Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bierecki: To towarzystwo za dużo gra w piłkę nożną, a za mało w szachy

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 17:43

Z Grzegorzem Biereckim senatorem PiS rozmawia Artur S. Górski


- Cały klub senatorski PO, oprócz Jana Rulewskiego, zagłosował za odrzuceniem senackiej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej…
Grzegorz Bierecki: Taką oni otrzymali instrukcję i głosują mechanicznie, zgodnie z tym co mają na ściągawkach. Jan Rulewski zaś głosował świadomie, bo on w odróżnieniu od pozostałych ustawę czytał i nie wyzbył się jeszcze pewnej wrażliwości.


- Marszałek Borusewicz, który wyrasta z solidarnościowego etosu, ale w maju 2012 roku ze sceny ERGO Areny zadeklarował wierność PO, tych obiekcji nie miał, czy stracił wrażliwość jak jego partyjni koledzy?
Grzegorz Bierecki: Cóż. Wielu z tych ludzi się pogubiło. Być może wierzą, że robią słusznie, że byłby to jakiś kolejny zasiłek. Nie zauważyli przy tym, że ubogich emerytów nie stać na leki. Wprowadzili zaś nieopatrznie kosztowną alternatywę, która zamiast dać dofinansowanie do leków, spowoduje, że ludzie ci będą kłaść się do szpitali zamiast leczyć się w domu. W szpitalu  otrzymają leki i darmową opiekę. To będzie kosztowało znacznie więcej niż owa dopłata do leków. Do tego sprowadzają się pozorne oszczędności.


- Rząd PO-PSL forsuje rozwiązania, które w efekcie przynoszą, oprócz krótkiego efektu public relations, skutki odwrotne od zamierzonych?

Grzegorz Bierecki: Ależ proszę spojrzeć na sprawę tak zwanego darmowego podręcznika do klas pierwszych. Piękna idea. Tyle, że ona nie rozwiązuje problemów, ale je przesuwa w inne miejsce.


alt


- To nomen omen elementarz?
Grzegorz Bierecki: Ronald Reagan mówił, że rządy nie rozwiązują problemów, lecz je reorganizują. To właśnie przykład podręcznikowy. Wprowadzenie darmowego podręcznika odbiło się na cenach innych podręczników. Wydawca, czyli przedsiębiorca, rozumuje w sposób oczywisty. Nie dał rady zarobić na podręczniku do klas pierwszych, zatem musi sobie to powetować by firma się utrzymała, by mieć określony przychód. Szuka więc go w innych miejscach. To przykład cząstkowego załatwiania spraw, które nie prowadzi do dobrych efektów. Porównuję działanie bez szerszej perspektywy do wprowadzenia lewostronnego ruchu ulicznego, ale na początek tylko dla aut osobowych. Byłaby katastrofa. I taką piękną katastrofę, jak mówił Zorba, wyszykowali nam senatorowie PO odrzucając możliwość dofinansowania leków i kierując emerytów do szpitali. Można było tych ludzi zatrzymać w domu. Problem przesunięty w inne miejsce wcale nie znika, ani nie staje się mniejszy.


- Brakuje rządzącym szerszej perspektywy i strategii?
Grzegorz Bierecki: To towarzystwo za dużo gra w piłkę nożną, a za mało w szachy. Do tego podają piłkę do siebie, bywa, że szybko i efektownie. Polityka to nie strzelanie goli dla swojej drużyny, ale rozwiązywanie problemów…


- Rządzący bohatersko walczą z problemami, które sami tworzą?  
Grzegorz Bierecki: Niestety, towarzyszy nam to zjawisko od czasów PRL.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież