Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 19:33

Prawdopodobnie z siedzibą w Gdańsku zacznie działać od 2015 roku Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Inicjatorem utworzenia w Gdańsku siedziby powołanej pod koniec lipca 2014 roku agencji oraz rozszerzenia kompetencji rady Polskiej Agencji Kosmicznej jest senator prof. Edmund Wittbrodt.


O siedzibie tej agencji w Gdańsku zadecyduje głosowanie podczas piątkowych 29 sierpnia obrad Sejmu RP, bo Senat już swoją pozytywną co do tego opinię wyraził.


Senator Edmund Wittbrodt (PO), były rektor Politechniki Gdańskiej, wybór Gdańska na siedzibę tej agencji argumentuje tym, że gdańskie środowisko naukowo-badawcze jest do tego w pełni przygotowane oraz spełnia to proces decentralizacji państwa. W Warszawie ulokowane jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w Krakowie Narodowe Centrum Nauki.
- Umieszczenie tak ważnej dla rozwoju nauki agencji kosmicznej w Gdańsku jest kolejnym krokiem w tym kierunku, uzasadnia senator Wittbrodt.
W jego ocenie na badania kosmiczne Polska otrzyma środki unijne. Na dachu Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej są też zamontowane anteny zbierające z kosmosu wiele danych.  


alt



Senator Edmund Wittbrodt (na zdjęciu powyżej) tą opinię wyraził publicznie podczas okolicznościowego spotkania w gdańskim Centrum Hewelianum w dniu 19 sierpnia, w którym to na orbitę okołoziemską, po zamontowaniu na wyrzutniku Dragon, wyniesiony został chińską rakietą przed godziną 4.00 rano polskiego czasu satelita o nazwie BRITE PL2 Heweliusz. Ma on za zadanie, podobnie jak jego poprzednik o nazwie "Lem", przeprowadzać w ultradokładny sposób pomiary oscylacji gwiazd, tak by następnie można było odtworzyć ich budowę wewnętrzną.


- Powstanie Polskiej Agencji Kosmicznej i ulokowanie jej siedziby w Gdańsku stwarza szansę, że polscy, trójmiejscy naukowcy, będą mieli niepowtarzalną szansę w pełni realizować swoje pasje, w tym również młodzi ludzie, którzy korzystają z miejskiego Stypendium Fahreinheita. Mam nadzieję, że pomorscy parlamentarzyści, niezależnie od przynależności partyjnej, poprą poprawkę zaakceptowaną przez Senat – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas spotkania w Centrum Hewelianum.


alt



Uczestnicząca w tym spotkaniu posłanka PO Agnieszka Pomaska (na powyższym zdjęciu), również opowiedziała się za tym, aby Gdańsk, miasto słynnego astronoma Jana Heweliusza, którego zwłoki spoczywają w gdańskim kościele św. Katarzyny, stał się siedzibę takiej agencji. - Będę nakłaniała posłów nie tylko z PO, aby na najbliższym piątkowym 29 sierpnia 73 posiedzeniu Sejmu RP zagłosowali za Gdańskiem, jako miejscem siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej, powiedziała Pomaska.


Uczestnicy spotkania w gdańskim Centrum Hewelianum dowiedzieli się, że start rakiety nastąpił z chińskiego poligonu rakietowego Taiuan w prowincji Shanxi, odległego o 600 km na południowy zachód od Pekinu. Na jednej z zewnętrznych ścianek satelity Heweliusz, o wielkości zaledwie 20x20 cm, wygrawerowano logotyp gdańskiego Centrum Hewelianum oraz Miasta Gdańska.


Gdańskie Hewelianum, które jako pierwsze polskie centrum nauki „poleciało” w kosmos, w dniu udanego startu i umieszczeniu na orbicie, uczestniczyło również o godz. 10.05 w udanej pierwszej próbie nawiązania łączności z satelitą. Odebrane sygnały radiowe przetworzone na elektroniczne wskazują, że wszystko przebiega pomyślnie zgodnie z planem.


Całość tej skomplikowanej operacji, jak poinformował naszą redakcję Tomasz Łuczyc-Wyhowski, kierownik Referatu Multimedialnego, Kancelarii Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, była bezpośrednio oglądana poprzez portal Urzędu Miasta Gdańska przez ponad 9 tys. internautów. Według ich ilości, to osoby z Polski, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czech, Norwegii, Rosji, Danii, Belgii, Brazylii, Finlandii, Włoszech,  Białorusi, Ukrainy, Australii, Hiszpanii i Kanady.


alt



Transmisję oraz możliwość połączeń z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie zapewniła wyspecjalizowana firma „Multicam Vision” Piotra Straszewskiego z Gdyni. Na powyższym zdjęciu bezpośrednie łącza poprzez internet dokonuje Marek Wojciechowski.


Dzięki też temu dowiedzieliśmy się, że z polskiego zespołu od strony technicznej start w Taiuan nadzoruje inż. Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych (CBK PAN), zaś od strony naukowej prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (CAMK PAN). Komunikacja radiowa ze stacją kontroli w CAMK odbywać się będzie kilka razy na dobę w dwóch sesjach, tj. rannej i wieczornej.


Dzięki internetowym łączom bezpośrednio od polskiego obserwatora w Chinach usłyszeliśmy, że start z ogromnym hukiem nastąpił 14 minut wcześniej od zaplanowanego na 4 rano naszego czasu. Odstrzelenie satelity od rakiety nastąpiło o godz. 5,27.  Naukowcy z Warszawy stwierdzili, że trzeba bardzo dokładnie ustalić położenie satelity, aby mogły go namierzyć ziemskie anteny celem odbierania i przekazywania sygnałów..Do tego celu służą dwa maszty antenowe w Warszawie, jeden jest dla amatorów, a drugi ma zestaw anten, w tym dużą obrotową czaszę służącą do odszukania satelity i odbioru jego sygnałów.  


Satelita Heweliusz osiągnął planowaną kołową orbitę odległą o 625, 4 km od powierzchni Ziemi. Porusza się on z prędkością  28,5 tys. km na godzinę. Okrąża naszą planetę zaledwie w 90 minut.


alt



W 2009 r. powstało polskie Konsorcjum Projektu BRITE składające się z dwóch instytucji: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Zbudowany w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych (CBK) satelita teraz wyruszył w kosmos, a naukowcy na bieżąco będą przetwarzać zebrane dane.


To już drugi nanosatelita przypominający sześcienną kostkę o krawędzi 20 cm, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. Ważący zaledwie 6 kilogramów „Heweliusz” dołączył do polskiego „Lema” oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich „braci”.


Imiona dla satelitów – „Heweliusz” i „Lem” wybrali internauci w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konkurs odbył się 2011 roku, ogłoszonym przez Sejm RP „Rokiem Jana Heweliusza”, z okazji 400-rocznicy urodzin gdańskiego astronoma. Urodzony 28 stycznia 1611 roku Heweliusz znany jest jako „polski Leonardo da Vinci” – astronom królewski, wynalazca, filozof, prawnik, drukarz, malarz, browarnik, podróżnik – wybitny „człowiek renesansu”.


alt



- Gdy dowiedzieliśmy się, że satelita "Heweliusz" ma zostać wystrzelony na orbitę, skontaktowaliśmy się z polskim konsorcjum projektu BRITE i przystąpiliśmy do promocji wydarzenia. Astronom Jan Heweliusz pochodzi przecież z Gdańska, a my zajmujemy się popularyzacją tematyki astronomiczno - astronautycznej. Na naszej wystawie "Energia, Niebo i Słońce" już od trzech lat można oglądać model satelity "Heweliusz", wykonany przez Centrum Badań Kosmicznych, w skali 1:1. Dzięki tej współpracy jesteśmy pierwszym polskim centrum nauki, które poleciało w kosmos - wyjaśnił Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum (na zdjęciu powyżej).


alt



Centrum Hewelianum powstało na Górze Gradowej w Gdańsku, w zabytkowych obiektach architektury militarnej okresu napoleońskiego, w których obecnie mieszczą się interaktywne wystawy z różnych dziedzin nauki. Model satelity „Heweliusz”, wykonany przez CBK w skali 1:1, już od 2011 r. jest jednym z najciekawszych eksponatów tej wystawy.


Wyniesienie na orbitę wokółziemską satelity o nazwie Heweliusz, zgromadziło w  gdańskim Centrum Hewelianum zaszczytne grono znakomitych naukowców. W dyskusji panelowej zebranym gościom przybliżyli oni zagadnienia związane z lotem kolejnego, bo już szóstego satelity w ramach projektu BRITE, Program ten obejmuje trzy państwa Austrię, Kanadę i Polskę, o czym obszernie informujemy w oddzielnym materiale.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież