowa Holding jest jedyną grupą stoczniową z Europy, która regularnie współpracuje z afrykańskimi krajami, głównie z Nigerią i Angolą.
Główny projektant statku, Krzysztof Pawlak poinformował, że najtrudniejszym zadaniem było połączenie kilku funkcji, które jednostka może pełnić, czyli jednoczesne prowadzenie badań i połowów oraz szkoleń dla załóg. Ten na wskroś nowoczesny statek wyposażony jest w najnowszą specjalistyczną aparaturę do badań fizyko-chemicznych, hydrograficznych i studiów nad zasobami morza. Ponadto jednostka wyposażona jest w urządzenia połowowe i nowoczesną przetwórnię spełniającą międzynarodowe normy sanitarno-weterynaryjne.
Po uroczystej, trwającej ponad dwie godziny ceremonii, gospodarze województwa pomorskiego jak i goście z Afryki, na tle nowego statku porobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po tym rozpoczęły się ostatnie przygotowania do odbycia samodzielnej podróży morskiej na długiej trasie Gdańsk – Lagos.
Bezpośrednio po uroczystości chrztu, z małżonką prezydenta Nigerii dr Patience Jonathan, w jednym z hoteli w Sopocie spotkała się Małgorzata Tusk, żona polskiego premiera.
Otóż w kwietniu 2013 roku z oficjalną wizytą w Nigerii przebywał premier Donald Tusk. Nigeria jest drugim po RPA partnerem gospodarczym Polski w Afryce i pierwszym partnerem w Afryce Zachodniej. Obroty w wymianie handlowej od kilku lat systematycznie rosną. Na rzez Nigerii Polska udziela pomocy rozwojowej. W 2013 r. zrealizowano trzy projekty o łącznej wartości 35 tys. euro; a w 2014 r. Polska przekazała natomiast 33 tys. euro na kolejne dwa projekty rozwojowe.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 21/08/2014 19:33 - Siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku?
- 21/08/2014 18:10 - Rzeźba w nowej przestrzeni
- 21/08/2014 18:04 - Sopockie molo: zysk prywatny, koszty publiczne - opinie
- 21/08/2014 17:51 - Emeryci na łasce bogaczy z PO
- 21/08/2014 17:43 - Bierecki: To towarzystwo za dużo gra w piłkę nożną, a za mało w szachy
- 13/08/2014 20:36 - Gdańskie szkoły bez lekarzy i dentystów
- 13/08/2014 20:25 - Kolejne zmodernizowane pociągi typu EN57 połączą wkrótce Pomorze z Elblągiem i Bydgoszczą
- 11/08/2014 14:49 - Z aparatem po Pomorzu
- 11/08/2014 12:36 - Bezpłatne leki dla ubogich? Platforma mówi: Nie!
- 10/08/2014 10:48 - Gdańska drożyzna - odpowiedź Urzędu Miasta